Τracking και τα third-party cookies σε ελληνόφωνες ιστοσελίδες

Ας πω κι εγώ την κουταμάρα μου ως αχάριστος επισκέπτης ιστοσελίδων.
Δέν θυμάμαι να με πείραξαν οι διαφημίσεις, αν κι έχω πολύ καιρό να δω, με πείραξε και με ενοχλεί ακόμη το ότι δεν βάζουν μια ιδοποίηση, ένα αναδυόμενο παράθυρο “popup” όπως για τα “coocies”, "μεσιέ άμα θες να δείς τι γράφω να ξέρεις ότι υπάρχουν από πίσω και καμιά εικοσαριά άλλοι που ούτε εγώ τους ξέρω που θα σε παρακολουθούν και θα μάθουν μέχρι και τι νούμερο κάλτσα φοράς". Αλλά όχι δεν στα λένε αυτά, γιατί;
Γιατί θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι Ρε λες να μάθουν ότι βρωμάνε οι κάλτσες μου και θα ανησυχήσεις , θα αναρωτηθείς, θα ξυπνήσεις.
Το πρόβλημα δεν είναι οι διαφημίσεις ΕΊΝΑΙ Ο ΔΌΛΟΣ περί αυτού πρόκειται, δόλιος άνθρωπος δεν είναι ένας καλός άνθρωπος.
Ο ΔΌΛΟΣ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ
Δεν απευθύνομαι στο ένα συγκεκριμένο άτομο αλλά στον τρόπο σκέψης.

3 «Μου αρέσει»

Δε νομίζω ότι αφορά το παρόν, συζητήσεις που διεξάγονται σε άλλο μέσο. Ο καθένας επιλέγει το μέσο με το οποίο θα διαδώσει τις θέσεις του.

2 «Μου αρέσει»

Δεν σχολιάζω για το μέσο που τα γράφει αυτά, αλλά τα όσα γράφει περί διαφημίσεων∙ μια αντίθετη άποψη, δηλαδή, των όσων αναφέρονται στην αρχική ανάρτηση που έκανε ο Κωνσταντίνος.
Συν των άλλων, σημειώνω και τις δικές μου παρατηρήσεις.

Η θεση μου ειναι γνωστη. Οσο κλειδωνουν οι χρηστες τοσο οι εταιρειες θα βρισκουν νεους τροπους για τρακερς. Πχ καποια vpn μπορουν να τρακαρουν τους παντες απο αποσταση χωρις να υπαρχει τρακερ στη σελιδα. Και φυσικα αν ειναι εκτος ευρωπαικης ενωσης να το κανουν και απολυτως νομιμα.

Αν δεν υπηρχαν διαφημισεις μαλλον δεν θα υπηρχαν ουτε ιστοσελιδες. Πχ ενα linux forum πληρωνει 100ευρω (θεωρητικες οι τιμες) το χρονο hosting γιατι ευτυχως υπαρχουν χιλιαδες site με διαφημισεις και εχουν ριξει τις τιμες των σερβερ. Αλλο να ανοιξεις μια εταιρεια hosting και να εχεις 10 site και αλλο 100.000 site. Αν δεν υπηρχαν διαφημισεις στο υπολοιπο ιντερνετ το linux forum δεν θα αντεχε να πληρωσει τα εξοδα για hosting

Ζηστε ολοι μαζι. Και το 2% που δεν θελει τους trackers και το 98% που δεν τους ενοχλει. Αρκει ο ενας να μην παταει την ελευθερια του αλλου.

1 «Μου αρέσει»

@Maria_Afentouli, δεν ξερω ποιος το ειπε αυτο, αλλα πες τον χαιρετισματα οτι ισως να θεωρουνται κακες οχι μονο λογω καταφωρων παραβιασεων ιδιωτικου απορρητου, αλλα και οτι η πλειοψηφια απο αυτες πλεον μαστιζονται απο malware, η, οδηγουν σε ιστοσελιδες αμφιβολλου ασφαλειας και αξιοπιστιας? λεω τωρα εγω!

η, οτι εχουν γινει ο ορισμος της κακογουστιας (σαν οπαδος της βικτωριανης γκοθ αισθητικης απλα ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ!) και του κωδικα χειριστης ποιοτητας, σε σημειο που βλεπεις μια σελιδα με διαφημισεις να τραβαει περισσοτερη επεξεργαστικη ισχυ απο εναν αναθεματισμενο εξομοιωτη (virtualbox)? ξαναλεω τωρα εγω!

να ηταν απλες στατικες διαφημισεις που απλα δειχνουν ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ προιον, σε πανε στη σελιδα του προιοντος (και οχι σε καποιο malware η, καποια απατη), και παιρνουν καποιο μικρο ποσο ανα κλικ, η, εμφανιση στη σελιδα, οπως δηλαδη ηταν στις αρχες τους, δεν θα ειχα προβλημα να τις αφησω

αλλα αυτα τα εκτρωματα του σημερα, διαφημιστικα banners με ενα σκασμο animations και ηλιθια ηχητικα εφε, cringy video ads που αρχιζουν ΟΛΑ να παιζουν αυτοματα με το που μπαινεις στη σελιδα, ΟΧΙ! ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΙ! ειναι θεμα διαδικτυακης ασφαλειας, σεβασμου του hardware μου, και διατηρησης της ψυχικης μου ηρεμιας

και παλι, οποιος το ειπε αυτο… δεν ειναι κακο ε?.. βρισκεις?.. οτι κινδυνευω να γεμισω το συστημα μου ιους, οχι καλε δεν ειναι καθολου κακο. και οτι θα φαω tracking μεχρι τον ΚΡΟΝΟ παλι δεν ειναι καθολου κακο. σε λεπτομερειες θα κολλαμε τωρα?

α, ΚΑΙ λογοκρισια δηλαδη? αυτο γιατι με θυμιζει κατι σε «εθνοσωτηριον επαναστασιν»? αναρωτιεμαι

και οπως ελεγε και μια ψυχη, σε αυτον που τα ειπε ολα αυτα θα ελεγα, «τα θερμα μου συλλαλητηρια» :stuck_out_tongue_closed_eyes:

===αφου δεν μπορω να βαλω αλλη απαντηση κατευθειαν, προσθετω στην ιδια===

σελιδα με «υγιεις» διαφημισεις, αλλα χρησιμοποιησα ΕΞΟΜΟΙΩΤΗ για να μπω, και με το καλημερα πεταει σε ολοκληρη τη σελιδα παρακληση για απενεργοποιηση των adblockers. μολις απενεργοποιησα τα adblockers, ανοιξε η κολαση. οι «υγιεις» διαφημισεις εκαναν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που περιγραφει για τα «γνωστα» σαιτ (αναρωτιεμαι τι εννοει «γνωστα». ακαταλληλου περιεχομενου ισως?)

αρχισαν να πεταγονται διαφημιστικα popups, να γεμιζει η σελιδα με κινουμενα banners, και να τερματιζει το συστημα σε τετοιο σημειο που κολλησε τελειως ο εξομοιωτης και αναγκαστηκα να τον κανω force kill (και αν παταγα κιολας στις διαφημισεις? αστο καλυτερα)… «υγιεις»… οι υγιεις διφημισεις δεν προσπαθουν να διαλυσουν το συστημα σου, ουτε να σε οδηγησουν σε κακοβουλους ιστοτοπους

χμ! ναι!.. τελικα δεν ηταν μονο το ατυχο το ΤινυCore που μπηκε στο μπλεντερ. 3 επισης εξαιρετικα λεπτομερη αρθρα για το virtualbox, που καλυπταν απο την εγκατασταση του και τις (εξαιρετικα εκτεταμενες) ρυθμισεις του, μεχρι τη χρηση του για πολυ εξειδικευμενες εργασιες (οπως κλωνοποιηση και backup ολοκληρων σκληρων δισκων με ηδη εγκατεστημενα λειτουργικα), μεταμορφωθηκαν σε μια δημοσιευση 20 σειρων για το virtualbox (20 σειρες δεν φτανουν ουτε για τις εντολες που χρειαζεται για τη ρυθμιση του)

γιατι? απλα γιατι? θελεις να γραψεις για κατι? κανε την ερευνα σου, κανε τις δοκιμες σου πανω στο θεμα, ωστε να εχεις ενα πληρες, αξιολογο αρθρο, δικη σου δημιουργια που θα αισθανεσαι περηφανος γι’αυτο. δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλυτερη ικανοποιηση απο το να βλεπεις κατι που εχεις καταφερει μον/ος/η σου. αν θελεις να χρησιμοποιησεις καποιον αλλον σαν πηγη, καντο, αλλα ανεφερε την πηγη. αυτο σημαινει υγιης αρθρογραφια

και αν θελεις να προσθεσεις ενα εξτρα εσοδο απο διαφημισεις, δεν ειπε κανεις οχι. καντο, αλλα καντο σωστα. με πραγματικα υγιεις διαφημισεις που δεν κανουν tracking παντου, ασφαλεις, και απλες. κανεις δεν θελει να βλεπει κακογουστα διαφημιστικα με υπερβολικα animations και ενοχλητικα ηχητικα εφε. κανεις δεν θελει να κολλαει τελειως το συστημα του απο διαφημισεις με κακοφτιαγμενο (η, ακομα χειροτερα κακοβουλο) κωδικα

οταν λες κατι και τελικα κανεις το αντιθετο γινεσαι υποκριτικος. δεν ειναι καλο αυτο. μην το κανετε. μην γινεστε DDG

οταν λες οτι εχεις υγιεις διαφημισεις, αλλα στην πραγματικοτητα οι διαφημισεις σου ειναι κακοβουλες και επικινδυνες, γινεσαι DDG

οταν λες οτι ανεβαζεις αρθρο για καποιο θεμα και το αρθρο ειναι στην ουσια αντιγραφη απο αλλου, επισης γινεσαι DDG

3 «Μου αρέσει»

Τεχνικά, σε αυτό συμφωνώ. Το βλέπουμε και στην πράξη άλλωστε.

Αυτό δεν ισχύει. Τεχνικά και πρακτικά, υπάρχουν δεκάδες λύσεις πλέον για φτηνό hosting.

Έχω την απορία από που προκύπτουν τα ποσοστά που αναφέρεις.
Αν ίσχυαν αυτά και το 98% ήταν λάτρεις του διαφημιστικού περιεχομένου, τότε δε θα υπήρχε τόσος ντόρος και τέτοιο πρόβλημα, ούτε καν λογισμικά τύπου adblock και το υπόλοιπο 2% θα φόραγε αλουμινένια καπελάκια.

Όπως σου είχα πει και παλιότερα:

Επιπλέον, μια πρόσφατη μελέτη (2019 με 2020), έδειξε ότι η κούραση των χρηστών με τα αναδυόμενα παράθυρα συναίνεσης και τα απλά κόλπα διεπαφής χρήστη μπορούν να αυξήσουν τεχνητά το ποσοστό συμμετοχής. Η μελέτη έδειξε επίσης ότι, όταν η εξαίρεση είναι η προεπιλογή, μόνο το 0,1% των χρηστών θα συναινούσε σε όλη την επεξεργασία δεδομένων. Αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το ποσοστό συμμετοχής άνω του 90% που ισχυρίζεται ο κλάδος και χρησιμοποιεί για να δικαιολογήσει ότι οι χρήστες είναι εντάξει με την παρακολούθηση.
Το δε πρότυπο Do Not Track που είναι άμεσα συνδεδεμένο με τον GDPR έχει, αναγκαστικά, υιοθετηθεί από όλους τους browsers.
Και αυτό δεν το έκανε ο Μήτσος και ο Bob οι Λινουξάδες αλλά η Ε.Ε.
Πριν από αυτό, το P3P Project προσπάθησε να τυποποιήσει τις πρακτικές απορρήτου και να επιτρέψει την αυτοματοποιημένη λήψη αποφάσεων γύρω από αυτές. Και τα δύο αυτά πρότυπα έχουν απορριφθεί από τη βιομηχανία παρακολούθησης, η οποία προτιμά να συναινεί με τους όρους της.

Φαίνεται, πως είτε ξεχνάς, είτε δε γνωρίζεις όλα εκείνα τα γραφικά και άκρως επικίνδυνα που έχουν προκύψει με τα Goodle Ads. Να ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα:

Θυμάσαι την περίπτωση με τη Yahoo; (που ακόμα υφίσταται;)

Γενικότερα και ειδικότερα, ξέρεις τι είναι «malvertising»;

Έχεις αναρωτηθεί γιατί η Google ή και το Facebook δε βάζουν τα προϊόντα τους επί πληρωμή; Γιατί δεν το έχουν καν ως σκέψη;

Έχεις αναρωτηθεί, για να μείνω στα εγχώρια, γιατί διαφημιστικές καμπάνιες του Stoiximan επί παραδείγματι, σκάνε κατά κόρον, σε «παράξενους» ιστότοπους;

1 «Μου αρέσει»

το κακο με το do not track ομως ειναι οτι ειναι απλα μια επισημανση στον header του browser, του τυπου «θα σε παρακαλουσαν να μην με παρακολουθεις», και αφηνεται στην κριση της εκαστωτε ιστοσελιδας αν θα σε παρακολουθει. δεν ειναι ενεργο μπλοκαρισμα οπως π.χ. το noscript

δεν ξερω αν εχεις δει ενα χαζοπαιδικο, «ντορα η εξερευνητρια». αυτο εχει μια αλεπου που κλεβει. καθε φορα που συνανταει τη ντορα, η αλεπου προσπαθει να κλεψει. η ντορα της λεει «μην κλεβεις κλεφτη» και η αλεπου φευγει ( ΛΟΛ! WTF? :joy: :stuck_out_tongue_closed_eyes:). το do not track me ειναι κατι αντιστοιχο

4 «Μου αρέσει»

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Αν δεν υπηρχαν διαφημισεις και εσοδα απο το ιντερνετ, θα ηταν ενα κλειστο μεσο για λιγους. Δεν θα υπηρχαν γρηγορες γραμμες ιντερνετ και θα ειμασταν στα 56κ. Δεν θα υπηρχαν εταιρειες με σερβερ γιατι δεν θα υπηρχε λογος να κανει καποιος μια επενδυση καποιων εκατομμυριων για να εχει μεσα 100 σελιδες. Βασικα θα υπηρχε το ιντερνετ οπως ηταν τα πρωτα χρονια. Καποιες μεγαλες εταιρειες θα ειχαν ιστοσελιδες και καποιες πολυ μικρες μεσα σε πανεπιστημια. Οταν το ιντερνετ αρχισε να εχει κερδος (καπου στο 1993) τοτε αρχισαν και οι επενδυσεις… Απλη οικονομικη λογικη ειναι… δεν εχει κατι το παραδοξο.

Αν βγεις στο δρομο και δεις ποσοι χρησιμοποιουν google maps θα καταλαβεις. Τρακινγκ δεν γινεται μονο για διαφημιστικους λογους. Παρ ολα αυτα ακομη και για διαφημισεις πολλοι θελουν να τους βγαινει προτεινομενο υλικο(δε λεω παλι για προιοντα γιατι το τρακινγκ γινεται για πολλους λογους) Δεν θα πω την προσωπικη μου γνωμη για το αν θα επρεπε να υπαρχει απλα επειδη εχω ζησει ολες τις εποχες του ιντερνετ μπορω να πω οτι η παροχη απλετης γνωσης αρχισε να υπαρχει απο το 2005 και μετα. Το ιντερνετ του 1995 στην ελλαδα ηταν μια χαζομαρα. Στην αμερικη ομως ηταν μια χαρα. Αυτο γιατι; Γιατι στην αμερικη βρηκαν τροπους να βγαινουν χρηματα απο το ιντερνετ και ειχε μια ουσια καποιος να προσπαθει να εξελιξει το μεσο

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδή στο βωμό τον εσόδων και του κέρδους πρέπει να θυσιάζονται τα πάντα και το δικαίωμα της ελευθερίας των ανθρώπων. Γιατί και το δικαίωμα στην ιδιωτικότητα είναι μια ελευθερία.

Αυτό μου θυμίζει την λογική ότι μόνο το κλειστό λογισμικό είναι βιώσιμο και παράγει κέρδος για τις εταιρείες.

4 «Μου αρέσει»

Αν υπηρχε αλλος τροπος να επεκταθει το ιντερνετ σε ολοκληρο τον κοσμο θα ειχε γινει. Εστω και παραλληλα με το παρον ιντερνετ. Θα ηταν κανεις ομως διατεθημενος να πληρωνει εκατονταδες ευρω καθε μηνα για να διαβαζει τα νεα, η να χρησιμοποιει εφαρμογες? Παροτι ολοι εδω στοχευουν εταιρειες που κανουν διαφημισεις και ειναι καπως λογικο, να μην ξεχναμε οτι το ιντερνετ αυτη τη στιγμη ετσι οπως ειναι στημενο δινει δουλεια στη μιση γη…

Για το δικαιωμα της ελευθεριας νομιζω οτι εφοσον βρισκομαστε στην ευρωπαικη ενωση εχουμε αρκετους νομους που καλυπτουν τον πολιτη. Ομως αν μια σελιδα εχει 500 διαφημισεις και δεν σου αρεσει αυτο, μπορεις απλα να μην ξαναμπεις. Τουλαχιστον το ιντερνετ σε σχεση με παλιοτερα μεσα εχει την επιλογη. Φυσικα οποιοσδηποτε μπορει να καταγγειλει πρακτικες που δεν συναδουν με την νομοθεσια.

Χωρις να ξερω τι γινεται σε αλλες χωρες, θεωρω την ευρωπαικη ενωση την πιο σκληρη απεναντι στο τρακινγκ. Ομως δεν γινεται επειδη ενας θελει ελευθερια στο ιντερνετ να παμε 30 χρονια πισω χωρις ουσιαστικα να εχουμε ιντερνετ. Πιο πανω ας πουμε διαβασα οτι το 91% των χρηστων ιντερνετ δεν θελει διαφημισεις. Ειναι πληρως ανενημερωτο αυτο το 91% γιατι αν κοβοντουσαν μαχαιρι τα τρακινγκ και οι διαφημισεις θα πεταγαν ολοι τα smartphone και θα γυριζαμε στα χωραφια… Ολα αυτα δεν ειναι αποψεις μου. Ειναι απλη λογικη.

Απλα οταν εργαζεται κοσμος και πληρωνεται για μια δουλεια ανεβαινει το βιωτικο επιπεδο, γινονται επενδυσεις κτλ. Αν πχ αυριο εκλεινε η κακη google, μονο η ελλαδα θα εχανε αρκετα εκατομμυρια, περιστασιακους εργαζομενους, μονιμους εργαζομενους και χιλιαδες επιχειρησεις που ειναι συνδεδεμενες με την google… Παγκοσμιως θα γινοντουσαν επικα πραγματα… (η ελλαδα δεν ειναι τοσο εκτεθειμενη οσο αλλες χωρες)

Τωρα για το τρακινγκ απλα ξαναλεω οτι υπαρχουν ολες οι επιλογες. Δε θες; δεν μπαινεις σε σελιδες, χρησιμοποιεις tor, openstreetmaps και αγοραζεις linux smartphone. Το να θες ομως να χρησιμοποιεις τα παντα οπως εσυ θες ενω υπαρχει μια πολιτικη εταιρειας για το πως θα χρησιμοποιουνται τα προιοντα της, ειναι απαραδεκτο.

Καντο αλλη εικονα στο μυαλο σου. Ας πουμε οτι ενας κρεοπωλης δινει δωρεαν το κρεας σε οποιον του δινει τηλεφωνο και μειλ… Εχει ουρα απ εξω αλλα εσυ θες να το παρεις δωρεαν χωρις να δωσεις τιποτα. Ποιος ειναι ο λαθος και ποιος ο σωστος? Μπορεις να πας σε αλλο κρεοπωλείο και να το παρεις οπως εσυ νομιζεις.

Τουλαχιστον στο ιντερνετ εχεις την επιλογη να μην εχεις facebook και λοιπα σοσιαλ, να μην μπαινεις σε υποπτες για τρακινγκ σελιδες, αλλα ακομη και να κρυβεις τα ιχνη σου και τις διαφημισεις.

Εδω ανοιξε ενα θεμα με ποσους τρακερ εχουν οι σελιδες. Μπορει ο οποιοσδηποτε να κανει τα τεστ του και να μην ξαναμπει σε αυτες. Αλλα δεν μπορει να υποχρεωσει τις σελιδες να μην εχουν εισόδημα. Αυτα προς το παρον γινονται μονο στη βορειο κορεα και νομιζω εν μερει και στην κινα

1 «Μου αρέσει»

@anon88072451, όσο είδα, σε αρκετά από αυτά σου έχει απαντήσει, πολύ εμπεριστατωμένα, ο Soulrain και άλλοι, σε παλαιότερη συζήτηση για το ίδιο θέμα. Άρα, δεν υπάρχει λόγος να επαναλάβω τα ίδια.

Ακόμα, αν αύριο έκλεινε η «κακή», όπως είπες, Google τους πρώτους που θα έτσουζε θα ήταν οι μέτοχοι.
Σύντομα, πολύ σύντομα, κάποιος άλλος θα έπαιρνε τη θέση της. Ίσως, και να άνοιγε ο δρόμος για περισσότερους αφού ως γνωστόν έτσι συμβαίνει πάντα όταν σπάει ένα μονοπώλιο.

Ακόμα και αν, όπως λες, χωρίς αυτές τις τακτικές ήμασταν, τεχνολογικά, κάποια χρόνια πίσω, ποιο το πρόβλημα; Ίσως, έτσι να μην υπήρχε η τεχνολογία για ηλεκτρονικούς πλειστηριασμούς για παράδειγμα και ο κοσμάκης να μην έχανε τα σπίτια του. Και ένα σωρό ακόμα αντίστοιχα, δεδομένου ότι η τεχνολογία είναι διττή.

Από την άλλη, μην ξεχνάς ότι βρισκόμαστε στη δεύτερη δεκαετία του 21ου αιώνα και όχι στα 80s.
Μην ξεχνάς επίσης, ότι το Διαδίκτυο και όλα τα μεγάλα πρότζεκτ, οι ίδιες οι BigTech δε θα υπήρχαν, τουλάχιστον στη σημερινή μορφή τους, αν δεν είχαν συνεισφέρει ΤΖΑΜΠΑ και ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ τόσοι και τόσοι άνθρωποι.
Το πιο πιθανό είναι ότι θα είχε εξελιχτεί το P2P και θα είχαμε, σήμερα, κάτι διαφορετικό και ομότιμο.
Το μόνο βέβαιο είναι ότι χωρίς τις πατέντες (των BigTech πάντα) η τεχνολογία σήμερα, θα ήταν πιο προηγμένη και πιο φιλικά προσκείμενη στον άνθρωπο και το περιβάλλον.

Το δε Διαδίκτυο άνθισε κατά τη δεκαετία του 90, όχι μόνο στις ΗΠΑ αλλά και σε κάμποσες ευρωπαϊκές χώρες που είχαν ένα διαφορετικό μοντέλο. Ρώτα κάποιον Σουηδό ή Ρουμάνο να σου πουν σχετικά.

Από εκεί και πέρα, όπως τόσες φορές τόνισα, το θέμα δεν είναι αυτού καθεαυτού οι διαφημίσεις. Είναι η ανηθικότητα που πάει χέρι-χέρι με την απληστία. Είναι το θέμα της Κοινωνικής Μηχανικής, όπως σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω.
Είναι το θέμα του «κατασκοπευτικού καπιταλισμού». Και αυτό δεν το λέω εγώ. Το είπε ο Tristan Harris που αν δεν τον ξέρεις είναι ένας από τους δημιουργούς του Gmail και αρκετών ακόμα τεχνολογιών.
Το λένε άνθρωποι σαν τους Jaron Lanier, Shoshana Zuboff, Jeff Seibert, Roger McNamee, Aza Raskin, Sandy Parakilas, Joe Toscano, Cynthia Wong, Tim Kendall, Rashida Richardson, Randy Fernando, Guillaume Chaslot, Renée DiResta, Alex Roetter, Bailey Richardson, Jonathan Haidt, Lynn Fox.
Αν δεν ξέρεις ποιοι και ποιες είναι αυτοί/ες, googleit. Θα εκπλαγείς.

Παρεμπιπτόντως, κάπου στις αρχές της δεκαετίας του 90 είχα πάει για πρώτη φορά στο Λονδίνο. Θαμπώθηκα από τις διαφημίσεις που υπήρχαν παντού, σε σχεδόν κάθε κτίριο στο κέντρο. Εντυπωσιακό θέαμα πράγματι, ιδιαίτερα τη νύχτα. Σήμερα, όπως μαθαίνω, οι άνθρωποι εκεί, έχουν ξεσηκωθεί έναντι σε αυτό τον διαφημιστικό οργασμό, Το ίδιο συμβαίνει και σε αρκετές ακόμα πόλεις των ΗΠΑ.
Στην Ελλάδα χρειάστηκε να γίνουν σωρεία από μοιραία ατυχήματα εξαιτίας των διαφημιστικών ταμπελών, όταν κάπου 20τοσα χρόνια πριν, εξαιτίας εκείνου επί της Κατεχάκη, αναγκάστηκε ο νομοθέτης να λάβει μέτρα (είτε μη επαρκή, είτε εύκολα καταστρατηγούμενα).

Από εκεί και πέρα, ο καθένας έχει τις απόψεις του, οι οποίες είναι σαν τις κωλοτρυπίδες. Όλοι έχουμε από μια. Εσύ και άλλοι μπορεί να πιστεύετε ότι χωρίς την ανηθικότητα και την απληστία δε θα υπήρχε «πρόοδος». Άλλοι έχουμε την ακριβώς αντίθετη άποψη.
Μπορούμε να αλλάξουμε οι μεν τη γνώμη των δε; Προφανώς και όχι. Ούτε είναι αυτό το ζητούμενο. Ποσώς μας ενδιαφέρει. Ασημαντότητες είμαστε σε μια παγκόσμια Monopoly.

Το ζητούμενο λοιπόν, δεν είναι να καταστραφεί η κάθε Google. Είναι η αλλαγή πλεύσης τους. Τόσο απλά.

Και επί του προκειμένου, της αρχικής ανάρτησης δηλαδή, σαφώς και η επιλογή είναι δικαίωμα. Κατά τη γνώμη μου, άνθρωποι που είναι πιο συνειδητοποιημένοι ούτε που ασχολούνται με σκουπίδια σα τα παραπάνω* που, ενδεικτικά, παρέθεσα. Άλλοι πάλι το κάνουν.
Άλλοι παρακολουθούν μετά λατρείας την κάθε Μενεγάκη, άλλοι έχουν καταργήσει την τηλεόραση.

*Οφείλω να κάνω μια διευκρίνηση εδώ, επειδή μπορεί να φαίνεται ως τσουβάλιασμα.
Στα παραπάνω sites, αναφέρω και το dwreannet. Η διαφορά του όμως με τα υπόλοιπα, είναι ότι το συγκεκριμένο, έχει «έξυπνα» τοποθετημένες τις διαφημίσεις. Δηλαδή, δεν ενοχλούν στις φορητές συσκευές, άσχετα αν, όπως είναι ευνόητο, μπορεί να καθυστερούν τη φόρτωση της σελίδας.
Αν χειριζόταν με τον ίδιο τρόπο trackers και τρίτα cookies, θα του έβγαζα το καπέλο, ασχέτως αν μου αρέσει ή όχι το περιεχόμενό του.

Όσον άφορα το Documento, η λέξη υποκρισία είναι λίγη. Ίσως, κάποιος το δικαιολογήσει ως ανάγκη για πόρους. Σωστό, αλλά και σε αυτή την περίπτωση ένας πιο έντιμος χειρισμός σε trackers και τρίτα cookies θα ήταν ορθότερος.
Υπάρχουν επαρχιακές ιστοσελίδες που τα έχουν καταφέρει άριστα σε αυτό τον τομέα.

2 «Μου αρέσει»

Ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα. Ανεφερα παραπανω οτι παραλληλα με το σημερινο ιντερνετ δεν εχει ξεκινησει κατι, η αν κατι εχει ξεκινησει δεν το προτιμουν οι χρηστες. Πχ το openstreeet maps ποιος θα το χρησιμοποιησει και για ποιο λογο? Για να μην μπορει να βρει αυτο που θελει και για να μην βρισκει την πιο γρηγορη διαδρομη αποφευγοντας την κινηση?

Ο brave ας πουμε εφτιαξε ενα μεσο. Ειπε τι ειπε για ελευθερο ιντερνετ και οταν εκανα την ερευνα μου για να δω ποσο σωστος ειναι με διαβεβαιωσε οτι γινεται απολυτο τρακινγκ στους χρηστες (οχι σε επιπεδο λογαριασμου αλλα σε επιπεδο συσκευης!!!) Και μπορει να ειναι μια μικρη διαφημιστικη εταιρεια αλλα ειναι στο ιδιο μοντελο… με τρακινγκ και μαζευει δεδομενα.

Το οτι καποιες εταιρειες το παρακανουν ναι συμφωνουμε. Το αν μπορει ο κοσμος χωρις τρακινγκ? Δεν νομιζω πλεον. Οπως ειπα το 91% που ανεφερες πιο πανω που δεν θελει διαφημισεις το θεωρω απλα ανενημερωτο και φανταζομαι οτι πανω απο τους μισους ζουν απο εσοδα που παραγονται απο το ιντερνετ.

Πως θελεις να εχεις δωρεαν γνωση στο γιουτιουμπ χωρις διαφημισεις? Ποσα καναλια θα ειχε το γιουτιουμπ? Θα αξιζε να τρεχει καποια εταιρεια συστοιχιες σερβερ για να βλεπεις εσυ και εγω τσαμπα βιντεο και οι δημιουργοι να μην βγαζαν τιποτα? Ειναι μαθηματικα απλο… Δεν θα υπηρχε γιουτιουμπ… Δεν θα υπηρχαν σοσιαλ… Δεν θα υπηρχε τιποτα βασικα. Οσες πλατφορμες και εφαρμογες παλιοτερα στηριχτικαν σε μοντελα εκτος διαφημισεων αυτη τη στιγμη η δεν υπαρχουν η φυτοζωουν.

Καταλαβαινω οτι το τρακινγκ μερικους τους προκαλει προβλημα αλλα και οι διαφημιζομενοι θελουν να πληρωνουν να φανουν τα προιοντα τους εκει που πρεπει. Πχ ενας μηχανικος αυτοκινητων καλο ειναι να του πεσει διαφημιση για εξαρτηματα αυτοκινητου σε προσφορα παρα να του πεσει ιατρικος εξοπλισμος. Και στο γιατρο αντιστοιχα. Φθηνη διαφημιση που στοχευει και βρισκει ο πελατης το μαγαζι. Το παλιο στυλ με μπανερ μονιμα δεν εξυπηρετει, ειναι πανακριβο , δεν φερνει πωλησεις και αντι να φθηναινει τα προιοντα, τα ακριβαινει. Ακομη και οι ethical ads που ανεφερες στοχευουν σε developers. Εχεις παρωπιδες και δεν μπορεις να δεις οτι πλεον ολοι δουλευουν μεσω του ιντερνετ. (Εκτος τους δημοσιους υπαλληλους) Απο τα χιλιαδες eshop, στην ευρεση επαγγελματιων υπηρεσιων, στην ψυχαγωγια κτλ. Βαζει καποιος την επιχειρηση του στο google maps για να μπορω εγω να τον βρω. Αν την βαλει στο zoogle (παλιοτερη αναρτηση μου) δεν θα ασχοληθει κανεις μαζι του.

Η τσαντιζομαστε που υπαρχουν μετοχοι σε μια εταιρεια? Ενταξει ετσι δουλευουν ολα. Το κρατος εχει μια κεφαλη, οι εταιρειες το ιδιο και ετσι υπαρχει ο κοσμος τα τελευταια καμποσες χιλιαδες χρονια.

Ομως πως αλλαζει το ιντερνετ? Σκεψου οτι ο κοσμος αλλαξε την πορεια των παιχνιδιων το 1983-4 με το μεγαλο μπουκοταζ στις εταιρειες παιχνιδιων. Ομως το εκαναν αυτοματα ολοι γιατι πιστευαν οτι τα παιχνιδια πιασανε πατο. Δεν χρειαστικαν καθοδηγητες… το ιδιο θα γινει στο ιντερνετ οταν ο κοσμος θα θελει αλλαγες. Η διαφορα με τοτε ειναι οτι τα εσοδα της μισης γης σημερα ειναι απο το ιντερνετ και ειναι πολυ δυσκολο σε καποιον να πει… κανω μπουκοταζ στον εαυτο μου

Για τις διαφημισεις στους δρομους συμφωνω. Και βεβαια εφοσον ειμαστε δημοκρατικη χωρα ψηφιστικαν νομοι και δεν υπαρχουν πλεον. Ετσι και στο ιντερνετ αν ψηφιστει νομος να απαγορευθουν θα με βρεις υπερμαχο. Βεβαια αυτο θα ειναι και το τελος του ιντερνετ αλλα ειμαι υπερ της δημοκρατιας οποτε δεν θα κανω καποιο σχολιο

1 «Μου αρέσει»

Έχει ξεκινήσει και συνεχώς αναπτύσσεται. Είναι το p2p. Ήδη, υπάρχει μεγάλη κινητικότητα.
Τώρα, το πως θα εξελιχτεί δεν το γνωρίζω και κρατάω μια πισινή.

Για τον Brave τι μου το λες; Τα ίδια μ’ εσένα έχω αναφέρει σε άλλη ανάρτηση. Σε αυτούς που πίνουν νερό στ΄ όνομά του ας τα πούμε, αν και μάταιο.

Κάτσε ρε Κώστα. Δηλαδή, ο μηχανικός που θα μπει να δει τσόντες περιμένει από το tade.porn να του βγάλει στοχευμένες διαφημίσεις;
Επειδή έχω και δίκυκλα και αυτοκίνητο, ξέρω καλά πως οι μηχανικοί έχουν συγκεκριμένους συνεργάτες για τα ανταλλακτικά που θα μπουν, αν χρειαστεί, στις σελίδες τους να δουν διαθεσιμότητα και τιμές.

Ξέρεις, ξέρω, ξέρουμε ότι πλέον, η συντριπτική πλειοψηφία θα μπει σε Σκρουτζοπλατφόρμες για να ψάξει. Και όπως θα γνωρίζεις οι διαφημιστικές εταιρείες έχουν εναντιωθεί στην ύπαρξη αυτών των πλατφορμών, άσχετα βέβαια αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι ώστε να τις κλείσουν.
Και είναι πάρα πολλοί οι μαγαζάτορες που είδαν τα κέρδη τους να ανεβαίνουν λόγω τέτοιου είδους πλατφορμών.

Για το διαφημιστικό πλαίσιο του Facebook δεν έχω ένσταση. Τουλάχιστον αν έμενε στο πλαίσιο αυτό και δεν είχαμε περιπτώσεις Cambridge Analytica. Το ίδιο ισχύει και για το YT.
Ας δίνουν ξεκάθαρες και απλές επιλογές του είδους των διαφημίσεων που επιθυμεί να δει ο καθένας χωρίς tracking, χωρίς πωλήσεις δεδομένων. Επειδή το tracking για διαφημιστικούς λόγους είναι το μικρότερο κακό.

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι γίνεται τόσο με το GoogleMaps, ούτε και με το OpenStreet ώστε να εκφέρω άποψη. Αυτό που ξέρω είναι ότι, όταν το 2001 πήρα το πρώτο (και τελευταίο GPS) για το αυτοκίνητο, σε κάποιον πρόγονο του δεύτερου βασίζονταν οι χάρτες.

Και οι δημόσιοι μέσω Διαδικτύου δουλεύουν πλέον. Comidor, e:Presence, e-me και άλλες εσωτερικές, συνεργατικές.

Τα ποσοστά (91% κλπ), δεν είναι δικά μου, έρευνες παραθέτω.

Δεν τσαντιζόμαστε για τους μετόχους. Για τον τρόπο λειτουργίας των μετοχών όμως, αλλάζει το πράγμα. Και σε αυτό έχουν ενστάσεις ακόμα και φιλελέ οικονομολόγοι.

Το δε μοντέλο των Ethical Ads δεν είναι σε developer φάση. Εφαρμόζεται ήδη και επιτυχώς. Το ίδιο και το Pay per View. Πιθανολογώ, πως εξ ανάγκης εκεί θα καταλήξουν οι περισσότεροι.

Αφορμής δοθείσης, πες μου την άποψή σου κάτι ακόμα.
Έχω εγώ, ας πούμε, μια ιστοσελίδα με διαφημίσεις κλπ η οποία δίνει κάποια έσοδα (δεν έχει σημασία πόσα).
Έρχεσαι εσύ εκεί και γράφεις άρθρα τα οποία ανεβάζουν τόσο τη δημοτικότητα της σελίδας, όσο και τα έσοδα. Αυτά όμως, τα έσοδα, τα κρατάω για την πάρτη μου και σε εσένα ή στους άλλους αρθρογράφους, δε δίνω μια, πέρα από τις ευχαριστίες για την εθελοντική προσφορά και ένα παπ-παπ στον ώμο.
Εδώ, με τι περίπτωση έχουμε να κάνουμε άραγε;

3 «Μου αρέσει»

τοτε γιατι υπαρχουν adblockers κυριολεκτικα με το κιλο, αν ο κοσμος δεν εχει σιχαθει τις σημερινες παρανοϊκα παρεμβατικες διαφημισεις? αν θελεις να δεις την πραγματικοτητα σχετικα με τις διαφημισεις σημερα, κανε το εξης απλο πραγμα και μπες στη μοζιλλα. δες ποσα downloads γινονται σε adblockers/script blockers/tracking blockers/whatever. δες ποσα υπαρχουν απο δαυτα. υπαρχουν τοσα και κατεβαζονται τοσο πολυ γιατι ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ

επισης δεν ειπε κανεις να μην βαλουν διαφημισεις για εσοδα. να βαλει διαφημισεις οποιος θελει αλλα να το κανει ΣΩΣΤΑ. το εχουμε πει 100 φορες. δεν ειναι κανεις κατα των διαφημισεων γενικα. ειμαστε κατα των σημερινων παρανοϊκα παρεμβατικων (και πολλες φορες ακομα και κακοβουλων) διαφημισεων. και ακριβως γιατι οι σημερινες διαφημισεις ειναι παρανοϊκα παρεμβατικες, γι’αυτο ακριβως και εχει «ανθισει» η χρηση διαφορων προσθετων blocking

οταν εγω μπαινω σε μια σελιδα χωρις adblocks και παθαινω αυτο:

1ον: θα ειναι η πρωτη και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορα που θα μπω σε μια τετοια σελιδα. αρα απο αυτο και μονο με εχουν ηδη χασει σαν αναγνωστη, και κατ’επεκταση και τα εσοδα των διαφημισεων απο την καθε επισκεψη μου στη σελιδα

2ον: οταν εχω να αντιμετωπισω τετοια εκτρωματα που κινδυνευω να κανω ζημια στο συστημα μου, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι οχι μονο θα χρησιμποιησω οτιδηποτε σε blocking προσθετο, αλλα θα το ρυθμισω και στο ανωτερο επιπεδο blocking

αν καποιος θελει να εχει ΤΕΤΟΙΕΣ διαφημισεις στη σελιδα του, καλυτερα να το κλεισει το μαγαζακι. καποιος που θελει να εχει μια αξιοπρεπη αλλα και αξιοπιστη σελιδα, ας βαλει μη παρεμβατικες/κακοβουλες διαφημισεις. τοσο απλο

2 «Μου αρέσει»

O @stefra και ο @DarkGoth είπαν το ζουμί. Το πρόβλημα είναι ο δόλος στο tracking και σχετικά με τις διαφημίσεις που είναι ένα μέρος μόνο όσον αφορά το tracking, αν γινόταν σωστά δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Κανείς δε θέλει γενικά να κόψει τα έσοδα σε σελίδες κλπ για να τις κλείσει και μάλλον κανείς δε θέλει να επιβαρύνεται η χρήση του διαδικτύου ή να γίνεται ζημιά από το tracking. Απλά πράματα. Όμως να κάνουμε και λίγο χαβαλέ ε;

Όλοι οι φιλελέ οικονομολόγοι λένε οτι ο Μάρξ ήταν λάθος γιατί προέβλεπε οτι ανάμεσα στους καπιταλιστές, θα επικρατούσαν αυτοί του βιομηχανικού κεφαλαίου (που όταν λειτουργεί κάπως το σύστημα, ασχολούντε με πραγματικές επιχειρήσεις, που κάνουν επενδύσεις, που ο κόσμος δουλεύει κλπ) και δεν θα επικρατούσαν οι στοιχηματζίδες των χρηματηστηρίων, των fund, της φούσκας και των κρατικοδίαιτων κουμπάρων. Σε όλη τη δύση που (μέχρι τώρα) είναι η κυρίαρχη οικονομική δύναμη, επικρατούν οι στοιχηματζίδες. Άρα @anon88072451 είσαι μαρξιστής :cowboy_hat_face: :laughing: :laughing: :laughing:

edit
Επίσης μην κοιτάτε τι γίνεται στη ρωσία που δεν κατέρευσε επιδή στηρίζεται η οικονομία της στα commodities γιατί αυτά είναι για άλλου είδους φόρουμ…

Αν αύριο έκλεινε η κακή google και άλλες κακές εταιρείες δεν πειράζει γιατί… build back better :slightly_smiling_face: :upside_down_face: :slightly_smiling_face: :upside_down_face:

2 «Μου αρέσει»

@DarkGoth Οσο κατεβαινουν adblocker τοσο ισχυροτερα θα γινονται τα tracker… Οπως ειπα και παραπανω στο κραχ του 83 ο κοσμος κατεβασε ρολα. Δεν ψαξαν αλλους τροπους. Καναν απλα ενα μπουκοταζ.

Χωρις να το καταλαβεις αν εχεις 100 ευρω στο χερι σου σημερα αυτα εχουν παραχθει απο το ιντερνετ, απο τρακερς κτλ. Μπορει να μη συμμετειχες εσυ στην παραγωγη τους αλλα καποιο αλλο προσωπο πριν στα δωσει τα παρηγαγε απο εκει.

Οποτε η μονη λυση ειναι μπουκοταζ. Και ειναι και η πιο σωστη. Καποιος στη σελιδα του γραφει αρθρα που θελεις να διαβασεις, αλλα βαζει τον ορο οτι θα εχει τρακερς και 500 διαφημισεις. Το σωστο ειναι απλα να μη διαβασεις τα αρθρα. Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο. Με το να του επιβαλεις ποσες διαφημισεις θα βαλει γινεσαι εσυ ο κακος.

Ειμαι υπερ τετοιων ποστ που να δειχνουν ποιες σελιδες εχουν τρακερς κτλ. Ετσι χωρις να κλεβεις μπορεις πολυ απλα να μην μπαινεις στις σελιδες

Ανεφερα πριν το κραχ του 83 στα βιντεοπαιχνιδια. Η μονη χωρα που ουτε συμμετείχε, ουτε το καταλαβε ηταν η ελλαδα. Αυτο γιατι η αντιγραφη και τοτε πηγαινε συννεφο και γενικα δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι ελληνες που δινουν σημασια στο software σαν προιον. Τσαμπα να ναι και ας πεθανει ο αλλος. Ενας λογος που ενω εχουμε καλους προγραμματιστες αλλα δεν παραγουμε software ειναι αυτος. Η εταιρεια δεν μπορει να θεσει ορους χρησης σε μια χωρα που δεν την απασχολει πως θα επιβιωσει ο προγραμματιστης. Βλεπε το παιχνιδι συνωμοσιες. Ενω θα επρεπε να εχει κανει 500.000 ευρω στην πρωτη χρονια ηταν επιτυχια ,αφου ολοι το ειχαν στον υπολογιστη τους,αλλα εμπορικη αποτυχια γιατι οι πωλησεις ηταν μηδαμινες. Ε ολα τσαμπα και χωρις διαφημισεις και χωρις τιποτα δεν ειναι λογικο…

@raik αν αυριο εκλεινε η κακη γκουγκλ το πρωτο που θα σταματαγε ειναι το λινουξ. Δις επενδυσεων και δωρεων θα σταματαγαν. Ο επομενος θα εκανε δωρεες; Δεσ το αλλιως. Κεφαλαιακα η γκουγκλ ειναι κοντα στο fb και στην apple. Ποια απο τις αλλες δυο γυρναει χρηματα? Το fb και tracking κανει και δεν επιστρεφει ουτε ενα ευρω στους δημιουργους περιεχομενου και η apple ειναι απλα μια εταιρεια παραγωγης καταναλωτικων προιοντων και πιο πολυ προιοντων πρεστιζ…

για να το ξαναπω για 100στη φορα (πολλοι θα εχουν βαρεθει να με διαβαζουν πλεον σε αυτο το σημειο αλλα εστω). εχεις καταλαβει οτι ΑΚΡΙΒΩΣ λογω των σημερινων κακοβουλων/παρεμβατικων διαφημισεων γινεται ολο αυτο με τα adblockers? οχι λογω των διαφημισεων γενικα. γιατι υπαρχουν και καλες διαφημισεις αλλα πλεον δυστυχως ελαχιστες

δεν λεμε ουτε για τις διαφημισεις γενικα σαν διαφημισεις, ουτε τον αριθμο των διαφημισεων που θα βαλει καποιος στη σελιδα του. ας βαλει διαφημισεις και ας βαλει οσες θελει. εχουμε ΟΛΟΙ καταλαβει οτι ειναι ενα εσοδο για να δεις μια σελιδα δωρεαν. αλλα ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΚΕΣ. αυτο λεμε. ποσες φορες θα το ξαναπουμε?

αν οι διαφημισεις των διαφορων σελιδων ηταν ΑΣΦΑΛΕΙΣ και ΜΗ ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΚΕΣ, ωστε να μην προκαλουν κινδυνο και δυσαρεσκεια, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ADBLOCKERS. αν παθαινεις οτι επαθα εγω με τον εξομοιωτη (και ευτυχως που ηταν εξομοιωτης, γιατι με κανονικο συστημα ΔΕΝ εμπαινα σε τετοια σελιδα ), προφανως και θα βαλεις adblocker για να μεινεις ασφαλης

και ναι… ολα τα σημεια με κεφαλαια που εγραψα για ΕΜΦΑΣΗ, τα εγραψα οχι με capslock αλλα με το SHIFT πατημενο… τοσο εχω πλεον απηυδησει να λεω (και οχι μονο εγω οπως βλεπω) τα ιδια και τα ιδια αυτονοητα πραγματα, ξανα και ξανα

Kαι οι άλλες που ανέφερες έχουν δώσει πχ Academy Software Foundation Announces Apple as Premier Member - Linux Foundation και OpenChain Project Gains Facebook, Google and Uber as Platinum Members - Linux Foundation και θα δίνουν καθότι όπως έχουμε ξαναπεί δεν στηρίζεται το λίνουξ μόνο από τις εταιρείες, αλλά και οι εταιρείες από το λίνουξ. Και αν κλείσουν αυτές θα δίνουν οι επόμενες.
Όμως εγώ ήθελα να κάνω λίγο χαβαλέ λέγοντας κάτι πιο διαφορετικό. Νόμιζα είχες ακούσει για το great reset και το build back better → build back better – Search results | World Economic Forum

Στα λογια μου ερχεσαι. Οταν φτιαχνω το σαιτ μου και αποφασιζω να βαλω διαφημισεις, μπορω να επιλεξω να παιζουν σε σταθερα σημεια , να ειναι παρεμβατικες, καθως και πανω κατω τα προιοντα. Αν εγω σαν κατοχος σελιδας βαλω παρεμβατικες και ενοχληθεις εσυ, το λογικο δεν θα ειναι απλα να μην με επισκευθεις; Εγω προσωπικα εχω σελιδες που δεν τις επισκεπτομαι…

Οι κακες και οι κακοβουλες διαφημισεις προερχονται απο τριτους περαν των σταθερων. Πχ taboola… οποιος βαζει διαφημισεις απο εκει ειναι προς αποφυγη και για αλλους λογους περαν των ενοχλησεων οπως κακοβουλες κτλ. Τεσπα εγω το κλεινω αυτο το θεμα. Η αποψη μου ειναι οποιος εχει διαφημισεις η κακοβουλο λογισμικο κτλ απλα δεν τον επισκεπτομαστε. Αλλιως κακο κανουμε σε εμας και στο κοινο καλο. Πως; Οταν ενα σαιτ μετραει 1.000.000 επισκεπτες και οι μισοι εχουν adblock θα ψαξει να βρει χειροτερη μεθοδο για να παρακαμπτει το adblock. Αν δει 100 επισκεψεις θα καταλαβει οτι εχει προβληματικο περιεχομενο και πιθανων να το αλλαξει

Το φβ και η apple δινουν μονο απο εκει που εχουν να λαβουν. Δεν το εθεσα σωστα. Η γκουγκλ δινει και σε διαφορα προτζεκτ που ουτε εχει να λαβει ουτε περιμενει να λαβει.

Θα τα ελεγα και συνομοσιολογιες αλλα ενα great reset σε παγκοσμια κλιμακα ειναι απιθανο εκτος αν βγει καποια αρρωστια που χρειαζεται οπωσδηποτε καποιο εμβολιο

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω υπόψιν μου κάτι που να πιστοποιεί οτι η γκουγκλ δίνει και όπου δεν έχει να λάβει και άρα οτι κάνει φιλανθρωπική δράση χωρίς υστεροβουλία, οπότε θα είμαι (πολύ) επιφυλακτικός με αυτό.