VGA passtrhough σε Oracle VBox

Χρησιμοποιώ Manjaro (Arch) και ψάχνομαι να φτιάξω ένα VirtualBox με Win10 και PCI-Passthrough ώστε να χρησιμοποιηθεί ως “παιχνιδοκονσόλα”. Ακολουθώ αυτό τον οδηγό, αλλά σα να είναι μισός…
https://docs.oracle.com/cd/E97728_01/F12469/html/pcipassthrough.html

Υπάρχει κάποιος άλλος, πιό αναλυτικός;
Βρήκα για KVM, (https://wiki.archlinux.org/index.php/PCI_passthrough_via_OVMF) αλλά δε με βολεύει καθόλου κι έχω ήδη όλα τα VMs σε VBox.

Δες μήπως αυτός ο οδηγός βοηθήσει

@dsaltos

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Προχώρησα στη διαδικασία, αλλά είχα το εξής πρόβλημα:
Κατά την εκτέλεση του sudo mkinitcpio -p linux, πήρα
/usr/bin/mkinitcpio: line 261: /etc/mkinitcpio.d/linux.preset: No such file or directory

Δεδομένου ότι είναι preset αρχείο, το δημιούργησα κενό και μετά η εντολή έτρεξε κανονικά.
Μετά το reboot όμως, εκτελόντας το “dmesg | grep -i vfi” δεν παίρνω τίποτα, ενώ αν εκτελέσω το “lspci -nnk -d 10de:1187” (με το δικό μου ID φυσικά) παίρνω:
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GP102 [GeForce GTX 1080 Ti] [10de:1b06] (rev a1)
Subsystem: eVga.com. Corp. GP102 [GeForce GTX 1080 Ti] [3842:6696]
Kernel driver in use: nouveau
Kernel modules: nouveau

Κάτι δεν πάει καλά νομίζω, σωστά;

Κανείς…;
Παιδεύομαι από εχθές, αλλά δεν έχω καταφέρει να το στήσω…

Δες εδώ και δώσε βάση στα limitations
https://www.virtualbox.org/manual/ch09.html#pcipassthrough
Καλή τύχη

The PCI passthrough module is shipped as a VirtualBox extension package, which must be installed separately. See Section 1.5, “Installing VirtualBox and extension packs” for more information.

Essentially this feature allows to directly use physical PCI devices on the host by the guest even if host doesn’t have drivers for this particular device. Both, regular PCI and some PCI Express cards, are supported. AGP and certain PCI Express cards are not supported at the moment if they rely on GART (Graphics Address Remapping Table) unit programming for texture management as it does rather nontrivial operations with pages remapping interfering with IOMMU. This limitation may be lifted in future releases.

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί.
Όπως φαίνεται από το παραπάνω, δεν “απελευθερώνει” την κάρτα και συνεχίζει να χρησιμοποιεί τον “nouveau” driver, αντί του “vfio-pci”

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω, αλλά το μόνο που βλέπω ψάχνοντας είναι πως το όλοι συμφωνούν πως έκαναν δουλειά με KVM γιατί το VB ήταν μανούρα και τους έβγαζε συνέχεια προβλήματα.

Ok, δοκιμάζω και KVM. Και στα δύο όμως, το παραπάνω βήμα είναι απαραίτητο και δε μπορώ να το ολοκληρώσω σωστά.

Παίξε μπαλίτσα με KVM μιας και το έχουν περάσει περισσότεροι και το ψάχνουμε, αν κολλήσεις ξαναγράψε.

Βρέθηκε η λύση.
Η εντολή “mkinitcpio -p linux” δε δουλεύει σωστά στο Manjaro (σε αντίθεση με το Arch), γιατί έχει διαφορετική ονοματολογία στα kernels, αντί για “linux”, είναι “linux419” , “linux53”, κλπ.

Οπότε θέλει ή να την εκτελέσεις με το σωστό όνομα, ή “mkinitcpio -P” για να τα κάνει rebuild όλα.

3 «Μου αρέσει»