Τracking και τα third-party cookies σε ελληνόφωνες ιστοσελίδες

@DarkGoth Οσο κατεβαινουν adblocker τοσο ισχυροτερα θα γινονται τα tracker… Οπως ειπα και παραπανω στο κραχ του 83 ο κοσμος κατεβασε ρολα. Δεν ψαξαν αλλους τροπους. Καναν απλα ενα μπουκοταζ.

Χωρις να το καταλαβεις αν εχεις 100 ευρω στο χερι σου σημερα αυτα εχουν παραχθει απο το ιντερνετ, απο τρακερς κτλ. Μπορει να μη συμμετειχες εσυ στην παραγωγη τους αλλα καποιο αλλο προσωπο πριν στα δωσει τα παρηγαγε απο εκει.

Οποτε η μονη λυση ειναι μπουκοταζ. Και ειναι και η πιο σωστη. Καποιος στη σελιδα του γραφει αρθρα που θελεις να διαβασεις, αλλα βαζει τον ορο οτι θα εχει τρακερς και 500 διαφημισεις. Το σωστο ειναι απλα να μη διαβασεις τα αρθρα. Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο. Με το να του επιβαλεις ποσες διαφημισεις θα βαλει γινεσαι εσυ ο κακος.

Ειμαι υπερ τετοιων ποστ που να δειχνουν ποιες σελιδες εχουν τρακερς κτλ. Ετσι χωρις να κλεβεις μπορεις πολυ απλα να μην μπαινεις στις σελιδες

Ανεφερα πριν το κραχ του 83 στα βιντεοπαιχνιδια. Η μονη χωρα που ουτε συμμετείχε, ουτε το καταλαβε ηταν η ελλαδα. Αυτο γιατι η αντιγραφη και τοτε πηγαινε συννεφο και γενικα δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι ελληνες που δινουν σημασια στο software σαν προιον. Τσαμπα να ναι και ας πεθανει ο αλλος. Ενας λογος που ενω εχουμε καλους προγραμματιστες αλλα δεν παραγουμε software ειναι αυτος. Η εταιρεια δεν μπορει να θεσει ορους χρησης σε μια χωρα που δεν την απασχολει πως θα επιβιωσει ο προγραμματιστης. Βλεπε το παιχνιδι συνωμοσιες. Ενω θα επρεπε να εχει κανει 500.000 ευρω στην πρωτη χρονια ηταν επιτυχια ,αφου ολοι το ειχαν στον υπολογιστη τους,αλλα εμπορικη αποτυχια γιατι οι πωλησεις ηταν μηδαμινες. Ε ολα τσαμπα και χωρις διαφημισεις και χωρις τιποτα δεν ειναι λογικο…

@raik αν αυριο εκλεινε η κακη γκουγκλ το πρωτο που θα σταματαγε ειναι το λινουξ. Δις επενδυσεων και δωρεων θα σταματαγαν. Ο επομενος θα εκανε δωρεες; Δεσ το αλλιως. Κεφαλαιακα η γκουγκλ ειναι κοντα στο fb και στην apple. Ποια απο τις αλλες δυο γυρναει χρηματα? Το fb και tracking κανει και δεν επιστρεφει ουτε ενα ευρω στους δημιουργους περιεχομενου και η apple ειναι απλα μια εταιρεια παραγωγης καταναλωτικων προιοντων και πιο πολυ προιοντων πρεστιζ…

για να το ξαναπω για 100στη φορα (πολλοι θα εχουν βαρεθει να με διαβαζουν πλεον σε αυτο το σημειο αλλα εστω). εχεις καταλαβει οτι ΑΚΡΙΒΩΣ λογω των σημερινων κακοβουλων/παρεμβατικων διαφημισεων γινεται ολο αυτο με τα adblockers? οχι λογω των διαφημισεων γενικα. γιατι υπαρχουν και καλες διαφημισεις αλλα πλεον δυστυχως ελαχιστες

δεν λεμε ουτε για τις διαφημισεις γενικα σαν διαφημισεις, ουτε τον αριθμο των διαφημισεων που θα βαλει καποιος στη σελιδα του. ας βαλει διαφημισεις και ας βαλει οσες θελει. εχουμε ΟΛΟΙ καταλαβει οτι ειναι ενα εσοδο για να δεις μια σελιδα δωρεαν. αλλα ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΚΕΣ. αυτο λεμε. ποσες φορες θα το ξαναπουμε?

αν οι διαφημισεις των διαφορων σελιδων ηταν ΑΣΦΑΛΕΙΣ και ΜΗ ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΚΕΣ, ωστε να μην προκαλουν κινδυνο και δυσαρεσκεια, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ADBLOCKERS. αν παθαινεις οτι επαθα εγω με τον εξομοιωτη (και ευτυχως που ηταν εξομοιωτης, γιατι με κανονικο συστημα ΔΕΝ εμπαινα σε τετοια σελιδα ), προφανως και θα βαλεις adblocker για να μεινεις ασφαλης

και ναι… ολα τα σημεια με κεφαλαια που εγραψα για ΕΜΦΑΣΗ, τα εγραψα οχι με capslock αλλα με το SHIFT πατημενο… τοσο εχω πλεον απηυδησει να λεω (και οχι μονο εγω οπως βλεπω) τα ιδια και τα ιδια αυτονοητα πραγματα, ξανα και ξανα

Kαι οι άλλες που ανέφερες έχουν δώσει πχ Academy Software Foundation Announces Apple as Premier Member - Linux Foundation και OpenChain Project Gains Facebook, Google and Uber as Platinum Members - Linux Foundation και θα δίνουν καθότι όπως έχουμε ξαναπεί δεν στηρίζεται το λίνουξ μόνο από τις εταιρείες, αλλά και οι εταιρείες από το λίνουξ. Και αν κλείσουν αυτές θα δίνουν οι επόμενες.
Όμως εγώ ήθελα να κάνω λίγο χαβαλέ λέγοντας κάτι πιο διαφορετικό. Νόμιζα είχες ακούσει για το great reset και το build back better → build back better – Search results | World Economic Forum

Στα λογια μου ερχεσαι. Οταν φτιαχνω το σαιτ μου και αποφασιζω να βαλω διαφημισεις, μπορω να επιλεξω να παιζουν σε σταθερα σημεια , να ειναι παρεμβατικες, καθως και πανω κατω τα προιοντα. Αν εγω σαν κατοχος σελιδας βαλω παρεμβατικες και ενοχληθεις εσυ, το λογικο δεν θα ειναι απλα να μην με επισκευθεις; Εγω προσωπικα εχω σελιδες που δεν τις επισκεπτομαι…

Οι κακες και οι κακοβουλες διαφημισεις προερχονται απο τριτους περαν των σταθερων. Πχ taboola… οποιος βαζει διαφημισεις απο εκει ειναι προς αποφυγη και για αλλους λογους περαν των ενοχλησεων οπως κακοβουλες κτλ. Τεσπα εγω το κλεινω αυτο το θεμα. Η αποψη μου ειναι οποιος εχει διαφημισεις η κακοβουλο λογισμικο κτλ απλα δεν τον επισκεπτομαστε. Αλλιως κακο κανουμε σε εμας και στο κοινο καλο. Πως; Οταν ενα σαιτ μετραει 1.000.000 επισκεπτες και οι μισοι εχουν adblock θα ψαξει να βρει χειροτερη μεθοδο για να παρακαμπτει το adblock. Αν δει 100 επισκεψεις θα καταλαβει οτι εχει προβληματικο περιεχομενο και πιθανων να το αλλαξει

Το φβ και η apple δινουν μονο απο εκει που εχουν να λαβουν. Δεν το εθεσα σωστα. Η γκουγκλ δινει και σε διαφορα προτζεκτ που ουτε εχει να λαβει ουτε περιμενει να λαβει.

Θα τα ελεγα και συνομοσιολογιες αλλα ενα great reset σε παγκοσμια κλιμακα ειναι απιθανο εκτος αν βγει καποια αρρωστια που χρειαζεται οπωσδηποτε καποιο εμβολιο

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω υπόψιν μου κάτι που να πιστοποιεί οτι η γκουγκλ δίνει και όπου δεν έχει να λάβει και άρα οτι κάνει φιλανθρωπική δράση χωρίς υστεροβουλία, οπότε θα είμαι (πολύ) επιφυλακτικός με αυτό.

πες με οτι τρολλαρεις! δεν μπορει να πιστευεις σοβαρα οτι καποιοι αμολησανε επιτηδες σε ολοκληρο τον πλανητη εναν ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ, που ευκολα μπορει να βγει εκτος ελεγχου με τρομακτικες απωλειες σε ανθρωπινες ζωες (ακομα και των ιδιων), μονο και μονο για να δημιουργησουν οικονομικη κριση

Εσυ πες μου οτι τρολαρεις… εγινε μια μεγαλη μπιζνα με εναν ιο που η ανθρωποτητα εχει χιλιαδες τετοιους(θεωρω χειροτερο τον h1n1 αλλα τοτε δεν ηταν ετοιμη η μπιζνα). Αλλιως πως εξηγειται οτι οι φαρμακοβιομηχανιες σταματησαν να ασχολουνται με αλλα φαρμακα και ασχολουνται μονο με εμβολιο… γιατι πρεπει ολοι να βαλουμε πλατη για το καλο της ανθρωπότητας απο εναν στανταρ ιο εκτος απο τις φαρμακοβιομηχανιες? Αλλη συζητηση για αλλο φορουμ αλλα μην γινομαστε χαπατα. Ολα τα δεδομενα ειναι ανοικτα. Πας βλεπεις οτι εσυ εβαλες πλατη για τον ιο και εδωσες τον οβολο σου χαρουμενος στη φαρμακοβιομηχανια. Την γιγαντωσες τοσο που η ζημια πλεον εχει γινει. Νατα νατα τα ρισετ… και για να μη φευγουμε απο το θεμα ησουν και χαρουμενος που εδειχνες παντου τα πιστοποιητικα ωστε να σε κανουν τρακινγκ ολοι που πας και τι κανεις… για να μην ξεχνιωμαστε

2 «Μου αρέσει»

WTF???.. βγαινω γιατι αρκετα τον εκαψα τον επεξεργαστη μου για σημερα

απο ryzen threadripper εγινα πεντιουμ προ ΜΜΧ. θα χασω και την εγγυηση

Δε διαφώνησα ποτέ σε αυτό, ούτε έγραψα κάτι περί επιβολής.

Κατά τ’ άλλα, εκτιμώ το γεγονός ότι κάνεις πολιτισμένο διάλογο.

Πράγματι, η απάντηση του sfera, είναι δυνατή. Μου είχε ξεφύγει και δεν την είδα.
Το ίδιο και η αναφορά που κάνει ο Ντάρκης.

1 «Μου αρέσει»

@Constantinos, κανεις μας δεν εγραψε το οτιδηποτε περι επιβολης. ΟΛΟΙ, αυτο που λεμε ειναι οτι οι οποιες διαφημισεις υπαρχουν μεσα σε καποια σελιδα, θα επρεπε να μην ειναι κακοβουλες και παρεμβατικες. κατι το οποιο δυστυχως δεν συμβαινει αφου η πλειοψηφια επιλεγει τις ετοιμες πλατφορμες τυπου google ads, που λογω δημοφιλιας εχουν γινει εδω και χρονια μονιμος στοχος exploit απο καθε ειδος κακοβουλους (απο «επιθετικους» διαφημιστες στην καλυτερη, μεχρι απατεωνες στη χειροτερη). δυστυχως ειναι ελαχιστες οι σελιδες που επιλεγουν custom πλατφορμες για διαφημισεις που ειναι ασφαλεις και μη παρεμβατικες (γιατι κοστιζουν ακριβοτερα και θελουν παραπανω χρονο να στηθουν)

ασχετο Υ.Γ:

επισης μαθαμε οτι ο κορωνοιος ηταν μια καλοστημενη μπιζνα για να μας ελεγξουν, να μας υποδουλωσουν, και να μας κανουν μονιμο tracking. λες και δεν υπαρχουν ηδη αλλα μεσα, πολυ πιο ακινδυνα, πολυ πιο αποτελεσματικα, και ηδη δοκιμασμενα, οπως τα μεσα μαζικης εξημερωσης, και το καλο σου το «εξυπνο» κινητουλι

Απο το πρωι το βλεπω και δεν ηθελα να απαντησω… αλλα αφου δεν κρατιεμαι ας το κανω…

Γιατι το ενα τρακινγκ που μπορω να το αποφυγω ειναι κακο και το αλλο τρακινγκ που ειναι υποχρεωτικο ειναι καλο? Στο κατω κατω τις γραφης δεν ανεφερα κατι για κανεναν ιο. Ανεφερα για την ευκαιρια που βρηκαν ολοι να ελεγξουν τις μαζες. Το πρωτο φαουλ σε εθνικο επιπεδο στην ελλαδα ηταν οταν στις απαρχες του ιου βγηκαν καποιοι επισημα και ειπαν οτι ψαχναν θεσεις ταφων στην αθηνα και βρηκαν 300. Και καναν τα αδυνατα δυνατα να βρεθουν κι αλλες(ειναι επισημες ανακοινωσεις οποτε υπαρχουν σε πολλα μεσα) αυτο ακομη και αν ισχυε λεγεται τρομοκρατια. Οταν τρομοκρατεις καποιον μπορεις και να τον ελεγξεις. Μετα ηρθε ο χουλιγκανισμος. Οι μεν απεναντι στους δε. Ακουγες συζητησεις και ελεγες … δεν μπορει να εχουν ξεφυγει τοσο τα πραγματα… Ανεξαρτητως αν πιστευες σε εμβολια φαρμακα κτλ. Παγκοσμιως υπηρξε μια τιμωρια γι αυτους που δεν υπακουσαν. Καμια προσβαση σε ευκολιες και δακτυλοδεικτουμενοι.

Ας υποθεσουμε ομως οτι δεν εγινε τρακινγκ και ηταν ολα με αγνες προθεσεις. Ηταν το μονο πραγμα στο οποιο δεν ισχυε το gdpr. Δηλαδη μπορουσε ο καθενας να μαζευει δεδομενα απο τους πολιτες χωρις να δινει λογαριασμο σε κανεναν. Αυτο απο μονο του ειναι προβληματικο τη στιγμη που ολες οι εταιρειες τεχνολογιας ναι μεν μαζευουν δεδομενα αλλα εστω με προδιαγραφες gdpr.

Τα εξυπνα τηλεφωνα οπως λες εχουν τη δυνατοτητα να κλεισουμε την τοποθεσια και το ιντερνετ. Αυτοι οι λιγοι που το κανουν. Στο πιστοποιητικο δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα. Μονο τα ονοματα οσων δεν το αποδεχθεικαν δεν κρεμαστηκαν στα μανταλακια(εγινε και αυτο παντως αλλα πιο σιωπηλα)

Τελος οι φαρμακοβιομηχανιες επεσαν σε τρομερα παραπτωματα. Η μια ανοιξε στην ελβετια υποκαταστημα για να πληρωθει τα δις της ευρωπαικης ενωσης και να μην φορολογηθει (αυτο ειναι βαζω πλατη?) Η αλλη υπαρχουν ενδειξεις οτι ειχε απλο εμβολιο γριπης χωρις να το εξελιξει και το περασε σαν προιον μελετης… ηδη ειναι σε δικαστηριο στο τεξας και μεχρι το δεκεμβριο θα βγει η αποφαση για το τι εγινε…

Το τρακινγκ δεν μπορει να θεωρειτε καλο απο τη μια αλλα κακο απο την αλλη. Και στα λεω εγω που δεν εχω προβλημα με το πιστοποιητικο, αλλα εχουμε δημοκρατια. Εγω δεν εχω προβλημα με το πιστοποιητικο η το τρακινγκ σε σελιδες , αλλα σεβομαι αυτον που εχει προβλημα.

1 «Μου αρέσει»

ναι το χαζοπιστοποιητικουλι περιμεναν να μας κανουν tracking. πληρωσαν δηλαδη εκατομμυρια κυριολεκτικα για να αγορασουν τα εμβολια, για να μας κανουν tracking με ενα χαζοπιστοποιητικουλι. να χρησιμοποιησουν κατι 1000 φορες πιο αναποτελεσματικο με 1000 φορες παραπανω κοστος. δεν βγαζει κανενα νοημα αυτο

εχουν ΗΔΗ ΔΩΡΕΑΝ tracking, 1000 φορες πιο αποτελεσματικο (δυστυχως):

η εφορια, αφου τους κωδικους τις εφοριας τους ζητανε παντου στο δημοσιο (για προσβαση στα ατελειωτα στοιχεια που κραταει η εφορια)

η τραπεζικη καρτα, αφου η τραπεζα καταγραφει καθε συναλλαγη, ποτε εγινε, που εγινε, απο ποιον εγινε, το ποσο της συναλλαγης, το προιον που αγοραστηκε, κλπ

το ηλεκτρονικο εισιτηριο των ΜΜΜ (ειδικα τα ονομαστικα,) που καταγραφεται, ποτε χρησιμοποιηθηκε, απο ποιον, για ποση ωρα πηγε καπου, που πηγε, κλπ

και ποιος ειπε για «καλο » η, «κακο» tracking? υπαρχει τετοιο πραγμα που να λεγεται «καλο» tracking? πραγματικα, ποιον εχεις ακουσει να λεει για «καλο» tracking? γιατι προσωπικα δεν εχω ακουσει κανεναν που να θεωρει «καλο» το tracking σε οποιαδηποτε περιπτωση

το παραταω εδω γιατι δεν την παλευω να ασχοληθω αλλο με αυτο το θεμα. η τελευταια απαντηση μου ηταν σε αυτο το θεμα. οποιος καταλαβε, καταλαβε, και οτι καταλαβε. δεν θα καψω ολα μου τα εγκεφαλικα κυκλωματα

Όλα μετράνε. Αλλά μάλλον δεν έφτανε το πιστοποιητικούλι γιατί όπως θα θυμάστε πιστεύω, η ελληνική κυβέρνηση είχε συνάψει μια «περίεργη» και κάπως μυστική σύμβαση με την palantir ακριβώς για να παρακολουθεί τους πολίτες με πρόσχημα την πανδημία. Και για όποιον δε θυμάται → https://vouliwatch.gr/actions/article/palatirn-coivd-pierrakakis
Γενικά έγιναν πολλά περίεργα και ύποπτα πράματα με την πανδημία.

ναι, δεν αντιλεγω οτι πολλοι εκμεταλλευτικαν τον κορωνοϊο για πολλους λογους, απο πολιτικες σκοπιμοτητες, απο εμπορικα συμφεροντα, μεχρι υποπτους χρηματισμους, και οτι μπορεις να φανταστεις. μεχρι και scams (απατες) εσκασαν

αλλα οτι «καποιοι» αμοληκανε επιτηδες τον κορωνοιο σε εναν ολοκληρο πλανητη, για να γινουν ολα αυτα? ο κορωνοιος ηταν απλα μια τυχαια συγκυρια που επιτηδειοι αρπαξαν την ευκαιρια να την εκμεταλλευτουν. δεν τον αμοληκανε επιτηδες

αυτο εγινε. εσκασε πρωτα ο κορωνοιος και σαν επακολουθο εσκασε η οποια εκμεταλλευση του. δεν προγραμματιστηκε κατι, και μετα ειπαν, «πως να το πετυχουμε αυτο? θα ξαμολησουμε ΜΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΠΛΑΝΗΤΗ»

Μα ακριβώς αυτή είναι και η στόχευση και οι μεθοδεύσεις του νεοφιλελευθερισμού. Να είναι έτοιμοι να αδράξουν κάθε ευκαιρία ή τυχαία καταστροφή και να την μετατρέψουν σε όχημα πραγματοποίησης ιδιωτικοποιήσεων και απαλλοτρίωσης δημόσιου πλούτου, όπως πολύ εύστοχα αναφέρει και η Naomi Klein στο The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism με αφορμή τον τυφώνα Κατρίνα στην Ν. Ορλεάνη και όσα επακολούθησαν.

Αυτο δεν το ισχυριστηκε κανεις. Κορονοιοι ειναι γνωστοι απο το 1970. Μεγαλες εξαρσεις σε ιους υπαρχουν καθε 10 χρονια. Με την παγκοσμιοποιηση και τις μεγαλες μετακινησεις πλυθισμων αυτο θα ειναι και πιο εντονο καθε δεκαετια που περναει. Οι ιοι, τα βακτηρια και ολα τα “κακα” υπαρχουν στη φυση και θα υπαρχουν για λογους της φυσης.
Ο ιος της ισπανικης γριπης ας πουμε διαβασα οτι ηταν προγονος του h1n1…

Το θεμα ειναι αλλο. Ενας σχετικα ηπιος ιος (επιστημονες τα λενε) γιατι να πρεπει να προκαλεσει τετοιας κλιμακας τρακινγκ? Και μιλαμε για τρακινγκ το οποιο μαζευτηκε σε ενα μερος. Οπως λες τα εισητηρια θα σε κανουν τρακινγκ. Θα πανε στο κεντρικο του οασα και καποιος πρεπει να βαλει χερι για να τα παρει. Γενικα βλεπει κοσμος και δεν ειναι ευκολο να εχεις ολα τα στοιχεια μαζεμενα σε ενα μερος. Αυτο που εγινε με τα πιστοποιητικα ειναι οτι απροκαλυπτα ολα τα στοιχεια και ολη η κινηση μπορουσε να παει απευθειας σε ενα μερος χωρις να χρειαζεται να μπλεχτουν εταιρειες η φορεις. Το gdpr εφυγε απο το τσατ

Καλά εγώ για το tracking είπα (και εκεί ήθελα να μείνω), δεν είπα οτι αμολήσανε επίτηδες μια ασθένεια με ενδεχόμενες περίεργες μεταλλάξεις στον πλανήτη. Δεν το λέω αυτό. Όμως… πολλές περίεργες συμπτώσεις σε ύποπτα χρονικά διαστήματα και με ύποπτο περιεχόμενο έγιναν αντιληπτές. Σου βάζω μιά από το ευρωπαϊκό παράρτημα του παγκόσμιου οργανισμού υγείας και πες μου αν δεν είναι περίεργη η χρονική στιγμή που έγινε αυτό και πόσο κολλάνε τα behavioral economics, η ψυχολογία, και οι επιστήμες επικοινωνίας (το λέμε και προπαγάνδας ίσως) με τα εμβόλια και την αντιμετώπιση ασθενειών → https://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2019/08/behavioural-insights-summer-school-biss
Πρόσεξε… αυτό που λέω, είναι πως αν κάποιος υποστηρίζει οτι όντως αμολήσανε επίτηδες έναν ιο που όλοι παραδέχοντε πως είναι εφικτό να κατασκευαστεί, απλά δεν θα τον έπερνα οπωσδήποτε για τρελό ή δε θα έλεγα οτι είναι οπωσδήποτε λάθος. Αυτό λέω και όχι κάτι παραπάνω

@anon88072451, περιμενε τωρα γιατι μπλεχτηκαμε τελειως, αν εγω εγραφα αυτο παρακατω, και το διαβαζες εσυ πως θα το εκλαμβανες?

γιατι εγω αυτο παραπανω το καταλαβαινω σαν «προγραμματισαν τις σκοπιμοτητες τους (tracking, οικονομικη καταστροφη, κλπ), και τι σκεφτηκαν μετα για να τα καταφερουν ολα αυτα? να ξαμολησουν μια ασθενεια σε ολοκληρο πλανητη»

για τα μετρα που πηραν, ναι συμφωνω οτι ηταν υπερβολικα για τη σοβαροτητα της ασθενειας, αλλα και παλι το tracking απο το πιστοποιητικο δεν νομιζω οτι συγκρινεται καν σε σοβαροτητα με το tracking, απο τις τραπεζες, την εφορια, κλπ

και με ολα αυτα, παει το θεμα. το κατεδαφισαμε τελειως :crazy_face:. απο το tracking σε ελληνοφωνες σελιδες φτασαμε στον κορωνοιο :upside_down_face:

Αν βγει καποια αρρωστια(βγαινουν καθε 100 χρονια 100νταδες μονες τους) που χρειαζεται οπωσδηποτε καποιο εμβολιο(παρε το οπωσδηποτε σαν αναγκαιο θες δε θες) απλα ελληνικα

Επειδη μαλλον δεν ξερεις πως λειτουργησε το συγκεκριμενο τρακινγκ και οτι παρακαμφθηκαν ολοι οι νομοι προστασιας προσωπικών δεδομενων τοτε ισως γι αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο σοβαρο τρακινγκ ηταν…

απλα ελληνικα, αλλα παραηταν απλα ελληνικα, γιατι δεν το διευκρινισες εξαρχης οτι εννοουσες επικινδυνες ασθενειες απο το φυσικο περιβαλλον, με αποτελεσμα να καταλαβω αυτο που καταλαβα. οι ασθενειες του φυσικου περιβαλλοντος δεν «βγαινουν», απλα εμφανιζονται. οταν λες «βγαινει», υπονοεις οτι βγηκε απο καπου. οτι βγηκε τεχνητα απο καποιο εργαστηριο, η, κατασκευαστηκε για καποιο βιολογικο οπλο, η, κατι τετοιο

οσο για το GDPR, αυτο αστο. κανεις δεν το πηρε σοβαρα και κανεις δεν το σεβαστηκε. μια παταγωδης αποτυχια ηταν εξαρχης γιατι δεν σχεδιαστηκε σωστα. και οι «νομοι προστασιας προσωπικων δεδομενων» και αυτοι ανεκδοτο ειναι. αν σκεφτεις οτι οι νομοι βγαινουν απο αυτους που πρωτοι τους παραβιασουν (η εκαστωτε κρατικη εξουσια). καταλαβαινεις γιατι ποτε δεν λειτουργησε σωστα η προστασια του ιδιωτικου απορρητου