Ubuntu 18.04 περίεργα κολλήματα

Καλησπέρα σε όλους!

Τον τελευταίο καιρό, χρησιμοποιώντας το android studio και το visual paradigm αρκετές φορές το σύστημα “παγώνει”(βασικά το γραφικό περιβάλλον κολλάει αφού εάν ακούω μουσική ταυτόχρονα συνεχίζει κανονικά να παίζει) για περίπου 3 δευτ. και ύστερα επανέρχεται.

Τρέχω στο τερματικό την εντολή dmesg -w και όταν εμφανίζεται το κόλλημα παίρνω i915 0000:00:02.0: Resetting rcs0 for hang on rcs0.

Έψαξα λίγο το θέμα και αναφέρεται από κάποιους νομίζω σαν bug, αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο.

Spects: Ubuntu 18.04- gnome, πυρήνας: 5.3.0-46-generic, cpu: i5 8300h, ram: 8gb, και χρησιμοποιώ τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το πως θα λυθεί το πρόβλημα;

Θα πρέπει να ανοίξεις και να κρατήσεις ανοιχτό ένα τερματικό στο οποίο θα τρέχει
το htop και έπειτα ξεκινάς να κανείς την δουλειά σου όπως την έκανες. Θα παρατηρείς συμπεριφορά και αν κάτι συμβεί θα τσεκάρεις το τερματικό με το htop που έχεις ανοιχτό

Εκεί θα δεις Memory και Load

Ένας οδηγός για το htop

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα περίεργο με το htop:

Μόνο την ώρα που μου έκανε κάποια συνεχόμενα κολλήματα εβλεπα την 5η κατα σειρά διεργασία της εικόνας(xorg) να “ανεβαίνει” σε θέμα πόρων. Δεν ξέρω εάν έχει σχέση.

Τρέχω και την cpustat -p "PID" μου εμφανίζει π.χ. cpu 93% αλλά εάν αναφέρεται σε έναν core δεν είναι πολύ.

Επίσης να σημειώσω ότι υπάρχουν κολλήματα μόνο όταν στο android studio χρησιμοποιώ τον layout editor.

Για να βλέπεις τον xorg highly όταν έχεις layout editor σημαίνει ότι ζορίζεται η κάρτα γραφικων που προσπαθεί να κάνει render τα γραφικά.
Τι κάρτα γραφικων έχεις ; Έχεις Nvidia ? Έχεις τους drivers της nvidia ?

Έχω την Nvidia 1050 σαν 2η κάρτα γραφικών(όλα αυτά τα τρέχω στο lenovo legion y530). Είχα εγκαταστήσει τους drivers της Nvidia εξ’ αρχής όμως δεν την έχω ενεργοποιημένη και χρησιμοποιώ τα γραφικά του επεξεργαστή(Intel UHD Graphics 630).

Επίσης, από περιέργια προσπάθησα να παίξω CS GO με τα intel γραφικά και τα fps ήταν πολύ χαμηλά ενώ πριν λίγο καιρό που το είχα δοκιμάσει ήταν ικανοποιητικά.

Οπότε λογικά αυτό το θέμα με τα γραφικά προέκυψε μετά από κάποιο update ή μπορεί να φταίει κάποιο πακέτο που εγκατέστησα.

η γενική μου γνώμη που (το έχω πει πολλές φορές) είναι νεώτερη διανομή. Τώρα είναι διαθέσιμο και το Ubuntu 20.04. Ειδικά οι ενσωματωμένες σε τόσο καινούργιους intel δεν έχουν καλή υποστήριξη σε παλιές διανομές.

Μπορεί να περάσω τότε σε λίγο καιρό στην 20.04. Απλά θα πρέπει να την εγκαταστήσω για να ελέγξω εάν συνεχίζω να έχω τα θέματα αυτα.