Ubuntu 19.10 obsolete packages

Ξαλησπερα και παλι παιδια.Απο χτες μου βγαζει αυτο το σφαλμα οπως βλεπετε στην εικονα.Δεν φαινεται να επηρεαζει την λειτουργια του συστηματος απλα να μου πειτε αν χρειαζεται να κανω κατι

Ξεκίνα δίνοντας στο τερματικό

sudo apt install -f

sudo apt install -f
Reading package lists… Done
Building dependency tree
Reading state information… Done
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 14 not upgraded.

Δώσε τότε

sudo apt dist-upgrade

Ok εκανε upgrade και τωρα

sudo apt install -f
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

Κομπλε ειμαι?

Τωρα καταλαβα οτι γραφεις και στο Cerebrux.Καθε μερα μπαινω και διαβαζω κανετε πολυ καλη δουλεια

1 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά. Χαίρομαι που τα βρίσκεις χρήσιμα.

1 «Μου αρέσει»

παλι ομως ειχες θεμα με πακετα συντοπιτη @Kostagiannis_Panagio … εντυπωση μου κανει…

1 «Μου αρέσει»

Γιαννιωτης εισαι φιλε?Εχω μια μανια να πειραζω το linux και να δοκιμαζω καινουργια πραγματα γι αυτο μου βγαινουν προβληματα συχνα

1 «Μου αρέσει»

καλα κανεις αλλά συμβουλη μου ειναι να τα δοκιμαζεις πρωτα σε εικονικη μηχανη για να μη σου βγαινουν προβληματα. Στην mx ειδικα μπορεις να φτιαξεις ευκολα ενα live usb (χωρις persistence καλλιτερα για αυτο το σκοπο) το οποιο να ειναι αντιγραφη του συστηματος σου για να κανεις τις δοκιμες σου. Επισης ελπιζω να ελυσες το θεμα στην mx ή μηπως άλλαξες σε ubuntu;
Σε χωριο εξω απο τα γιαννενα μενω…

2 «Μου αρέσει»

Πρόκειται για σημαντικά πακέτα. Κάτι πήγε στραβά με μια αναβάθμιση επειδή κάποιο PPA τα κρατάει πίσω; Μπορείς να κάνεις διερεύνηση με το sysnaptic για το αν υπάρχουν νεότερες εκδόσεις ή να κάνεις εγκατάσταση από το τερματικό ένα ένα. Θα δοκιμάσεις να κάνεις εγκατάσταση πχ το fdisk και θα σου πει τι το εμποδίζει. Στην συνέχεια θα δοκιμάσεις αυτό κλπ … μέχρι α) να βρείς τον ένοχο ή β) να σου μείνει το σύστημα στα χέρια :innocent:

4 «Μου αρέσει»

Πηγα στο Ubuntu για το Gaming αλλα θα το ξαναεπισκευτω το MX.Σε ποιο χωριο βρισκεσαι?Εγω ειμαι απο Βαπτιστη/Γκουρα αλλα μενω μεσα στα Γιαννενα