To Thunderbird δεν λαμβάνει

“Ανοιξε το home σου”
Πώς ανοιγει;

Περιηγήσου με τον file manager στον home φάκελο.

Ευχαριστώ για το χρόνο και την υπομονή σας,αλλά δεν γνωρίζω πολλά πράγματα,όπως τι είναι το home και ο file manager.

Λοιπόν, o file manager είναι ο διαχειριστής αρχείων σου, δηλαδή στο Ubuntu η εφαρμογή nautilus (μπορείς να την αναζητήσεις έτσι από τις εφαρμογές σου ή με το όνομα Files), έχει για εικονίδιο συνήθως έναν φάκελο.
Από αυτήν την εφαρμογή μπορείς να περιηγείσαι σε όλο το σύστημα αρχείων σου.
Αν την ανοίξεις στα Ubuntu, η 3η επιλογή από την λίστα αριστερά είναι ο φάκελος Home, εκεί υπάρχουν όλα τα προσωπικά αρχεία του χρήστη-user που είναι συνδεδεμένος στο μηχάνημα.
Μέσα στον φάκελο αυτόν, εάν πατήσεις τον συνδυασμό πλήκτρων Ctrl + Η θα σου εμφανιστούν οι κρυφοί φάκελοι και τα κρυφά αρχεία του Home. Οι κρυφοί φάκελοι/αρχεία έχουν μια ιδιαιτερότητα και ορίζονται με μία τελεία πριν από το όνομά τους.
Μόλις πατήσεις αυτόν τον συνδυασμό πλήκτρων θα σου εμφανιστεί και ένας φάκελος με το όνομα :

.thunderbird

Αυτόν τον φάκελο σβήσε και ξανα-δοκίμασε να εισάγεις τον λογαριασμό e-mail σου.

2 «Μου αρέσει»

Βρήκα τελικά τον .thunderbird,τον διέγραψα αλλά…μάλλον δεν έκανα σωστά τη ρύθμιση του λογαριασμού και έκανα ολική απεγκατάσταση και μετά την εγκατάσταση και σωστή ρύθμισή του όλα βαίνουν καλώς.
Για την ιστορία: H 3η επιλογή απο τη λίστα αριστερά γράφει “Προσωπικός Φάκελος” και Nautilus εφαρμογή δεν βρέθηκε.
Και πάλι σας ευχαριστώ για το χρόνο και την υπομονή σας!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι το home, απλά το έχεις στα ελληνικά.

Files αν πληκτρολογήσεις στην αναζήτηση εφαρμογών, στην βγάζει την εφαρμογή?

Yπάρχει,αλλλά όχι εγκατεστημμένο αυτό:Nautilus scripts manager

Αυτό το πρόγραμμα με το οποίο είδες τον προσωπικό σου φάκελο, αυτό είναι ο Nautilus.

1 «Μου αρέσει»

Αναλυτικές και κατανοητές οι οδηγίες σας , και πάλι σας ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»