Unresolved dependencies

Καλησπέρα,

Κάνω pacman -Syu και παίρνω μήνυμα για unresolved dependencies.
Ο λόγος είναι γιατί έχω το thunderbird 68.7.0-2 και «ζητάει» το 68.8.0 ώστε να αναβαθμιστεί το thunderbird-i18n-el

Το ερώτημά μου είναι γιατί δεν το αναβαθμίζει και το thunderbird στην τελευταία έκδοση από την στιγμή που υπάρχει διαθέσιμο;

περίμενε να συγχρονιστεί ο mirror ή άλλαξε mirror σε κάποιον καλύτερα συγχρονισμένο. Αλλιώς αγνόησε το συγκεκριμένο για να κάνεις τώρα την υπόλοιπη ενημέρωση.

πιθανότατα θα φτιάξει και απλά με:

sudo pacman -Syyu
2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα,

Τελικά η υπομονή είναι αρετή.

Χτες δοκίμασα την παρακάτω εντολή αλλά δεν άλλαξε κάτι.
sudo pacman -Syyu

Σήμερα εμφανίστηκε το thunderbird προς αναβάθμιση και όλα κανονικά.

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

1 «Μου αρέσει»

Manjaro έχεις εε. Μου έχει τύχει και εμένα

Καλησπέρα, έχω εγκαταστήσει arch και gnome ως de.
Είναι η παρακαταθήκη που μου άφησε ο χρόνος κατά την διάρκεια του εγκλεισμού :wink:
Ομολογώ πως σήμερα δεν θα είχα τον χρόνο και σίγουρα δεν θα το έπαιρνα απόφαση να το κάνω.
Έχοντας όμως κάνει μια φορά την διαδρομή, θα το ξανακάνω και στο μέλλον…

Παίξανε κάποια θεματάκια ασφάλειας…
https://security.archlinux.org/AVG-1155

1 «Μου αρέσει»

Γενικά τα έχουν παίξει τελευταία μερικοί maintainers, σπρώξανε το firefox-esr στο AUR και έτσι μετονομάστικε firefox-esr-bin και μαζί πήγαν όλες οι γλώσσες firefox-esr-i18-el (πχ) αλλα στο pkgbuild είχαν ακόμα αφήσει firefox-esr σαν dependency.
Μετά έκαναν bump τα thundb…i18-xx και κράτησαν το κύριο πακέτο πίσω …
Την προηγούμενη βδομάδα έσπρωξαν το nettle απο testing σε core σε 6 ώρες, κι έσπασαν όλα σχεδόν τα τέρμιναλ, δηλαδή αυτά που βασίζονται στο vte/vte3

Tη πιο πριν βδομάδα ήταν το icu που έσπαγε τα πάντα…

Εχουν ξεχάσει γιατί υπήρχαν τα staging και τα testing … o καθένας σπρώχνει τα δικά του και σπάει του άλλου … και μην ακούσουν user να χρησιμοποιεί testing, αυτό φταίει … ε ποιός θα κάνει τέστινγκ τότε; Εγώ το χρησιμοποιώ σε 1-2 installation για να ξέρω τι με περιμένει την επόμενη στο stable

2 «Μου αρέσει»