video player να βρίσκει υπότιτλους

καλησπέρες,
πχ σε win το bsplayer ψάχνει σε opensubtitles.org, σε getsubtitle.com & bsplayer-subtitles.com για subs: gr (κατά προτίμηση =ότι του ορίσεις) και en (όσα άλλα του ορίσεις, δευτερευόντως), για το συγκεκριμένο video που παίζει κάθε φορά (χωρίς να μεταβαίνει ο χρήστης στις σελίδες, ψάχνοντας ο ίδιος). τέλος, κατεβάζει το αρχείο στον (όποιο*) φάκελο της ταινίας (*από όπου έτρεξες το αρχείο που κάλεσε το πρόγραμμα) κι έτσι καταλήγεις με ταχτοποιημένα αρχεία, χωρίς να πρέπει μόνος σου να τα μεταφέρεις από downloads σε movie folders κτλ.

ΕΚΤΟΣ του vlc (που κάπως επίσης νομίζω το κάνει), γνωρίζεται κάποιον player με τέτοια λειτουργία, pls? :slight_smile:


edit: επίσης ένα καλό (όχι απλά να παρουσιάζει αλλά να δέχεται κι αλλαγές) exif app, pls?
1 «Μου αρέσει»

SMPlayer. Προσωπικά τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά εδώ και πολλά χρόνια (με mpv backend) επειδή με τον VLC είχα προβλήματα.

Πατάς μέσα στο παράθυρο του βίντεο Δεξί κλικ → Subtitles → Find Subtitles at opensubtitles.org
Και εννοείται πως υπάρχουν ρυθμίσεις για προεπιλεγμένη γλώσσα κτλ.

ΥΓ. Πρόσφατα κάποιος χάκαρε το opensubtitles.org, δείτε εδώ

5 «Μου αρέσει»

(…άδικα κούρασα γιατί τον βρήκα στις σημειώσεις μου “2chk”-list, αλλά όταν έχεις 2μωρά και 10μήνες ύπνο 3-4h φορτώνεσαι στον περίγυρο γιατί δεν ξέρεις πια τι σου γίνεται …τα 'χω παίξει). Ευχαριστώ και πάλι ;)

2 «Μου αρέσει»

Τίποτα, καλό κουράγιο :relaxed:

Να προσθέσω και το kodi!

2 «Μου αρέσει»

…άσχετο αλλά να πω ότι αρχίζω κι ερωτεύομαι το gnome (και τα extensions του), που το εφάρμοσα στο tv-pc (με manjaro). λες ν’ απειλείται το αγαπημένο μου xfce? :P

3 «Μου αρέσει»