Τρόπος μεγέθυνσης εμφάνισης οθόνης σε λαπτοπ (display scaling)

Καλημέρα σε όλους. Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του Linux Mint Mate σε λάπτοπ με οθόνη 14" υψηλής ανάλυσης. Το πρόβλημα είναι ότι όλα εμφανίζονται μικρά. Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά έναν τρόπο για παράδειγμα “display scaling 150%”. Υπάρχει κάποιος τρόπος με εγγραφή/διόρθωση σε κάποιο αρχείο;

Ρυθμίσεις οθόνης

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι έτσι το παράθυρό μου.
Είναι αυτό

Συγνώμη έχεις Mate. Δεν ξέρω αν το υποστηρίζει τόσο εύκολα όσο στο cinnamon. Μήπως να περάσεις σε αυτό; Δεν θέλει επανεγκατάσταση απλά να περάσεις το πακέτο mint-meta-cinnamon

Ναι σκεφτόμουν να απαντήσω ότι μάλλον πρέπει να διαλέξει ανάμεσα σε KDE, Gnome ή Cinnamon για τέτοια πράγματα (θεωρητικά μπορεί να το φτιάξει σε οποιοδήποτε γραφικό περιβάλλον αν χακάρει λίγο το X, αλλά καλύτερα απλά να χρησιμοποιήσει γραφικό περιβάλλον που υποστηρίζει.) Αλλά όταν έκανες την πρώτη απάντηση σκέφτηκα ότι μάλλον θα έχει προχωρήσει το Mate.

Δυστυχώς δεν προχώρησε το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.

@anon51079721 αν αποφασίσεις να ψαχτείς με τον τρόπο στο Mate, θα σου φανεί χρήσιμη η συζήτηση, στο επίσημο forum του Mint : εδώ
καθώς και η σελίδα HiDPI του ArchWiki : εδώ
Διάβασε τα καλά και να είσαι προσεκτικός με τις αλλαγές, για να μην γίνει το σύστημά σου un-usable.

2 «Μου αρέσει»

Για δες και το Mate Tweak… Αν ειναι σαν αυτο εδω που εχω στο Debian τοτε μπορει να το κανει ειτε αυτοματα ειτε επιλεγοντας την τριτη επιλογη.

Ελπιζω να βοηθησα.

1 «Μου αρέσει»

Η λύση σου μοιάζει καλή. Δεν είναι πιθανό να έχεις πρόβλημα και αν υπάρξει δεν πιστεύω θα είναι σοβαρό.

Να λέτε πού βρίσκετε λύσεις. πχ απλά κοίταξες το man για την xrandr; Βοηθάει αν κάποιος θα ψάχνεται αργότερα να βρει στοιχεία για το δικό του θέμα που μπορεί να σχετίζεται αλλά να μην ταυτίζεται.

2 «Μου αρέσει»

Απλά κάποια πράγματα μπορεί να μην δείχνουν τόσο όμορφα όσο θα μπορούσαν να δείχνουν. Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

Ίσως έρχομαι λίγο αργά στο θέμα αλλά έχοντας αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα σε Ubuntu Mate 20.04 ρύθμισα μέσα από:
Control Center > Appearance Preferences > Fonts > Details κι εκεί άλλαξα τα DPI

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.