Βελτιωση οθονης laptop με την χρηση λογισμικου;

Καλησπερα στην ελληνικη κοινοτητα Linux.
Ειχα αγορασει περσι ενα οικονομικο λαπτοπ (εχει λειτουργικο Linux Mint 19.1 Cinnamon) γυρω στα 300 ευρω για να το εχω οταν χρειαζεται να χρησιμοποιησω υπολογιστη εκτος σπιτιου, π.χ. στην δημοτικη βιβλιοθηκη που διαβαζω.

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι καθως προκειται για φθηνο λαπτοπ, εχει μια οχι και τοσο καλη TN οθονη (15,6"), οπως δηλαδη αναμενοταν. Οποτε ακομα και σε εσωτερικους χωρους με υψηλο φωτισμο ή ακομα χειροτερα οταν αναγκαζομαι να κατσω σε θεση που χτυπαει το φως του ηλιου απο το παραθυρο την οθονη (οταν ειμαι στην βιβλιοθηκη), δυσκολευομαι πολυ να κοιταξω την οθονη και η οθονη σε τετοιες περιπτωσεις δεν εχει καλη απεικονιση, κατι που σιγουρα δεν βοηθαει ειδικα οταν θες να προγραμματισεις και δεν μπορεις εξαιτιας αυτου να αποδωσεις.

Εχω πειραματιστει με την ρυθμιση της φωτεινοτητας και διαφορες κλισεις στην οθονη με μικρη βελτιωση.

Εχετε να μου δωσετε καμια συμβουλη που θα με βοηθησει με την οθονη;
Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω απο αποψης software (ή ακομα και hardware αλλα φανταζομαι πιο δυσκολα) πριν αρχισω να μαζευω χρηματα για νεο λαπτοπ;

Μπορείς να δοκιμάσεις με την θερμοκρασία του χρώματος, ή να μειώσεις την ανάλυση/μεγαλώσεις τα γράμματα, αλλά δεν θα βοηθήσει. Επίσης να κολλήσεις χαρτιά γύρω γύρω.

Τα μάτια σου είναι πολύτιμα όμως. Δεν είναι να παίζεις με αυτά.

2 «Μου αρέσει»

Θα σου πρότεινα το ίδιο, να δεις λίγο αναλόγως χώρου και φωτός τη χρωματική παλέτα και να παίξεις με το gama / contrast έως να βγάλεις για “σένα” μια ικανοποιητική εικόνα.

Αυτό που λέει ο @Asfodelus για τα χαρτιά, μπορείς να πάρεις και αυτάκια που βάζουν οι φωτογράφοι σε κάποια μόνιτορ εξωτερικού χώρου για να βλέπουν.

Αλλά η στερνή αλήθεια είναι, αν είναι κακή η οθόνη… πάει το ρητό τον “μαυρηδερό” (politically correct me :stuck_out_tongue: ) κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς.

Σόρρυ αδερφέ… :’(

1 «Μου αρέσει»

Στην διανομη που εχω πως μπορω να αλλαξω τα gamma, contrast;

1 «Μου αρέσει»

Δεν είχα προσέχει αλλά το είδα μόλις τώρα…

Για το mint μπες στο
Menu => preference => color
Και εκεί θα πάρεις μια πρόσβαση να κάνεις πειράματα.

Αλλά δεν, μας δίνεις και το αποτέλεσμα που θα σου δώσει στην εντολή inxi -Fxzd σε ένα Τερματικό ; (μπορεί να θέλει sudo)

Αν δεις ότι δεν βγάζεις άκρη θα πρέπει manually να πειράξουμε το /etc/X11/xorg.conf και κάπου θα δεις να λέει τη λέξη Gamma #,## (όπου # να έχει κάποιο νούμερο) να το κάνεις comment out, δηλαδή να γίνει #Gamma #,## με # μπροστά. Βέβαια τα πειράματα με Χ org configuration μπορεί να επιφέρουν ζημιά οπότε το γράφω εδώ, πρόσεξε τι κάνεις και κράτα πάντα εφεδρικό αντίγραφο ώστε αν γίνει το μπαμ, να μπεις σε failsafe τερματικό ή άλλο και να το επαναφέρεις.

Ότι καταφέρεις ρίξε κι εδώ μια αναφορά ώστε να δούμε εάν φτιάχτηκε και να σημειώσουμε τη λύση και για άτομα που μπορεί να έχουν το ίδιο πρόβλημα και έρθουν εδώ ψάχνοντας.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι για την εγκατάσταση χρωματικού προφίλ του μόνιτορ. Δεν νομίζω να βοηθήσει και θέλει και ειδικό hardware για να κάνεις το calibrate. Αφορά μόνο γραφίστες. Ίσως παίζοντας και βάζοντας άλλο προφίλ απο το μόνιτορ που έχεις να βοηθήσει. Αν ναι θα ήθελα να το ακούσω σε σχόλιο.

Οι εντολές xgamma, xcalib, xrandr καθώς και η redshift μπορούν να βοηθήσουν. Για παράδειγμα ή redshift -O 5200 βάζει τη θερμοκρασία στους 5200 βαθμούς. Η xrandr σκέτο θα σου δώσει πως λένε το monitor και μετά θα δώσεις κάτι σαν xrandr --output eDP1 --brightness 1.3 αν το υποστηρίζει.

2 «Μου αρέσει»

Πριν αλλάξει τις τιμές αυτές με τις εντολές ποιες είναι η εντολές να πάρει τις default τιμές που έχει τώρα για να κάνει revert back σε περίπτωση λάθους? Πες αντί για 5200 να έβαζε 52000 δηλαδή +ένα ακόμα 0

1 «Μου αρέσει»

Στο Menu => preference => color οπως αναφερθηκε δεν με αφηνει να κανω calibrate.
Μπορω ομως να προσθεσω νεα προφιλ. Εκανα μερικες δοκιμες, δεν παρατηρησα καποια διαφορα στα χρωματα εκτος απο μια περιπτωση οταν προσθεσα το προφιλ: ‘Blue’ οπου εκει εγινε αισθητη η διαφορα κανοντα πιο μπλε την οθονη, ενω στις προηγουμενες ρυθμισεις δεν καταλαβα διαφορα. Εσεις ποιο προφιλ με συμβουλευετε να βαλω;

Την εντολη redshift την χρησιμοποιουσα απο πριν και βολευει στις βραδινες ωρες να αλλαζεις την θερμοκρασια του χρωματος.

Οσο αναφορα τις εντολες xgamma, xcalib δεν μπορεσα να τις χρησιμοποιησω, γιατι δεν ξερω με τι παραμετρο και τι νουμερα θα πρεπει να χρησιμοποιηθουν.

Η εντολη xrandr μου εβγαλε το εξης αποτελεσμα:
“Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
eDP-1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm”

(επειτα τις διαφορες αναλυσης της οθονης)
Και στο τελος εβγαλε και αυτο:
“HDMI-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis).”
Δεν καταλαβα ποιο ειναι το ονομα της οθονης.

Επισης, με την εντολη: inxi -Fxzd εχουμε αυτο εδω: https://pastebin.com/8MDX6BrY

Τελος, κατι περιεργο που χρειαζεται να αναφερω οτι οτι πηγα κανονικα στον καταλογο /etc/X11 και δεν υπαρχει το αρχειο ‘xorg.conf’ ενω αλλα αρχεια οπως rgb.txt, Xreset, Xsession, Xwrapper.config, XvMCConfig κλπ υπαρχουν κανονικα.