Update του dell bios με Linux Mint

Γεια σας παιδιά !

Ένιωσα την ανάγκη για αυτό το post λόγω έλλειψης σχετικών οδηγειών στον διαδίκτυο.

Θα ήθελα να σας πω, πώς ενημέρωσα το BIOS μου μέσο του Linux Mint .

Πρώτα απ 'όλα πρέπει να κατεβάσετε τις ενημερώσεις του BIOS.
http://www.dell.com/support/home/us/el/04/product-support/product/inspiron-13z-5323/drivers

Επόμενο πολύ σημαντικό βήμα είναι να δημιουργήστε ένα bootable DOS usb για το update του BIOS της μητρικής σας.
Μπορείτε να εγκαταστήσετε το gparted χρησιμοποιώντας apt-get install gparted, αλλά το Linux Mint έρχεται με το native Disk Manager το οποίο κάνει την ίδια δουλειά!
Οπότε, χρησιμοποιήστε το gparted ή το Disk manager για να δημιουργήσετε ένα bootable USB σε μορφή FAT32 για μέγιστη συμβατότητα.

Στο επόμενο βήμα θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το unetbootin για να εγκαταστήσετε το FreeDOS στο bootable usb.
Εγκαταστήστε το unetbootin χρησιμοποιώντας το apt-get install unetbootin
Εκτελέστε το unetbootin και επιλέξτε τη διανομή FreeDOS.

Επιλέξτε τo USB και κάντε κλικ στο OK. (Χρησιμοποιούμε το Distribution part του unebooting προς το παρών).

Εδώ είναι το δύσκολο μέρος όλων των διαδικασιών (ή τουλάχιστον στην περίπτωσή μου)
Μόλις το FreeDOS μεταφορτωθεί στο USB, η μονάδα σας (το USB) θα μοιάζει με κάπως έτσι.

Έτσι, όπως μπορείτε να δείτε δέν υπάρχει κανένα αρχείο. ISO όπως λένε σχεδόν όλα τα tutos και τα video στο διαδύκτιο. (τουλάχιστον με το FreeDOS)

Τώρα είναι ώρα να αντιγράψετε το αρχείο με το update του BIOS, το οποίο κάνετε λήψη νωρίτερα, στo USB σας (ανεξάρτητα από το τι λένε σε διάφορα tutos).

Έτσι, μόλις αντιγράψετε το αρχείο BIOS στο USB σας , θα πρέπει να εκτελέσετε ξανά unbootin
(πρόκειται να χρησιμοποιήσουμε Diskimage κομμάτι της εφαρμογής τώρα)
και λόγω μή ύπαρξεις κάποιου αρχείου .ISO θα χρησιμοποιήσουμε το αρχείο syslinux.cfg


Όταν το unbooting τελειώσει την διαδικασία, το αρχείο ενημέρωσης του BIOS στο USB θα πρέπει να έχει ένα μικρό λουκέτο στην επάνω δεξιά γωνία.

Τώρα είστε έτοιμοι να επανεκκινήσετε το μηχάνημά σας.
Κάντε το και πατήστε F12 για να μπείτε στο μενού εκκίνησης
Στο μενού του BIOS πατήστε enter.
ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
Χρησιμοποιήστε την ασφαλή λειτουργία, ΔΕΝ χρησιμοποιείτε την προεπιλεγμένη επιλογή, ενδέχεται να βλάψετε τον σκληρό σας δίσκο
πατήστε πάλι το πλήκτρο Enter και θα εμφανιστεί το μήνυμα A > prompt
Αλλάχτε σε C: (ίσως βρίσκεται στο B: αλλά το δικο μου ήταν στο C :
Γράψτε το όνομα του αρχείου με τα updates του BIOS πατήστε enter και αφήστε το να κάνει την δουλεία του !!
Μόλις τελειώσει το μηχάνημά σας πρέπει να επανεκκινήσει αυτόματα.

Μετά από όλα αυτά, το USB σας θα πρέπει να μοιάζει κάπως έτσι

Αυτό ήταν παιδιά !!! σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και περιμένω τα σχόλιά σας.

Τον οδηγό τον έχω ξαναδιμοσιεύση σε αγγλόφωνο forum.

6 «Μου αρέσει»

ολη αυτη σισαικασια να κανεις ρε φιλεκλαυτερα

Πολύ ωραίος οδηγός, μπράβο.

ΥΓ. Καλώς ήρθες @I.P_Photografy απλά δεν πολυκαταλαβα τι έγραψες :grin:

1 «Μου αρέσει»

Εγώ μετά το F12 χάθηκα. Μπαίνω στο BIOS; η ασφαλής λειτουργία τι είναι ; το αρχείο του BIOS είναι σε .exe; όχι σε bin ή rom; Τι εντολές τρέχεις ;

Ασφαλης λειτουργεια στο FreeDOS? Στο BIOS? Στο προγραμμα που κανει update το BIOS?
Ισως μερικα παραπανω screenshots για το συγκεκριμενο θεμα ξεκαθαρισουν αυτη την λεπτομερια.

Κατα τα αλλα η διαδικασια ακουγεται παρομοια με αυτη που μπορει κανεις να ακολουθησει για BIOS Update σε laptops της HP. Πχ στο Compaq V3000 που εκανα BIOS Update τωρα τελευταια με το FreeDOS την εκανα και εγω αλλα δεν ειδα πουθενα (εκτως αν δεν θυμαμαι) ασφαλη λειτουργια πουθενα.

Γειά σου @likos
Όταν μπείς στο BIOS θα δείς μία default επιλογή και μία που θα λέει SAFE MODE, διάλεξε αυτή την safe mode.

Το update αρχείο του BIOS είναι .exe γιαυτό και όλη η διαδικασία με το FreeDOS και το unebootin.

Γειά σου @GNUTechie
Απάντησα και στον @likos πιό κάτω οτι το FreeDOS χρειάζεται γιατι το αρχείο με τα update του BIOS είναι .exe.

Στο hp σου δέν χρειάζεται αυτή η διαδικασία γιατι μάλλον έτρεχες windows.

1 «Μου αρέσει»

@cptcharis, το laptop που αναφερα το τσιμπησα απο καποιο consignment store για 14 δολλαρια καναδα :slight_smile: γιατι το ειχανε μονο για ανταλλακτικα. Με εναν SATA SSD και λιγο Debian Stretch ηρθε στα καλα του. Το μονο που δεν μπορω να κανω αυτη τη στιγμη ειναι να το κανω να μου πει αν εχει 128MB VRAM ή 256MB και για αυτο του εκανα το update στο BIOS. Βεβαια εγινε λιγουλακι πιο γρηγορο αλλα και παλι εχει καποια θεματακια… περιμενω μεχρι να ερθει το Buster για να το ξανακανω εγκατασταση…

Οσο για το BIOS upgrade εγινε με FreeDOS και το BIOS αρχειο ηταν στην δικια μου περιπτωση BIN οχι EXE. Κατα πασα πιθανοτητα μιλαμε για διαφορες στο προγραμμα που γραφει το καινουργιο BIOS στο CMOS.

Το Safe Mode ομως πιστεύω οτι πρεπει να γινει ενα screenshot για να ξερουν τα παιδια που πανε για να το κανουν. Οπως ανεφερες παραπανω ειναι επιλογη του BIOS. Αρα καλο ειναι να ξερουν που πανε πριν προσπαθησουν τιποτα. Κατα τα αλλα καλη δουλεια :slight_smile: Συνεχισε :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Αν θυμάμαι καλά το δικό μου Dell δεν έχει “safe mode” επιλογή. Eπιδή δεν το έχω μπροστά μου , θα το επιβεβαιώσω και θα ξανά ποστάρω.

Ευχαριστω @GNUTechie.
To screenshot στο BIOS περιβάλον δεν ξέρω πώς να το κάνω, αν έχεις κάποιο τρόπο - εκτός από τηλέφωνο - θα ήθελα να τον μάθω.

Όσο για την RAM σου, δοκίμασε την εντολή dmidecode, ίσως να είναι χρήσιμη, δέν θυμάμε αν δίχνει VRAM ή όχι.

1 «Μου αρέσει»

Webcam απο αλλο λαπτοπ… η tablet… δεν υπαρχει αλλος τροπος… λογο του οτι δεν υπαρχει κατι που να τρεχει οταν εισαι μεσα στο BIOS ενος υπολογιστη.

To προβλημα με την VRAM μου ειναι οτι αλλο λεει το dmidecode και αλλο βλεπουν ο open source driver για την NVidia καρτα που φωραει το λαπτοπακι μου. Εκει κολλαει η υποθεση για μενα… αλλα που θα παει θα του το βρω το κουμπι του :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν το επιβεβαίωσα το δικό μου, (XPS 17" , με i7 2ης και BIOS της Phoenix) δεν έχει μενού safe mode, οπότε καλό είναι να βάλεις μια photo.
Παρόλα αυτά, μπράβο για τον οδηγό σου γιατί όσοι δεν έχουν windows θα δυσκολευτούν να κάνουν update!

Να σε ρωτήσω κάτι ίσως και άσχετο… το update το έκανες γιατί είχες πρόβλημα με την αναγνώριση του ac adapter;;

είναι αυθεντικός και δεν τον αναγνωρίζει;

Ναι είναι αυθεντικός. Έτρεξα τα διαγνωστικά της dell και μου έβγαλε ac adapter = uknnown. Τον μέτρησα με πολύμετρο και έδειξε 19.7 V (πάνω του γράφει 19.5). Μετά τον έβαλα σε ένα άλλο λάπτοπ, το οποίο φόρτισε κανονικά. Μετά είπα μήπως είναι το dc power jack dell, οπότε τον άνοιξα και το άλλαξα, πάλι τα ίδια όμως. Πιστέυω είναι μητρική. Είδα πως από τα 2.5 Ghz χρησιμοποιεί μόνο τα 0,4. Έτσι και εγώ άλλαξα τα cpufreq σε performance και μετά πείραξα τους msr. Το πρόβλημα είναι πως κάθε φορά που κάνω boot πρέπει να βάζω τις εντολές για τους msr.

Υπάρχει τρόπος ανάλογα με την διανομή. Άνοιξε όμως καινούργιο θέμα έτσι;

2 «Μου αρέσει»

Εμένα στο bios έχει επιλογή να απενεργοποιήσεις αυτό το μήνυμα.

Και μένα, αλλά δεν με ενδιαφέρει το μήνυμα, αυτό που με ενοχλεί είναι που σέρνεται ο υπολογιστής, γιατί δεν αναγνωρίζει την πηγή τροφοδοσίας και έτσι μειώνει την απόδοσή του και καλά για ασφάλεια.
Θα ανοίξω νέο θέμα όταν βρω χρόνο.

1 «Μου αρέσει»