Βοήθεια με Qdla Ransomware

Καλησπέρα στην παρέα.Λοιπον έχω ένα φίλο που αν και προσπάθω χρόνια τώρα να τον κάνω να δοκιμάσει λίγο από Linux επιμένει με τα Windows .Κολλησε που λέτε το Qdla Ransomware και τώρα δεν ξέρει τι να κάνει αφού του έχει κλείδωσει όλα τα αρχεία του. Έχετε αντιμετωπίσει το ίδιο η παρόμοιο πρόβλημα?Μπορούμε να ανακτήσουμε τα αρχεία του?

I hate to be that guy που λένε και στο χωριό μου αλλά αν δεν έχει backup τότε δεν υπάρχει τρόπος να τα ανακτήσει (φυσικά ούτε λόγος να πληρώσει το ποσό που ζητείται).

ΥΓ. Χωρίς αντιιικό και κατεβάζοντας πειρατικό software αυτά παθαίνει κανείς

1 «Μου αρέσει»

Δεν βλεπω να υπαρχει εργαλειο για αποκρυπτογραφιση των αρχειων που ειναι κρυπτογραφιμενα με το Qdla. Το ransomware αυτο ειναι της οικογενειας STOP/DJVU και ισως μπορεις να δοκιμασεις με ενα εργαλειο αποκρυπτογραφησης για αυτα τα ransomware αν βρεις κατι… ΑΛΛΑ δεν ειναι καθολου σηγουρο οτι θα εχεις επιτυχεια. Ειναι στην ουσια hit or miss.

Οποτε αν δεν θελετε και εσυ και ο φιλος σου να ξοδευετε ωρες προσπαθοντας να ανακτησετε αρχεια…

Δυστηχως… φορματ το δισκο και επανεγκατασταση ειτε Linux διανομης ειτε Windows 10 με antivirus ( προσωπικα θα ελεγα “δεν την ξαναπαταω ετσι” και θα εβαζα Linux αλλα ο καθενας χρησιμοποιει αυτο θου χρειαζεται).

Και μακρυα απο τους πειρασμους των σπασμενων προγραμματων με patches & cracks που σηγουρα δεν ξερεις απο που κραταν οι σκουφιες τους για οποιοδηποτε λειτουργικο και να ειναι.

3 «Μου αρέσει»

Δεν ακούει κάθε μήνα κάνει φορμάτ και επιμένει με Windows 7.Αυτη τη φορά όμως τον έπεισα να πάει στα 10 όπως λες και συ με antivirus αφού δεν θέλει τα Linux .

1 «Μου αρέσει»

Εφόσον δε θέλει Linux μην τον πιέζεις, άλλωστε το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται η κοινότητα είναι χρήστες που να έρχονται για 1 εβδομάδα και μόλις τα βρούνε σκούρα γυρνάνε ανεπριστρεπτί στα windows.

2 «Μου αρέσει»

Ισως δεν ειναι ετοιμος ακομα για Linux. Αρκει να μαθει να προστατευεται με τα Windows για την ωρα. Σε καποια φαση θα θελησει μονος του.

Συμφωνω. Θελει διαφορετικη προσεγγιση το Linux και οπως και να το κανουμε… καλητερα να εχουμε χρηστες που θελουν να δοκιμασουν και να θελουν να μαθουν κατι καινουργιο παρα τους χρηστες που θελουν αντικαταστατη των Windows χωρις παιδεμα.

Εδω καινουργιο αμαξι παιρνεις και πρεπει να το ξαναμαθεις…

4 «Μου αρέσει»

Αν έχει σημαντικά αρχεία ας βάλει τον δίσκο στην άκρη και να περιμένει μήπως κάποια εταιρία βγάλει decrypter. Για μένα η λύση δεν είναι να βάλει Linux, αλλά να μάθει να “συμπεριφέρεται” στο Internet. Έτσι και αλλιώς το ότι κόλλησε ramsoware φταίει ο ίδιος και όχι το λειτουργικό του. Μάθε του να κάνει cloud backup, μάθε του το open source για να μην χρειάζεται crack, μάθε του ότι κανείς δεν χαρίζει iphone στο internet και καμιά καυτή γυναίκα στο internet δεν θέλει να πάει μαζί του. Αν τα μάθει αυτά, δεν θα έχει πρόβλημα, ανεξαρτήτου λειτουργικού. Το καλύτερο antivirus είναι το “common sense”.

5 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι ένα λάθος συμπέρασμα. Ένας προσεκτικός χρήστης απλά μειώνει τις πιθανότητες, ένας έξυπνος χρήστης το ξέρει και έχει κάνει backup, ένας που ξέρει δεν έχει κάνει το backup σε κάτι μόνιμα συνδεμένο (πχ εξωτερικός δίσκος ή dropbox), ένας που ξέρει λίγο καλύτερα έχει δοκιμάσει να κάνει και επαναφορά για να μην έχει backup του Schrödinger.

Τέλος ένας Linux χρήστης ξέρει όλα τα παραπάνω, ξέρει πως το λειτουργικό του δεν τον προστατεύει στο 100.00%, γιατί κάθε ανθρώπινο κατασκεύασμα έχει ατέλειες και έχει μια στρατηγική αντιγράφων ασφαλείας για τα σημαντικά δεδομένα του.

Για κάθε πρόβλημα software στον υπολογιστή του, 90% φταίει ο χρήστης. Ένα ramsonware δεν εγκαθιστάτε από μόνο του, ούτε ελλοχεύει σε γνωστά sites.

Δεν υπάρχει κατηγορία “ένας χρήστης Linux”, υπάρχουν οι έμπειροι και οι άπειροι σε όλα τα λειτουργικά.
Μπορεί οι περισσότεροι που βρισκόμαστε εδώ να έχουμε πάθος με την τεχνολογία, αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Είναι κάποιοι (πάρα πολλοί) που απλά θέλουν αν διασκεδάσουν ή να κάνουν την δουλειά τους, δεν τους ενδιαφέρει ποιο είναι καλύτερο ή πως λειτουργεί, μόνο να κάνει αυτό που επιθυμούν.
Για αυτό δεν πρέπει να συντηρούμε μύθους όπως “βάλε Linux δεν έχει ιούς” ή “πάρε MAC δεν κολλάει”, “τα windows κολλάνε ιούς”, “τα windows έχουν μπλε οθόνες” κτλπ. Πιστεύω πως αν πεις αλήθειες σε έναν άπειρο χρήστη θα μπορέσει να κρίνει από μόνος του τι είναι καλό για αυτόν.

1 «Μου αρέσει»

Θα συμφωνήσω ότι είναι θέμα του χρήστη δεν έχει σημασία το λειτουργικό.Ο φίλος μου δεν είναι νέος στο θέμα ίντερνετ και PC απλά είναι λίγο αφελής και κατεβάζει από όπου να ναι .

Με εφαρμογές όπως οι Edge stable, Microsoft team και άλλες για linux λειτουργικό, δεν θα έχει πρόβλημα.

1 «Μου αρέσει»

Αν κάθε βδομάδα κάνει φορμάτ, τότε δεν είναι αφελής. Από το άλλο είναι… :joy:

3 «Μου αρέσει»