Virtualbox δυσλειτουργία του παραθύρου επιλογής αρχείου iso

Ένα πρόβλημα παρουσιάστηκε πολύ πρόσφατα με το Virtualbox. Όταν πάω να επιλέξω φόρτωση iso αρχείου στις Ρυθμίσεις → Αποθήκευση, στο παράθυρο διαλόγου επιλογής αρχείου που εμφανίζεται δεν μπορεί να επιλεχθεί τίποτα με το ποντίκι ούτε να πατηθεί κάποιο κουμπί ενώ είναι επιλεγμένο αυτόματα το πλαίσιο κειμένου για εισαγωγή ονόματος αρχείου. Με το tab μπορώ να μετακινηθώ στα αρχεία και με βελάκια και enter να επιλέξω το αρχείο τουλάχιστον. Επειδή πολύ πρόσφατα επίσης άρχισα να χρησιμοποιώ το KDE δεν ξέρω μήπως από εκεί προέρχεται το πρόβλημα. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο αυτό με KDE?

Καλησπέρα, χρησιμοποιείς τον Wayland?

Όχι. Επίσης δοκίμασα να κάνω την ίδια ενέργεια σε xfce κι εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε φαίνεται πως το πρόβλημα σχετίζεται με το KDE και δεν είναι γενικότερο ή της εφαρμογής.

Να τα πάρουμε με μια σειρά για να βγει κάποια άκρη; Αρχικά, πες μας ποια διανομή χρησιμοποιείς. Έπειτα θα πρέπει να δούμε το log του VirtualBox αμέσως μετά την εμφάνιση του προβλήματος. Όταν επιλέγεις τελικά το iso και βρίσκεσαι μέσα στο περιβάλλον του, το ποντίκι λειτουργεί κανονικά; Γενικότερα, το VB και ο πόντικας εμφανίζουν κατά καιρούς διάφορα προβλήματα που είναι cross-distro και cross-DE (αδυναμία drag and drop, αδυναμία επιλογής, εντελώς «νεκρός» κέρσορας κλπ.). Καθένα από αυτά έχει διαφορετική λύση ή workaround.

Η διανομή της κατηγορίας στην οποία βρίσκεται το θέμα, το Arch :laughing:
Όσον αφορά το log δεν ξέρω ποιό είναι μιας και έχει 4 καρτέλες(Vbox.log, Vbox.log1, Vbox.log2, Vbox.log3). Υποθέτω το Vbox.log είναι το πιο πρόσφατο. Επειδή όμως το πρόβλημα παρουσιάζεται πριν εκτελεστεί οποιαδήποτε VM δε φαίνεται να υπάρχει καμία καταχώρηση. Όταν δηλαδή επιλεχθεί μια εικονική μηχανή(και δεν εκτελείται) πατώντας στις Ρυθμίσεις εμφανίζεται(και οι επιλογές είναι ενεργές), ένα παράθυρο με τις ρυθμίσεις της επιλεγμένης εικονικής μηχανής. Εκεί λοιπόν στην επιλογή “Αποθήκευση” εμφανίζονται οι συσκευές αποθήκευσης. Και εκεί υπάρχει μια συσκευή για τα cd/dvd και isos. Δεξιά στις ιδιότητες υπάρχει η καταχώρηση “Οπτικη συσκευή” και εκεί τελείως δεξιά ένα εικονίδιο οπτικού δίσκου. Πατώντας λοιπόν εκεί εμφανίζεται μια λίστα στην οποία υπάρχει η επιλογή “choose a disk file…” όπου μπορείς να επιλέξεις ένα iso. Αυτός λοιπόν ο διάλογος επιλογής αρχείου που εμφανίζεται έχει το πρόβλημα. Νομίζω ότι είναι ο κλασικός gtk διάλογος επιλογής αρχείων, μόνο που σ’ αυτόν δεν επιλέγεται τίποτα με το ποντίκι, κανένα κουμπί ή οτιδήποτε άλλο.
Γενικότερα επειδή χρησιμοποίω το virtualbox αρκετά συχνά δεν έχω ξανασυναντήσει αυτό το πρόβλημα, το οποίο παρουσιάστηκε μόνο πρόσφατα και στο KDE(δοκίμασα όπως ανέφερα σε xfce και είναι όλα εντάξει εκεί).

Εδώ είσαι :
https://www.virtualbox.org/ticket/20222

Αυτό είναι! Περιμένουμε να ενημερωθεί το virtualbox με το patch λοιπόν.
Το παρακάτω workararound πάντως λύνει το πρόβλημα, αλλά αλλάζει την εμφάνιση και το μέγεθος της γραμματοσειράς είναι πολύ μικρό:

KDE_FULL_SESSION= XDG_CURRENT_DESKTOP= DESKTOP_SESSION= virtualbox virtualbox