Βοήθεια....Αγνωστου τύπου αρχειο

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας στο εξής θέμα.

Ως διαδικασία πρόσληψης για θέση appsec. engineer μια εταίρια μου ανέθεσε ενα technical challenge. Συμφωνα με αυτό το challenge έχω λάβει ενα αρχείο το οποίο το χειρίζεται ενας Linux administrator για να πραγματοποιεί ελένχους των χρηστών του συστηματος του( αν το ονομα χρήστη και ο κωδικος ειναι ομοια αν εχει κοινα patterns-- !@#$, 1234…) το περιβάλον που το αρχείο πρεπει να ανοιχτει είναι ubuntu 18.04.1 64bit.

Στο αρχείο αυτό πρέπει να εντοπιστούν τα vulnerabilities αυτου του αρχειου. Το πρόβλημα μου είναι οσο αστείο και να σας ακουγετε… το πως θα ανοιξω αυτο το αρχείο, μιας και δεν περιγράφετε καθόλου στο challenge. Εχω δοκιμασει οτι μπορουσα, δοκιμασα να το τρεξω στο terminal, να του αλλαξω την κατάληξη ακομα και να το πεταξω σε προγράμματα που ανοιχνευουν τον τυπο του αρχειου αλλα δεν βρικα φως…
Στο terminal μπορω να το τρέξω αλλα δεν μπορω να το ανοιξω ωστε να δω τον κωδικα του και να εντοπισω το vulnerability.

Ζητησα την βοήθεια ενος πιο εμπειρου στα Linux φιλου μου αλλα ουτε αυτός μπορεσε να βρει κατι παραπάνω.

Κάθε βοήθεια ειναι δεκτή

Ευχαριστω για το χρόνο σας.

Εγώ θα πω το πιο απλό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αν ανοίξει κατευθείαν με text editor (π.χ. gedit )βγάζει το αποτέλεσμα που θες ή βγάζει ακαταλαβίστικα?

Δώσε την παρακάτω εντολή:

file όνομα_αρχείου

Για να δεις πληροφορίες του “τι είναι αυτό το αρχείο” (εκτελέσιμο, εικόνα, κείμενο, βάση κλπ)

1 «Μου αρέσει»

θα ελεγα να δοκιμασεις με την εντολη file να δεις περι τινος προκειται…

edit
ωπ με προλαβε ο cerebrux

2 «Μου αρέσει»