ubuntu 20.04.3 lts επαναφορά μπάρας εφαρμογών

Καλημέρα (ο ήλιος είναι πάνω ακόμα). Έχω τοποθετήσει την (αριστερή) μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης κάνοντας χρήση “επεκτάσεων” (ένα εικονίδιο σαν κομμάτι πάζελ) και θέλω να την επαναφέρω στο αριστερό μέρος. Πως θα το καταφέρω;

Μπορείς να το κάνεις από τα Gnome Tweaks.

  1. Ανοίγεις το Applications μενού και γράφεις Tweaks στην αναζήτηση.
  2. Πας στην καρτέλα extensions (επεκτάσεις) και βρίσκεις την επέκταση που κάνει τις αλλαγές.
    Δεν ξέρω για ποια επέκταση πρόκειται οπότε δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τι θα έχει στις ρυθμίσεις της επέκτασης. Μπορεί να χρειάζεται απλά να απενεργοποιηθεί ή να έχει ένα δικό της γραναζάκι με δικές τις ρυθμίσεις.

Πάντως το Dock όπως λέγεται η αριστερή μπάρα ρυθμίζεται και από:

  1. Το μενού ρυθμίσεων (Settings)
  2. καρτέλα Εμφάνιση (Appearance)
  3. παράγραφος Dock
  4. επιλογή θέσης στην οθόνη (Position on Screen)
1 «Μου αρέσει»

Τώρα έχασα τη μπάρα μια και καλή ούτε στο πλάι ούτε πουθενά. Νομίζω ότι υπάρχει επιλογή για επαναφορά αυτών των ρυθμίσεων.

Είχα αυτό εδώ και επιχείρησα να επαναφέρω τη μπάρα στην αρχική της θέση… χάθηκε και το πρόσθετο, χάθηκε και η μπάρα.

Κάτι έχει ξεφύγει στο σχόλιο και δεν φαίνεται η επέκταση που αναφέρεσαι.

Μου φαίνεται ωστόσο περίεργο να φεύγει τελείως η μπάρα. Δοκίμασες να κάνεις μία επανεκκίνηση να δεις αν την επαναφέρει;

Δες και τις κανονικές ρυθμίσεις αν όλα είναι εντάξει με το Dock. Πχ εδώ είναι οι δικές μου που είναι σχεδόν οι Default του Ubuntu.

Πάντως για επαναφορά των ρυθμίσεων του Gnome μπορείς να δεις εδώ. Γίνεται πάλι από το μενού Tweaks.
Βήμα 1 & 2:


Βήμα 3: πατάς Οκ στο παράθυρο για επιβεβαίωση
Βήμα 4: Κάνεις επανεκκίνηση.

2 «Μου αρέσει»

@Δημήτρης_Ζ καλό θα είναι να είσαι πιο περιγραφικός στον τίτλο του θέματος σου όπως και του προβλήματος που αντιμετωπίζεις.

Έκανα επανεκκίνηση και διορθώθηκε, όσο για την πρώτη εικόνα με τις ρυθμίσεις δεν μπορώ να αλλάξω τη θέση της μπάρας από τις επεκτάσεις πατάω το dash to bar και μου βγάζει την μπάρα τύπου windows. Το πρόβλημα έχει να κάνει με την εμφάνιση (που ίσως την βαρέθηκα). Η αλήθεια είναι πως αδυνατώ να επαναφέρω την αρχική μπάρα αλλά δεν πειράζει. Ευχαριστώ.