TTS (Text to Speech) software σε Linux

Μπορείτε να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από TTS software που έχετε χρησιμοποιήσει σε Linux;

Στο firefox χρησιμοποιώ το Read Aloud από το οποίο είμαι αρκετά ικανοποιημένος, αλλά ψάχνω και ένα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω σε PDF αρχεία (ιδανικά στο Okular). Έχω χρησιμοποιήσει το flite, αλλά… ενώ δουλεύει, είναι ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα.

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @snowflake στην παρέα μας :hugs:

2 «Μου αρέσει»

To θεμα του tts το βρισκω προβληματικο στο λινουξ αν θες να χρησιμοποιησεις ελευθερο λογισμικο. Αν υπαρχει καλη λυση (εγω δεν εχω βρει), θα ενδιεφερε και μενα.

Αν η λυση του firefox ειναι καλη τοτε γιατι δεν ανοιγεις τα pdf με τον firefox

Αν έχεις χρησιμοποιήσει κάποια, μοιράσου ακόμα και αρνητικές εμπειρίες για να υπάρχει σα feedback.
Επίσης, δε με ενδιαφέρει αν είναι ελεύθερο, αρκεί να υπάρχει σε Linux. Ακόμα και προτάσεις επί πληρωμή θα ήθελα να ακούσω, αν και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να διαθέση λεφτά για κάτι τέτοιο. :stuck_out_tongue: Αλλά θα θεωρούσα χρήσιμο να ξέρω ότι υπάρχει και ότι είναι ικανοποιητικό (αν υπάρχει).

Η συγκεκριμένη εφαρμογή αρχικά ζητάει ανέβασμα του αρχείου που θέλεις να διαβάσεις. Ύστερα, είναι τέλειο για ένα άρθρο πχ, αλλά για αρκετά άλλα πράγματα, όπως είπα και πάνω το ιδανικό θα ήταν μια offline λύση και ενσωματωμένη σε pdf viewer. Δεν έχω μεγάλες ελπίδες, για να γίνω συγκεκριμένος το είπα.

Eχω χρησιμοποιησει το espeak και το festival και δε μου αρεσαν. To pico2wave (που βρισκεται στο πακετο libttspico-utils, αν εχεις debian) μου φαινεται πιο ενδιαφερον, αλλά δεν εχει ελληνικα.

Arch έχω αλλά θα τα ψάξω, ευχαριστώ :relaxed:
Επίσης καλά που το είπες, αγγλικά μόνο θέλω, οπότε αυτό δε θα ήταν πρόβλημα

Σου εχω ενα βιντεακι τότε