Ubuntu 20.04.3 LTS συνεχή κολλήματα

Γεια σας και πάλι παιδιά.Καλή χρονιά σε ολους.Από την στιγμή που έβαλα τα Ubuntu όταν ανοίγω chrome η κάτι άλλο οτιδήποτε εργασία και να κάνω κολλάει και το μόνο που δουλεύει είναι ο κερσορας του ποντικιού .Το κάνει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή.Δεν δουλεύει όπου και να πατήσω .Κάποιες φορές ξεκολλάει μετά από 5 λεπτά και άλλες πρέπει να κάνω επανεκκίνηση .Πατάω control-alt-f1 και κάποιες φορές δίνοντας τον κωδικό ανοίγει και επανέρχεται και άλλες δεν κάνει τίποτα .Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να φταίει η κάρτα γραφικών που έχει το iMac .Φοράει GeForce Graphics:
Device-1: NVIDIA C79 [GeForce 9400] driver: nouveau v: kernel
Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: nouveau
resolution: 1680x1050~60Hz
OpenGL: renderer: NVAC v: 3.3 Mesa 21.0.3 .
Αν κάνω εγκατάσταση από τους πρόσθετους οδηγούς το προγραμμα οδήγησης που μου προτείνει όταν κάνω επανεκκίνηση κολλάει σε μαύρη οθόνη με έναν κέρσορα .Το έκανα δυο φορές και είχε το ίδιο αποτέλεσμα.Οποτε αναγκάστηκα να ξανακάνω εγκατάσταση από την αρχή τα Ubuntu.Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Καλησπέρα Φίλε,

Το μόνο που ξέρω είναι γενικά ότι οι οδηγοί της Νβιντια δεν είναι και οι καλύτεροι φίλοι του λινουξ. Παρόλ’ αυτά, βρήκα την παραπάνω λύση που μπορείς να δοκιμάσεις.

Ποιους κλειστούς σου προτείνει να βάλεις (έκδοση)?
Από το site της NVIDIA, για την κάρτα σου, υπάρχει αυτή η έκδοση :
https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/156163/en-us
και αυτή :
https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/123709/en-us
Αν μπορείς να ανοίξεις τερματικό και δώσε μας το αποτέλεσμα της εντολής :

lspci -vnn | grep VGA -A 12

για να δούμε ακριβώς ποια υλοποίηση(PCIID) είναι και ποια έκδοση χρειάζεται.
Στην συνέχεια θα πρέπει να συγκρίνεις αυτό το PCIID με τις λίστες εδώ :
304.137
και εδώ :
340.108

1 «Μου αρέσει»

Το αποτελεσμα της εντολης ειναι αυτο

Μου προτεινει αυτους τους οδηγους να βαλω τους οποιους εγκατεστησα και τους δυο ομως ειχαν και οι δυο το ιδιο αποτελεσμα(να μην μπορει να κανει boot )


Και την ωρα που σας γραφω αυτα κολλησε ηδη δυο φορες

Ναι αυτός ο driver υποστηρίζει την κάρτα σου, είσαι σε EFI mode, και το macbook είναι του 2010?

Ναι ειναι οταν εκανα εγκατασταση δημιουργησα efi partition αν αυτο εννοεις.Ειναι imac late 2009

Δεν πρέπει να είναι πρόβλημα του driver τότε, δες καλά την παράγραφο που αναφέρει ** Black screen fix (EFI mode)** εδώ :
https://wiki.debian.org/InstallingDebianOn/Apple/MacBookPro/7-1#lspci
και το βίντεο αυτό :

P.S. Το PCIID για την κάρτα σου είναι το 0867 (μέσα στις αγκύλες από την εντολή που έδωσες)

Ξεκίνησα να κάνω αυτά που λέει το βιντεάκι και σε κάποιο σημείο πριν τελειώσω κολλάει ο υπολογιστής και δεν ξεκολλούσε με τίποτα .Κάνω επανεκκίνηση από το κουμπί και δεν bootάρει .Δείχνει μαύρη οθόνη και μένει εκεί .Οποτε ξεκινάω ξανά εγκατάσταση από την αρχή φφφφφφφφφ!!!

Δυστυχώς δεν κατάφερα να ανοίξει μετά από την εγκατάσταση .Πάλι κολλάει σε μαύρη οθόνη και δεν bootάρει.Δοκίμασα να βάλω και τα linux mint cinnamon σε usb όμως πάλι το ίδιο .Έκανα εγκατάσταση όμως μετά την επανεκκίνηση το ίδιο.Τι μπορώ να κάνω ;

Τώρα είσαι με ανοιχτούς drivers και δεν μπορείς να κάνεις login ενώ πριν έκανες?

Ναι.Πριν κάνω αυτό με το βιντεάκι έκανε login κανονικά.Τώρα δεν ανοίγει ούτε με το live usb.Ο μόνος τρόπος να διαβάσει το usb είναι να βάλω και το dvd boot repair disk και δεν ξέρω πως όμως διαβάζει το usb τις περισσότερες φορές πατώντας το shift κατά το άνοιγμα του iMac και εκεί επιλέγω το dvd.Αν επιλέξω να ανοίξει από το usb μου ανοίγει στο grub menu και επιλέγοντας το open linux mint κολλάει σε μαύρη οθόνη .Με αυτόν τον τρόπο όπως είπα (με το boot repair disk μέσα)έκανα εγκατάσταση το mint cinnamon μήπως και αλλάξει κάτι και ανοίξει όμως πάλι το ίδιο μου κάνει όταν κάνω επανεκκίνηση .Στην εγκατάσταση έκανα ένα διαμέρισμα sda1 efi partition και το sda2 το έκανα btrfs με journal,τικ στο διαμόρφωση της κατάτμησης και σημείο επαφής /.

Παιδιά προσπαθώ από χθες όμως δεν γίνεται τίποτα .Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάτι για να λυθεί το πρόβλημα;

Μπορείς να δοκιμάσεις το nomodeset. Δηλαδή στο μενού το grub,με επιλεγμένη την καταχώρηση για το mint(αυτή που σου βγάζει τη μαύρη οθόνη) να πατήσεις το “e” και μετά στη γραμμή “linux…” να προσθέσεις στο τέλος(μετά απ’ τα quiet splash) το nomodeset. Αφού το κάνεις αυτό πάτα το F10 για να γίνει εκκίνηση. Αν μπορέσεις να μπεις κανονικά το προσθέτεις στο αρχείο /etc/default/grub στη γραμμή " GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT"(χρειάζεσαι δικαιώματα root για την επεξεργασία του αρχείου), και μετά τρέχεις την εντολή:

sudo update-grub

στο τερματικό για να ενημερωθεί ο grub.
*Αν υπάρχει ήδη το nomodeset, τότε δοκίμασε να το αφαιρέσεις

Δεν υπήρχε το nomodeset .Το έβαλα όμως πατώντας το f10 κολλάει πάλι σε μαύρη οθόνη .

Ενας τυπος ειχε παρομοιο προβλημα πριν πολλα χρονια ομως, αλλα βλεπω ομοιοτητες με το δικο σου προβλημα οποτε δε χανεις να δοκμασεις και την λυση που εδωσε .Δοκιμασε και κανα manjaro να δεις αν εχεις και εκει προβληματα η μπορει απλα να μην δουλευει σωστα το μηχανημα σου λογο παλαιοτητας

1 «Μου αρέσει»

Έβαλα τα Manjaro και επιτέλους έκανε boot κανονικά .Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την ιδέα !Τωρα να κάνω εγκατάσταση τους drivers για την κάρτα γραφικών η θα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα ;Το δουλεύω μισή ώρα και έχει πολλά κολλήματα ότι και να κάνω.Από διαδύκτιο μέχρι άνοιγμα διαφόρων προγραμμάτων.Μετά από επανεκκίνηση δουλεύει πολύ καλά τώρα

1 «Μου αρέσει»

Ωραίος Τάσο! Το λάπτοπ γενικά δεν έχει κάποιο hardware πρόβλημα, έτσι? Το ρωτάω, για να αποκλείσουμε και αυτούς τους παράγοντες.
Τώρα, αν θέλεις να πας στους κλειστούς driver, από την σελίδα του debian : InstallingDebianOn/Apple/MacBookPro/7-1 - Debian Wiki
Διάβασε καλά την παράγραφο : ** Black screen fix (EFI mode)**
Επίσης κάνε μια έρευνα, με λέξεις κλειδιά : Manjaro macbook 2009 2010 nvidia proprietary drivers, και διάβασε καλά.
Καταλαβαίνεις ότι η διαδικασία είναι trial and error, οπότε οπλίσου με υπομονή.

Ευχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερον.Τωρα δουλευει παρα πολυ καλα.Bootαρει κανονικα αφου βγαζει μαυρη οθονη.Θα ηθελα να βαλω τα mint cinammon γιατι μου αρεσαν αρκετα ομως φοβαμαι μηπως αρχισουν παλι τα ιδια.Οποτε λεω να το αφησω οπως εχει.Οχι δεν εχει προβλημα.Ειναι imac οχι laptop .

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.