Ubuntu Cinnamon, νέα διανομή

Το Ubuntu Cinnamon είναι μια νέα διανομή που χρησιμοποιεί το Cinnamon περιβάλλον του Linux Mint πάνω από το Ubuntu. Η πρώτη σταθερή έκδοση του βασίζεται στο Ubuntu 19.10.

Φαντάζομαι ότι μετά από μερικές εκδόσεις θα γίνει και επίσημα υποστηριζόμενη έκδοση και αυτό είναι καλό και για το Ubuntu αλλά και για το Linux Mint Cinnamon

6 «Μου αρέσει»

Αν και είμαι λάτρης των mate και xfce καλοδεχούμενη και αυτή η επιλογή. (Αν έβαζα ubuntu θα προτιμούσα το κανονικό και μετά θα άλλαζα DE σε ότι άλλο)

4 «Μου αρέσει»

Φαίνεται καλό αυτο το spin του Ubuntu με το Cinnamon. Ελπίζω να δούμε και εκδόσεις με άλλα γραφικά περιβάλλοντα, όπως το Pantheon ή με κάποιο καινούριο DE.

5 «Μου αρέσει»

Να πω την αμαρτία μου, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να κάνει κανείς κάτι τέτοιο, όταν η ομάδα που βγάζει το cinnamon βγάζει το linux mint, το οποίο βασίζεται σε ubuntu.

Όχι γιάννης - γιαννάκης…

Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ! :blush:

2 «Μου αρέσει»

Διότι σε κάποιους αρέσει το Cinnamon αλλά δεν αρέσει το Linux Mint ?

2 «Μου αρέσει»

Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω, για πες έναν λόγο που δεν αρέσει το mint και αρέσει το ubuntu cinnamon.

1 «Μου αρέσει»

Χρήση σε επαγγελματικά/εκπαιδευτικά περιβάλλοντα με δυνατότητα επαγγελματικής υποστήριξης;

2 «Μου αρέσει»

Σωστο…αν η Canonical το πλασαρει σαν επισημο spin μπορει να πουλησει υποστηριξη σε εταιρικο η εκπαιδευτικο περιβαλλον.
Ο Clem δεν γνωριζω αν προσφερει τετοιο πακετο.

1 «Μου αρέσει»

Καταρχήν, εννοείται ότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Όποιος θέλει κάνει ένα distro όπως αυτός το θέλει και όποιοι θέλουν το εγκαθιστούν ή δεν το εγκαθιστούν. Δεν μου πέφτει λόγος (στα σοβαρά) ποιος κάνει τι και ποιος εγκαθιστά τι.

Μετά από αυτό το απαραίτητο disclaimer, να απαντήσω στο συγκεκριμένο σχόλιο: το linux mint είναι cinnamon πάνω σε καστομαρισμένο ubuntu. Το cinnamon ubuntu είναι καστομαρισμένο cinnamon πάνω σε ubuntu. Το ίδιο πράμα δηλαδή, με μόνη διαφορά τη “θέση” της λέξης “καστομαρισμένο”… :yum:

Το linux mint είναι “θρυλικό” για το πόσο polished και πόσο προσεγμένο στη λεπτομέρεια είναι… Στο μυαλό μου φαντάζει δύσκολο να πετύχει κανείς παρόμοιο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας πρακτικά τα ίδια υλικά…

Anyway, εννοείται ότι συζητάμε μεταξύ τυριού και αχλαδιού… :slightly_smiling_face:

1 «Μου αρέσει»

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο ρώτησα και εγώ τον @cerebrux . Σε όσους αρέσει το cinnamon, θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρουν πιο polished και user friendly υλοποίηση από το mint. (το χρησιμοποιώ χρόνια, έχει ταιριάξει απόλυτα με το workflow μου και εννοείται αυτή τη στιγμή πολύ δύσκολα θα βρω λόγους να το αλλάξω).

Εγώ είμαι αρχάριος και πολλά δεν ξέρω. Η ταπεινή μου γνώμη είναι, μιας και έχω το cinnamon, πως πρόκειται για θετική εξέλιξη. Εδώ φαίνεται και όλας η επιτυχία του mint.

Ενδιαφέρομαι πολύ να το δοκιμάσω, αλλά δεν έχω υπολογιστή διαθέσιμο. Θα κάνω ένα virtual machine και θα δω. Τώρα πάω να κατεβάσω ISO. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον για να χρησιμοποιείς Ubuntu με το Cinnamon το οποίο είναι γνωστό ότι είναι ελαφρύ αλλά και γρήγορο, και πάλι θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω. Θα ξαναμιλήσω σε λίγο για αυτό το θέμα, αφού το εγκαταστήσω και το δοκιμάσω.

Επειδή το site είναι ακόμα υπό κατασκευή και δεν μπορείς να το κατεβάσεις από εκεί επισυνάπτω σύνδεσμο για κατέβασμα: https://sourceforge.net/projects/ubuntu-cinnamon-remix/files/latest/download

2 «Μου αρέσει»

παρ ολο που ειμαι φαν του arch μπορει να δοκιμασω την καννελα , αν και δεν τα παω καλα με τον nemo. επειδη εχω φρεσκια την εικονα του mint θα ηθελα να δω πως θα ειναι σε σχεση με το μιντ. αφου ομως mint=ubuntu δεν φανταζομαι να εχει μεγαλες διαφορες.

2 «Μου αρέσει»

Θα με ενδιέφερε να διαβάσω συγκριτικές εντυπώσεις. Go for it !

να λοιπον το ubuntu cinnamon remix.
σε συγκριση με το μιντ μου φανηκε πιο φτωχο σε εφαρμογες. ο εγκαταστατης έκανε γύρω στα 15 λεπτα να ολοκληρωσει την εγκατασταση.
εχοντας συνηθισει σε arch 2 μηνες τωρα αυτο μου φανηκε αργο, ειδικα στην εκκινηση και στην εγκατασταση εφαρμογων. στο arch o chromium που εγκαθισταται σε δευτερολεπτα , εδω εκανε πολυ παραπανω.
οταν εκιννησει το λαπτοπ παταω να ανοιξω chromium. εδω ανοιγει σε 15 δευτερα στο arch se 5!. η εμφανιση ειναι το δυνατο του σημειο ειναι πολυ ομορφο, πολυ πιο ομορφο απο το mint toυλαχιστον στην default μορφη.
οποτε καλη δουλεια αλλα για μενα arch και ξερο ψωμι.

2 «Μου αρέσει»

Κατ αρχή, ευχαριστώ(ούμε) για τις εντυπώσεις! :slight_smile:

Μία ερώτηση μόνο, γιατί κάπου μπερδεύτηκα… Συγκρίνεις το ubuntu cinnamon edition με το mint ή με arch + cinnamon?

μιντ με ubuntu cinammon. kai γενικως arch με ubuntu.

Προσωπικά το θεωρώ περιττό… Εκτός και αν σου δίνει την δυνατότητα να έχεις cinnamon με σχετικά πρόσφατα πακέτα… Στη θέση τους πάντως θα επέλεγα 3 διαφορετικά DE και τέλος πχ gnome, kde και xcfe . Επίσης θα είχε ενδιαφέρον μια διανομή rolling release με ubuntu.

1 «Μου αρέσει»

Και σε mint και σε ubuntu cinnamon κάνει τόσο πολύ να ανοίξει το chrome?

απ οσο θυμαμαι στο λαπτοπ μου ναι. στο arch στο ιδιο λαπτοπ ανοιγει σε 5 δευτερα με το ρολοι

1 «Μου αρέσει»