Τραγική απάντηση Seagate για external HDD και συμπεράσματα

Λοιπόν μετά το story που ακολουθεί, κατέληξα σε χρησιμότατα συμπεράσματα, ένα εκ των οποίων είναι ότι δεν με βλέπω να ξαναγοράζω seagate ποτέ.

Να σημειώσω ότι γενικά δεν έχω θέμα με τις εταιρείες HDD. Αν και, μέχρι σήμερα, μου έχουν ψοφήσει εσωτερικοί seagate και εξωτερικοί WD, αγοράζω πάντα στην καλύτερη τιμή και με τη μεγαλύτερη εγγύηση για τα εκάστοτε specs που ψάχνω. Τελευταία προτιμώ λύσεις Toshiba για εσωτερικούς δίσκους, γνωρίζοντας ότι το αν και πότε θα σου σκάσει δίσκος είναι θέμα τύχης και γι’αυτό προσέχω για να έχω με πολιτική backup 3-2-1.

Έπεσε το μάτι μου σε αυτόν τον εξωτερικό, και καλά “gaming”, με πολύ καλή τιμή ~160€ για τα 8ΤΒ που προσφέρει.

https://www.skroutz.gr/s/33895122/Seagate-FireCuda-Gaming-USB-3-2-USB-C-Εξωτερικός-HDD-8TB-2-5-Μαύρο.html

Έψαξα για reviews και βρήκα μόνο κάποια reviews για το 16ΤΒ μοντέλο που αναφέρουν ότι εσωκλείει δίσκο enterprise EXOS με 7200 rpm. Καλή φάση.

Όμως, για το 8ΤΒ μοντέλο που ενδιαφερόμουν, ούτε η Seagate δίνει specs, ούτε και πουθενά στο διαδίκτυο υπήρχαν σχετικές αναφορές, τουλάχιστον αξιόπιστες. Γενικά θα ήθελα να αναβαθμίσω το backup storage μου (προς το παρόν χρησιμοποιώ 6ΤΒ external λύση της Seagate με εσωκλειόμενο 5400rpm SMR δίσκο). Μια χαρά για εξωτερικό backup, αλλά οι “χαμηλές” ταχύτητες αρχίζουν να μου τη δίνουν στα νεύρα και σκέφτομαι να τις διπλασιάσω με έναν 7200 rpm CMR δίσκο.

Τελικά, μη βρίσκοντας άκρη, έστειλα mail στο σχετικό support της seagate ( δεν έχω το original κειμενο, γιατί ήταν φόρμα που συμπλήρωσα), εν ολίγοις ρωτώντας για τα specs του εσωκλειόμενου δίσκου και συγκεκριμένα αν είναι 7200 rpm.

Η απάντηση που έλαβα (αυθημερόν) ήταν μια από τις τραγικότερες απαντήσεις που έχω λάβει από support. Σας την παραθέτω αυτούσια:

Dear χχχχχχχχχχχχχχχχχχ.

Welcome to Seagate Support, my name is Bogdan and it is my pleasure to assist you today. Please know that it is my goal to make you a very satisfied customer.

Most of our drives are 5400 RPM now, however more detailed confirmation on this model is not available.

Please kindly note that for external drives, such an indicator as spindle speed is not a defining characteristic and is not indicated in its specifications. This is primarily due to the fact that the most effective method for assessing the performance of a hard drive is to measure the speed of data transfer from a rotating medium (platters) to a computer using a read / write head and is measured in gigabytes (or gigabits) per second.

Therefore, all specifications for external drives contain information about the supported interface, since this factor will determine the performance of the device. Firecuda Gaming Hub has a USB 3.2 Gen 1 interface, so the transfer rate will be up to 5 Gbps.

Since this drive is considered as a whole device, information about its internal components, including the internal hard drive, is not made publicly available. It will be our great pleasure to be able to provide you with more accurate and complete information about the disk if you can send us the serial number of the device.

Looking for immediate assistance? You can have real-time support through our phone or web messaging services which are available during Seagate’s customer support business hours.

You will find Seagate’s support hours and how to contact us here:
h++ps://www.seagate.com/contacts/

Thank you for contacting Seagate!
Kind Regards,
χχχχχχχ
Seagate/LaCie Support[![mail?

Αφού ηρέμησα από τα γέλια, τους ανταπάντησα (παραθέτω στα ελληνικά) :

Πραγματικά τώρα; Αυτή είναι η απάντησή σας;

  1. Ο άμεσος ανταγωνιστής σας έχει άλλη άποψη και τουλάχιστον δημοσιεύει τα rpm του εσωκλειόμενου δίσκου.

Παρακαλώ ενημερωθείτε : WD_BLACK 8TB D10 Game Drive for PlayStation, Xbox, PC, & Mac | Western Digital

  1. Αναφέροντάς μου ότι ο Firecuda Gaming Hub έχει USB 3.2 GEN 1 interface είναι σχεδόν άχρηστη πληροφορία, καθώς οι ταχύτεροι μηχανικοί δίσκοι μπορούν να πετύχουν ταχύτητες μέχρι 1,6-2,0 gbps το πολύ (από τα πλατό του δίσκου, δεν μιλάω για data από την cache)

  2. Κρίνω ότι είναι απαραίτητο να αποκαλύπτετε τουλάχιστον τα rpm του δίσκου, εφόσον μιλάμε για “gaming” προϊόντα που θέλετε να τα εμπορεύεστε και να τα πωλείτε σαν “κορυφαία”.

  3. Αν είχα τον δίσκο και το serial number που αναφέρετε, τότε θα μπορούσα να γνωρίζω και τα rpm του, υπάρχουν ένα σωρό utilities για αυτό. Δεν θα σας χρειαζόμουν τότε. Ρωτώ για να μάθω πριν αγοράσω.

  4. Εφόσον δεν απαντάτε στην ερώτησή μου, σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθήσατε να αποφασίσω να αγοράσω τελικά το προϊόν του ανταγωνιστή σας.

Βεβαίως η αντίστοιχη λύση της WD έχει πιο ακριβή τιμή στην ελληνική αγορά ~ 210€

https://www.skroutz.gr/s/21463370/Western-Digital-Black-D10-Game-USB-3-2-Εξωτερικός-HDD-8TB-3-5-Μαύρο.html

αλλά έχει και 3 χρόνια εγγύηση , ενώ η Seagate δίνει 1 χρόνο για το δικό της προϊόν.

Προχωρώντας όμως σε μια εναλλακτική έρευνα αγοράς κατέληξα ότι δεν χρειάζομαι κανένα από αυτά τα ετοιματζίδικα προϊόντα και κακώς έχασα τον χρόνο μου.

Η Toshiba έχει την ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σειρά ΜG (enterprise) SATA δίσκων

Παίρνω και ένα τέτοιο enclosure με 20€ ( https://www.skroutz.gr/s/21201499/Ugreen-Θήκη-για-Σκληρό-Δίσκο-3-5-SATA-III-με-σύνδεση-USB3-0-50422.html )

και ξεμπερδεύω και ξέρω και τι αγοράζω. Ναι η λύση αυτή είναι λίγο πιο ακριβή (σε σχέση με τα αρχικά 160€ του seagate), αλλά με λίγα παραπάνω (200€ → HDD + enclosure) έχω 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ενός enterprise δίσκου + 7200 rpm .

Και εν τέλει, με τη σειρά MG της Toshiba, με αυτές τις ανταγωνιστικές τιμές, δεν έχουν κανένα νόημα ύπαρξης όλα τα external HDDs που κυκλοφορούν. Αυτά.

Γνώμες και σχόλια ευπρόσδεκτα…

5 «Μου αρέσει»

“Bogdan” ??? Σταμάτησα εδώ και κατάλαβα ότι το έχει το όνομα μάλλον να δίνουν αποτυχημένες απαντήσεις σε υποψήφιο πελάτη :)

5 «Μου αρέσει»

Στους υπολογιστες αυτο με τις εγγυησεις συνεβαινε παντα. Αν παρεις ετοιμο υπολογιστη παιρνεις 1 αντε 2 χρονια εγγυηση. Αν παρεις ολα τα υποσυστηματα μονος σου θα παρεις 3 χρονια εγγυηση για τη μητρικη 5 χρονια για το δισκο κτλ.

Αν εχεις απαιτησεις enterprise στο σπιτι θα μπορουσες να παρεις και lacie που ειναι seagate με αλλη πολιτικη και αλλη ποιοτητα. Βεβαια ειδα οτι οι τιμες που ψαχνεις ειναι οριακες γι αυτα που θα παρεις οποτε ισως να ειναι η καλυτερη λυση ο wd.

Σε home build παντα οι toshiba οπως και παλιοτερα αλλες εταιρειες οπως samsung η ακομη παλιοτερα excelstore ηταν οικονομικη λυση και σιγουρα την αποδοση μπορεις να την φτιαξεις μονος σου με καταλληλα υλικα.

Τωρα να εξηγησω και λιγο τη διαφορα ταχυτητων
Οι 7200 απευθυνονται κυριως σε υπολογιστες και σε συστηματα που δουλευουν στο 1/3 με 1/4 του 24/7. Γρηγοροι δισκοι με την σημειωση οτι τρεχει σε υπολογιστη και τη μιση ωρα που ειναι ανοιχτος εχει μπει σε sleep
Οι 5400 απευθυνονται σε εφαρμογες 24/7 που δεν εχουμε απαιτηση ταχυτητας. Ο δισκος τρεχει αρκετες ωρες με μικροτερο κινδυνο να χαλασει απο τις ωρες λειτουργιας

Σίγουρα υπήρχε κάποια στιγμή νόμος της ευρωπαΐκής ένωσης που έλεγε οτι όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα πρέπει να έχουν 2 χρόνια εγγύση (έτσι είχα αντικαταστήσει ένα λάπτοπ αφού είχε παρέλθει ένας χρόνος αλλά όχι τα δύο χρόνια). Δεν υπάρχει αυτός ο νόμος τώρα;

Ναι υπαρχει νομος αλλα δεν καλυπτει ολα τα εξαρτηματα. Εξαιρουνται μπαταριες τροφοδοτικα κτλ. Μπορει ενας κατασκευαστης για παραδειγμα να βαλει οτι η συσκευη εχει καποια υποσυστηματα που δεν μπορουν να καλυψουν τη συσκευη. Ενταξει δεν το κανουν οι μεγαλοι αλλα μπορουν πολυ ομορφα να το κανουν οι πιο μικροι

1 «Μου αρέσει»

Δεν νομίζω να είναι έτσι που τα γράφεις σε σχέση με την αντοχή 24/7. Άλλωστε οι enterprise σειρές των εταιρειών HDD με τη μεγαλύτερη εγγύηση (έως 5 χρόνια) είναι 7200 rpm μοντέλα. Εξ όσων γνωρίζω, τα spin downs/ups, όταν μπαίνει ο δίσκος σε sleep, προκαλούν μεγαλύτερη φθορά από την 24/7 λειτουργία με σταθερή ταχύτητα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Απαιτήσεις enterprise δεν έχω, αλλά τα δεδομένα μου είναι σημαντικά και η 5ετής εγγύηση σε έναν δίσκο εμπνέει άλλη σιγουριά. Τα είδα και τα προϊόντα LACIE, αλλά είναι πολύ τσιμπημένες οι τιμές τους. Όπως έγραψα στο αρχικό post, παίρνω δίσκο enterprise Toshiba, με 5 χρόνια εγγύηση + ένα σοβαρό enclosure για ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ λιγότερα χρήματα από προϊόντα LACIE. π.χ.

Toshiba Enterprise 12TB HDD Σκληρός Δίσκος 3.5 SATA III (MG07ACA12TE) ~ 211€ (5ετής εγγύηση)
UGREEN ENCLOSURE USB3 UASP compatible (με διακόπτη ON/OFF) ~ 20€

Το αντίστοιχο προϊόν Lacie d2 Professional USB-C Εξωτερικός HDD 10TB 3.5" είναι στα 312 € !!! (5ετής εγγύηση) (2 ΤΒ λιγότερα σε σχέση με TOSHIBA)

Ναι υπάρχει ο νόμος και είναι σε ισχύ στην Ελλάδα. Ακόμα και αν ένας κατασκευαστής π.χ. Seagate δίνει έναν χρόνο εγγύηση για ένα προϊόν του, ο έμπορος που σου πούλησε το προϊόν υποχρεούται να σε καλύψει για κατ’ ελάχιστο 2 χρόνια.

2 «Μου αρέσει»

Αναλογα για ποιο enterprise μιλαμε.

Ευκολα μπορεις να το δεις στις σειρες της wd που ειναι χρωματικες και στανταρ δουλεια του καθενος

Wd blue - οικιακος 7200rpm
Wd green - οικιακος εξοικονομησης ενεργειας 5400-5900rpm
Wd purple - καταγραφικων 24/7 5400rpm
Wd red - nas 24/7 5400rpm
Wd gold - enterprise 24/7 - 7200rpm

Αν τωρα δεις διαφορες τιμων ο enterprise ειναι απλησιαστος γιατι προσπαθει να πετυχει το καλυτερο δυνατο για ενα datacenter με μεγαλη ταχυτητα αλλα και αξιοπιστια

Ολοι οι υπολοιποι οτι φαινεται

1 «Μου αρέσει»

H πλειονότητα των “blue” είναι 5400. Μόνο 500GB-1TB-2TB blue είναι 7200

Oι red NAS που είναι 5400 είναι SMR. Μετά την κατακραυγή που αποκαλύφθηκε ότι οι SMR είναι ακατάλληλοι για συγκεκριμένα σενάρια NAS, η WD κυκλοφόρησε τους RED plus και RED pro που είναι 7200 rpm PMR (πάνω από τους μισούς RED που κυκλοφορούν)

Σύμφωνα με “inside info”, οι δίσκοι είναι σχεδόν ίδιοι ποιοτικά. Οι εγγυήσεις των εταιρειών αλλάζουν και ως εκ τούτου και οι τιμές, ανάλογα με το μήκος της εγγύησης και την “ταμπέλα”, άντε και κάποιο πιο αυστηρό validation σε κάποιους από αυτούς. my 2 cents

Με τις τιμές που έχουν οι WD και Seagate, ας πάνε στο καλό… Την έχουν δει “μεγάλοι”. Κάτι πάει να κάνει η WD με τους SSD (έχει βγάλει καλά μοντελάκια) για να διασωθεί, αλλά στους HDD μόνο το όνομα τους έχει μείνει. Όταν η Toshiba μου δίνει 5ετή εγγύηση στα enterprise μοντέλα για πολύ καλύτερες τιμές σε σχέση με WD, δεν έχω κανέναν λόγο να μην την προτιμήσω…

Ενταξει. Φυσικα υπαρχει η γνωμη του καθενος και με βαση την εμπειρια του. Δεν θα μπω σε καποια διαμαχη.

Για την ταχυτητα του πλατω παντως πρεπει να παιρνουμε υποψιν και τα εξης. Ενας δισκος 2 tb και ενας δισκος 8 tb εχουν συνηθως την ιδια ποσοτητα πλατω. Ας πουμε 4. Οποτε στα 8tb καθε πλατω αποθηκευει 2tb ενω στον 2tb καθε πλατω αποθηκευει 500gbyte. Αν η ταχυτητα του 8 tb ειναι 5400 και του 2tb 7200 τοτε ευκολα μπορουμε να βρουμε οτι ταχυτερος κατα πολυ ειναι ο 8tb παρα του οτι ειναι 5400. Βεβαια ισχυουν αλλες 1002 παραμετροι αλλα ειπα απλοϊκά να βγει συμπερασμα των rpm για κατανοηση. Δεν ειναι ετσι κι αλλιως αυτη η μεθοδος μετρησης ταχυτητας δισκων. Ειδικα σε πραγματικες συνθηκες ειναι πολλα πραγματα.

Ετσι ευκολα καταλαβαινουμε γιατι καταργηθηκαν εδω και χρονια ταχυτητες 15.000rpm και 10.000rpm αν και ισως οι 10.000 να υπαρχουν σε σπανιες περιπτωσεις(δεν το γνωριζω)

1 «Μου αρέσει»

Δεν κάνουμε διαμάχη. Κουβέντα να γίνεται για τα θεματάκια που γουστάρουμε.

Όντως οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στην τελική διαμεταγωγή ενός μηχανικού δίσκου είναι πολλοί.

Απλά προσωπικά θεωρώ ότι από 5400 smr , πηγαίνοντας σε 7200 pmr , με μεγαλύτερη χωρητικότητα και μεγαλύτερη cache, θα έχω και μεγαλύτερες ταχύτητες. Πόσο καλύτερες? Αν τελικά αγοράσω θα ενημερώσω με σχετικό mini συγκριτικό :-)

Το θέμα με τα SMR έχει παραγίνει. Θυμάστε ότι οι εταιρείες προσπαθούσαν να το κρύψουν

Μετά τον χαμό που έγινε τότε (2020 αν θυμάμαι καλά), πλέον στους εσωτερικούς δίσκους αναφέρεται (δεν είναι σε εμφανές σημείο βέβαια) αν χρησιμοποιούν τεχνολογία SMR ή PMR.

Για τους εξωτερικούς δίσκους, αυτό δεν ισχύει. Ο αγοραστής δεν μπορεί να γνωρίζει τι αγοράζει… Δυστυχώς…

1 «Μου αρέσει»

Πήρα πριν λίγους μήνες 234€ που ήταν η καλύτερη τιμή για 5ετη εγγύηση που έψαχνα έναν 8TB WD gold . Σε καταλαβαίνω απόλυτα για όσα περιγράφεις , η εταιρείες πλέον έχουν ξεφύγει στην αντιμετώπιση πελατών…

2 «Μου αρέσει»