Viber στο Linux Mint 19.2

Ισως παρατηρήσατε καποιοι και πιθανώς προσπαθησατε να εγκαταστησετε το “Viber” στο mint.
Δυστυχώς μεσα απο τα αποθετήρια δεν ολοκληρώνεται η εγκατασταση (βγαζει error σε καποιο deb και η ιδια η Viber δεν προσφερει υποστήριξη στο mint)
Η λύση ομως ειναι ευκολη και βρίσκεται εδω :

VIBER in Mint

ή αν βαριεστε :wink:

wget -O ~/viber.deb http://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb
ls ~/viber.deb
sudo apt-mark hold libcurl4
sudo dpkg -i --ignore-depends=libcurl3 ~/viber.deb
sudo apt install -f
sudo dpkg -i --ignore-depends=libcurl3 ~/viber.deb
sudo apt-mark unhold libcurl4
9 «Μου αρέσει»

Κατ αρχήν ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Μόλις προχώρησα σε εγκατάσταση στον υπολογιστή μού και εγκαταστάθηκε κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα. Την ίδια αναφορά είδα και στο facebook. Μήπως έχει σκαλίσει κάτι;

1 «Μου αρέσει»

Στο deb απο το Viber βλεπω μονο τα εξεις dependencies
libpulse0, libasound2, libnss3, libssl1.0.0, libgstreamer-plugins-base1.0-0, libgstreamer1.0-0, gstreamer1.0-plugins-base, gstreamer1.0-plugins-good, gstreamer1.0-plugins-ugly, gstreamer1.0-pulseaudio, gstreamer1.0-libav

H libcurl3και libcurl4 δεν αναφερεται πουθενα. Στο δε Debian Buster παραπονιεται για την εκδοση της libssl1.0.0 (και αυτο μαλλον γιατι το Buster εχει την 1.1.1d),

Εχει δοκιμαστει το πακετο σε καθαρη εγκτασταση Mint μεσα σε VM για παραδειγμα;

πριν κάνα μήνα πάντως που δοκίμασα το .deb από την ίδια την viber, λειτουργούσε κανονικά σε mint 19.2

2 «Μου αρέσει»

και εγω που το εβαλα σε arch για δοκιμη-γιατι δεν ειμαι φαν του βαιμπερ- μπηκε κανινικα. θυμαμαι πιο παλια ειχε θεματα σε διανομες ubuntu κατα την εγκατασταση

Όταν έβαλα Viber στα Linux Mint δεν είχα κανένα θέμα. Απλά έλειπε ένα library που δεν υπήρχε στα αποθετήρια, οπότε μπήκα απλά στο Ubuntu Archive (αφού κιόλας τα Linux Mint είναι βασισμένα σε Ubuntu) και κατέβασα .deb του library από εκεί μόνος μου και έφτιαξε.

Δοκιμάστηκε σε φρέσκο Ubuntu 19.10 δούλεψε στην αρχή για λίγο ίσα που πήγα να κάνω τον συγχρονισμό με το κινητό…και αμέσως μετά κόλλησε και εξαφανίστηκε από το σύστημα…

Περίεργο. Σε 19.10 επίσης το δοκίμασα και λειτούργησε μια χαρά. Και ακόμα λειτουργεί. Απλά είχα αυτό το θέμα με το Library. Δοκίμασε να ξανακατεβάσεις το .deb και κάνε εγκατάσταση με:

sudo dpkg -i viber.deb

Ή όπως λέγεται το .deb γιατί δεν θυμάμαι. Δες αν πετάξει κανένα σφάλμα.

1 «Μου αρέσει»

Το εγκατέστησα τελικά μεσω του snap και ξεμπέρδεψα :sunglasses: το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τώρα πως να επαναφέρω αυτά που πείραξα πριν με τις εντολές που έδωσε @Anthemous τι ακριβώς είναι τα libcurl4 και libcurl3 που πείραξαμε, μήπως είναι απαραίτητα για το σύστημα

To Viber μου έχει βγάλει, προσωπικά, προβλήματα τόσο σε Ubuntu, όσο και σε openSUSE στο παρελθόν, σαν αυτά που λέτε, που σχετίζονται με βιβλιοθήκες. Πάντως, απ’ όσο ξέρω, υπάρχει πλέον και ως flatpak, για όποιον ενδιαφέρεται.

Πάντως η λύση που για εμένα διαχρονικά έχει δουλέψει είναι αυτή

Είναι η καρδία του προγράμματος curl μιας εντολή ςπου η χρήση της είναι να μιλάς με μια σελίδα στο internet καθώς και να δοκιμάζεις πράγματα. Σαν τέτοια βιβλιοθήκη είναι απαραίτητο απο πλευράς ασφάλειας να έχεις την τελευταία έκδοση.

Οι εντολές της αρχικής δημοσίευσης δεν το επηρεάζουν αυτό. Υποθέτω πως κάποια στιγμή στο παρελθόν υπήρχε ως εξάρτηση, αλλά δεν είναι θέμα με την τελευταία έκδοση.

2 «Μου αρέσει»