Βοήθεια για εγκατάσταση MX Linux

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μια ερώτηση
Έχω ένα intel pentium B960 2.20GH με 4GB RAM,
Αποφάσισα να εγκαταστήσω το MX linux σαν λειτουργικο σύστημα αντι για windows 8.1 που είχα.
Μέσω του rufus εκανα το στικακι bootable και έτρεξα το iso αρχείο,και φτάνω σε αυτήν την επιφάνεια εργασίας,φωτο από κάτω.


Ερώτηση 1).Τι ρύθμιση πρέπει να κάνω από εδώ ώστε να περάσω το λειτουργικό στο λαπτοπ έτσι ώστε να μην χρειάζεται να εχω το στικακι συνεχεια πανω?
Ερώτηση 2)Αν δεν χρειάζεται να κάνω κάτι εδω , χρειάζεται να κάνω κατι απτον mx installer?
Δεν θελω να το χωρισω σε partitions, δεν εχω σκοπό να εχω δυο λειτουργικά μονο το linux,
Είμαι εντελώς αρχάριος από linux , οπότε θα εχω περισσότερες ερωτήσεις και αργότερα

Κάθε βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη για την ενόχληση.

2 «Μου αρέσει»

Από την πρώτη επιλογή σε βγάζει σε “live” περιβάλλον, απ’ όπου μπορείς σε πρώτη φάση να δοκιμάσεις το λειτουργικό για συμβατότητες και κατόπιν να κάνεις εγκατάσταση από εκεί…

Επίσης από τον installer σβήσε ότι υπάρχει στον δίσκο και χρησιμοποίησέ τον ολόκληρο για το MX, θα χρειαστείς ένα partition για αυτό.

Καλοσώρισες @Adre !!!
Καλή χρονιά!!!

1 «Μου αρέσει»

Όταν φτάσεις στον MX Installer, στο “Select type of installation”, επέλεξε “Regular install using the entire disk”

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση και την βοήθεια, έκανα install entire disk ,δεν μπορω να καταλάβω αν χρειάζεται άλλη επιλογή ώστε να περαστεί στον σκληρό, αλλά μεχρι τωρα χωρις να βάλω το στικάκι δεν μου το τρέχει χωρις αυτό, συγγνώμη για τις ηλίθιες ερωτήσεις ειμαι εντελως καινούργιος στο linux και θα ήθελα να μπω στη λογική του ωστε να αρχίσω να το δουλεύω

Καλημέρα, ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον οδηγό με εικόνες :

Επίσης βεβαιώσου ότι αφαιρείς το στικάκι πριν κάνεις επανεκκίνηση στο τέλος της διαδικασίας (πριν πατήσεις enter).

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια θα το δοκιμάσω αργότερα που θαχω χρόνο και θα σου απαντήσω αν λειτουργεί

1 «Μου αρέσει»

Το ξανατρεξα ,αλλα δεν μου βγαζει στο τελος οταν κανει επανεκκίνηση την επιλογή που λέει για να αφαιρεσω το stickακι

Τον GRUB (bootloader) τον εγκατέστησες?

Ναι και αυτο μου εβγαλε οτι γίνεται εγκατάσταση

Στο BIOS έθεσες να ξεκινάει από flash drive η εκκίνηση για να κάνεις την εγκατάσταση μήπως πρέπει να ορίσεις τον δίσκο πάλι? Υπάρχει SecureBoot, είναι απενεργοποιημένο? Σε τι mode ο υπολογιστής είναι σε UEFI ή σε Legacy BIOS?

Θα μου δωσεις λιγο χρονο να το τσεκαρω και να σου πω,και αν σου είναι εύκολο να με κατατοπισεις πως γίνονται αυτά . ευχαριστώ πολύ

Θα τα δείς στο BIOS αυτά, ψάξε για Secure Boot και Βοοt Mode. Για να μπείς στο BIOS, θα πατήσεις κάποιο πλήκτρο (F12,Del,Esc) κατά την εκκίνηση του υπολογιστή.

Καλησπέρα ,εκανα disabled το secure boot και μου λειτουργει χωρις στικακι τωρα ,σας ευχαριστώ παρα πολύ για τη βοήθεια, υπάρχει εδώ καμια ενότητα με συγκεντρωμένο υλικό για αρχάριους, όπως π.χ για το πως φτιάχνω τους κωδικούς του user, σχετικά με τις αναβαθμίσεις,πως θα φτιαξω την επιφάνεια εργασίας και τα εικονίδια,και παλι συγγνώμη για το πρήξιμο

2 «Μου αρέσει»

Κανένα πρήξιμο, επισήμανε εάν θέλεις το θέμα σαν λυμμένο για να βοηθηθούν μελλοντικοί χρήστες. To Forum περιέχει πολλούς οδηγούς για διάφορα πράγματα και έχει στόχο όλα τα επίπεδα χρηστών, με μια περιήγηση θα βρεις ενδιαφέροντα θέματα αλλά και εάν δεν βρεις μπορείς πάντα να ρωτήσεις. Έχουμε χρήστες που χρησιμοποιούν MX Linux και θα χαρούν να σε βοηθήσουν.
Καλώς ήρθες και καλό linuxing!

3 «Μου αρέσει»

Χίλια ευχαριστώ,πως το επισημάνω ως λυμένο?

3 «Μου αρέσει»

Στο πρώτο σου post δήλωσε το.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.