Βοήθεια για δημιουργία ιστοσελίδας με WordPress

Καλησπέρα σας. Μετά από διάφορες δοκιμές απλών εφαρμογών για κατασκευή ιστοσελίδας, είμαι στη διαδικασία δοκιμής και εκμάθησης του WordPress, το οποίο με έχει μπερδέψει λίγο λόγω των πολλών επιλογών.
Προτείνει εδώ https://el.wordpress.org/download/#hosting για μεγαλύτερη ευκολία να εγκαταστήσουμε το WordPress μέσω ενός παρόχου φιλοξενίας αν καταλαβαίνω σωστά. Και αναφέρει Bluehost, DreamHost και SiteGround. Να ξεκινήσω σε έναν από αυτούς (και σε ποιόν;) ή να ακολουθήσω άλλο δρόμο; Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να προτείνει κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να το στήσω σωστά και να μην αλλάξω κατεύθυνση στα μισά του δρόμου.

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχουν δυο λύσεις ή να βάλεις κάποιον επαγγελματία να σου το στήσει ή να μάθεις να το στήνεις μόνος σου. Για το δεύτερο υπάρχουν πληθώρα πηγές: βιβλία, online μαθήματα, σεμινάρια…

Αυτό που θα σου πρότεινα αν θέλεις να ακολουθήσεις τον 2ο δρόμο είναι να παίξεις πρώτα να το μάθεις σε μια εικονική μηχανή/ένα raspberry ή ένα παλιό υπολογιστή. Κάνεις εκεί τα μαθήματα και τις δοκιμές σου, μαθαίνεις να το δουλεύεις και μετά κοιτάζεις για το που και πως θα το κάνεις host.

1 «Μου αρέσει»

To παρόν forum τρέχει πάνω σε droplet της DigitalOcean. Τα 2.5 χρόνια λειτουργίας του δε συναντήσαμε το παραμικρό πρόβλημα. Αν δε σε ενδιαφέρει το administrιλίκι (updates του Wordpress, hardening του server και updates αυτού) τότε να πας σε managed hosting όπως οι λύσεις που προανέφερες. Ουσιαστικά εσύ ασχολείσαι με το πως θα φαίνεται και τι θα έχει το blog/site σου και το κομμάτι της ασφάλειας/updates το αναλαμβάνει ο πάροχος.

Επειδή δεν έχεις εμπειρία στην κατασκευή ιστοσελίδων, δική μου πρόταση είναι να απευθυνθείς σε έναν επαγγελματία. Αν από την άλλη θες να δεις τι εστί wordpress ντε και καλά μπορείς να το στήσεις τοπικά, να το δουλέψεις και όταν εξοικοιωθείς να το ανεβάσεις σε έναν από τους προαναφερθέντες παρόχους.

Edit : βασικά είπα αυτό που είπε και ο @Asfodelus αλλά εμένα μου άρεσε ο τρόπος μου :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Μιας και το κάνω και ως χόμπυ και ως δουλειά να σου πω πως αν αφιερώσεις λίγο χρόνο διαβάζοντας μπορείς να κάνεις μόνος κάποια πράγματα για να γλυτώνεις σε κόστος.

Το βασικό είναι πως υπάρχουν 2 αρχικές επιλογές.

Η μία είναι να πας στο Wordpress.com όπου οι τιμές είναι από 100-520€ (hosting + domain + κάποια διάφορα) το χρόνο για το πλήρες πακέτο όσων θα χρειαστείς σε γενικές γραμμές, αν και πάντα υπάρχουν και άλλα έξοδα που μπορεί να προκύψουν. Ουσιαστικά εδώ το hosting σου παρέχει η Wordpress, ωστόσο υπάρχουν περιορισμοί στις δυνατότητες του Wordpress που έχεις διαθέσιμες ανάλογα με το πόσο πληρώνεις. Για κάποιον που είναι τελείως άσχετος με τα τεχνικά είναι μία καλή επιλογή, αλλά αν θες να έχεις το πλήρες των λειτουργιών βγαίνει αρκετά ακριβό.

Η άλλη επιλογή είναι να το έχεις self-hosted δηλαδή ή να το σηκώνεις από δικό σου υπολογιστή-σέρβερ ή να νοικιάζεις Server το οποίο μπορεί να είναι από 100€ το χρόνο (ωστόσο με περιορισμένες δυνατότητες) (για hosting + domain) έως αρκετά ψηλά ανάλογα τι σέρβερ θες και ποιες οι ανάγκες σου. Ωστόσο εδώ θα έχεις και άλλα έξοδα όπως πιστοποιητικά SSL, ενώ είναι αναγκαίο να προσέχεις πολύ περισσότερο την ασφάλεια της ιστοσελίδας σου . Οι πάροχοι που αναφέρεις είναι μερικοί από τους πολλούς που υπάρχουν. Όμως βάζοντας την self hosted έκδοση του Wordpress γνωστή ως Wordpress.org έχει τις πλήρεις λειτουργίες, σχεδόν, του πακέτου των 500€ του Wordpress.com.

Για να κάνεις δοκιμές τοπικά στον υπολογιστή σου μπορείς με Virtual Machine, ή, προσωπικά το θεωρώ πιο απλό, να εγκαταστήσεις το XAMPP (για Windows ) ή LAMPP για Linux και να τρέξεις την εγκατάσταση τοπικά στο localhost. Η διαδικασία δεν είναι τόσο δύσκολη όσο μπορεί να φαίνεται. Πάντως αξίζει το Wordpress να το βάλεις μόνος μόνο αν πραγματικά θες να διαχειρίζεσαι όλη τη διαδικασία, καθώς απαιτεί αρκετό χρόνο παραπάνω. Για ότι χρειαστεί πάντως ως φόρουμ είμαστε εδώ.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα δοκιμάσω (τυχαία) τον Bluehost και βλέπουμε.

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό https://www.hetzner.com/webhosting/level-1.
Εκτός ότι είναι πιο φτηνή έχει Contract period: Unlimited (minimum 30 days) και όχι 12 μήνες, αλλά έχει ένα setup fee. Επίσης, η τιμή μετά τους 12 μήνες θα παραμείνει ίδια, δεν θα αυξηθεί.

image

Εγκατασταση lamp στο pc σου. Αν δεν το εχεις πολυ με τις ρυθμισεις εγκατεστησε και ενα webmin.

Απο το webmin θα φτιαξεις τη βαση και θα ανεβασεις και το wordpress.

Εγκατασταση wordpress και μετα απο τον browser σου πληκτρολογεις localhost και ξεκινας

Πολυ χονδρικα βηματα αλλα σε λιγη ωρα εχεις δωρεαν μια εγκατασταση wordpress για να παιξεις.

Τι κερδιζεις στο pc? Ταχυτητα ,αμεσοτητα και χρηματα

Τι χανεις; Δεν ειναι online για αλλους αν και αυτο μπορεις να το κανεις

Μετα αν κανεις κατι που θεωρεις αποδεκτο βαζεις plugin clone για να κανεις backup και το στελνεις σε εναν server για να γινει online

2 «Μου αρέσει»

Ένας άλλος τρόπος είναι να πας με την βοήθεια του docker. Το docker ουσιαστικά είναι μια διανομή μέσα στην διανομή και στήνει και ρυθμίζει όλες τις υπηρεσίες χωρίς να επηρεάζει το λειτουργικό.

https://linux-user.gr/tag/docker

1 «Μου αρέσει»

Προσωπικά πιστεύω πως όταν θέλουμε να στήσουμε έναν server δεν πρέπει να το κάνουμε ποτέ στον οικιακό μας υπολογιστή που έχουμε και την υπόλοιπη ζωή μας. Το κομμάτι της ασφάλειας μετά γίνεται πολύ σημαντικό και θέλει πολλές τεχνικές γνώσεις, ενώ ο κίνδυνος δεν σταματάει να υπάρχει ποτέ. Όταν είναι όλα σε ένα δεν εκτίθεται μόνο ο server, αλλά και η προσωπική ζωή μας.

Έχεις κάποιο υπόψιν σου που να δουλεύει σωστά? Θέλω να μεταφέρω ένα site σε WordPress σε άλλο server.

Προσωπικά έκανα ένα migration πριν λίγες μέρες με αυτό All-in-One WP Migration. Η ελεύθερη έκδοση έχει όριο αρχείου στα 512mb, ωστόσο τη δουλειά την έκανε μια χαρά.

2 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιω το updraft η το clone.
Το updraft δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε διαφορετικο domain. Το clone σου κανει εξαγωγη τα παντα και απλα τα κανεις εισαγωγη μετα στο καινουριο. Δεν εχουν αλλους περιορισμους. Το clone ειναι η εξελιξη του wp-clone που ειχε σταματησει να λειτουργει στην 5+ αλλα πλεον το ξαναφτιαξανε και συνηθως δουλευει. Τωρα για επιτυχια θα ελεγα στα 100 σαιτ τα 95 τα βγαζει αλοβητα

Κυκλοφορεί μια παλιά έκδοση (6.77) η οποία δεν έχει περιορισμούς, γιατί τότε δεν είχε συνδρομή. Ελπίζω να λειτουργεί ακόμα.

Επίσης μπορείτε να χρησιμοποείσετε το duplicator που εχει και αυτο κάποιους περιορισμούς, στην δωρεαν έκδοση
Για τοπική εκμάθηση και ανάπτυξη σαν προτείνω το localwp https://localwp.com/

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @proteas στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»

Καλωσόρισες OudTux
Εκτός των παραπάνω…
Για την εκμάθηση μπορείς να ξεκινήσεις με το WordPress.com, ή με το docker από τον ιστότοπο linuxserver.io, λόγω της καλής τεκμηρίωσης.
Οι περισσότεροι πάροχοι domain έχουν συνήθως και την επιλογή one-click εγκατάστασης WordPress, πολλές φορές δωρεάν αλλά με το λογότυπο τους, πχ porkbun.
Σε δικό σας σέρβερ η εγκατάσταση μπορεί να γίνει πολύ εύκολα με το aaPanel, όπως θα δούμε σε επόμενο οδηγό για το aaPanel στο φόρουμ μας.

1 «Μου αρέσει»

Δες εδώ ένα κατατοπιστικό βίντεο εκμάθησης του Wordpress που χωρίζεται σε 23 ενότητες/βήματα:

Φτιάξε Worpress Site βήμα προς βήμα

1 «Μου αρέσει»