To Thunderbird δεν λαμβάνει

Ubuntu 20.04

Και ξαφνικά το thunderbird σταμάτησε να λαμβάνει…
Αποστολή μηνυμάτων οκ.Δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις του.
Τι μπορεώ να κάνω;
Help!

Μήπως γέμισε ο χώρος που σου παραχωρούν? Από άλλες συσκευές με το ίδιο e-mail δέχεσαι εισερχόμενα?

Άλλη συσκευή με το ίδιο e-mail, το desktop με τα windows,όλα καλά.
Αυτό με τον χώρο δεν έχει συμβεί στα windows, με τόσα χρόνια χρήσης. Να συμβεί στο λαπτοπ με το '‘φρέσκο’'1-2 μηνών Ubuntu?Θα το δώ πάντως.Ευχαριστώ!

Όχι δεν κατάλαβες, εννούσα χώρο στον server του παρόχου που σου προσφέρει το e-mail, αλλά αφού δέχεσαι e-mails από τα windows τότε δεν είναι αυτό.
Ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον οδηγό troubleshooting :

μήπως σου δώσει καμία ιδέα.

1 «Μου αρέσει»

Μάλλον θέμα ρύθμισης/απορύθμισης φαινεται.
Στο πρώτο στιγμιότυπο,ενώ υπάρχει μήνυμα για λήψη,δεν το λαμβάνει

Αυτό το ‘‘Τέλος’’ κάτω αριστερά μου φαίνεται περίεργο και με διπλό κλικ πάνω στην κεραία παιρνω αυτό το μήνυμα

…και μόλις πατήσω το ‘‘Λήψη τώρα’’ το μήνυμα λαμβάνεται…
Τι γίνεται;

Κάνε δεξί κλικ πάνω στον λογαριασμό σου πήγαινε στο settings, στο παράθυρο που θα ανοίξει, πήγαινε server settings και έλεγξε κάθε πότε έχεις δηλώσει να ελέγχει και να κατεβάζει νέα μηνύματα.

Ήταν στα 14 λεπτά,το έβαλα στο 1 αλλά και πάλι καμμία διαφορά.
Έκανα σύγκριση με τις ρυθμίσεις του desktop με τα windows και τις βρήκα ολόιδιες!
Όσο υπάρχει αυτό το ‘‘Τέλος’’ κάτω αριστερά υπάρχει και το πρόβλημα.
Το μόνο παρήγορο είναι ότι αν πατήσω '‘Λήψη μηνυμάτων’'λαμβάνει.

Είναι POP ή IMAP ο λογαριασμός?
Στο τελευταίο screenshot που έβαλες, κάτω δεξιά το σύμβολο της κεραίας έχει μια κόκκινη γραμμή πάνω που σημαίνει ότι είσαι σε offline mode. Για να γίνεις online πρέπει να το πατήσεις μία φορά.

Ο λογαριασμός είναι POP.Η κατάσταση offline έγινε με διπλό κλίκ και ελέγχεται.
Μήπως μια απεγκατάσταση και εγκατάσταση λύσει το πρόβλημα;

Δοκίμασε μια επανεγκατάσταση δεν χάνεις κάτι, αλλά όταν το βγάλεις, βγάλτο με purge για να σβήσει και τα configurations files. Επίσης πρόσεχε μην τραβήξει και τίποτα άλλο μαζί του με την απεγκατάσταση.

image
είναι έτσι οι ρυθμίσεις εισερχομένων;

Eίναι έτσι ακριβώς!!

Cannot receive messages | Thunderbird Help ριξε μια ματια εδω αν θες μηπως βρεις λυση, αλλιως κανε μια επανεγκατάσταση…

παίξε εκεί με τις ρυθμίσεις και αν δεν φτιάξει, σβήσε τον κρυφό φάκελο στο home σου του .thunderbird και ξανατρέξε το thunderbird. είναι σα να κάνεις επανεγκατάσταση θα τα χάσεις όλα και θα τα φτιάξεις πάλι απο την αρχή…

Απεγκατάσταση με το purge και επανεγκατασταση αλλά και πάλι το προβλημα παραμένει.
Στην επανεγκτάσταση είδα ότι οι ρυθμίσεις και η διεύθυνσή μου ήταν εκεί!

Οι ρυθμίσεις εκτός σύνδεσης είναι ακριβώς όπως φαίνονται στο στιγμιότυπο που έστειλες.

αν δωσεις στον τερματικό thunderbird --online
Αλλαζει κατι;
Αν κ εγω στην θεση σου θα εσβηνα απο το home τον κρυφό φακελο thunderbird και θα έφτιαχνε…

…απο το home τον κρυφό φακελο thunderbird…Δεν το έκανα γιατί δεν γνωρίζω πώς;

Ανοιξε το home σου και πάτα κοντρολ + Η
Θα εμφανιστούν οι κρυφοί φακελοι. Κρυφοί φάκελοι είναι αυτοί που εχουν μια τελεία μπροστα απο το όνομα τους. Βρες το φάκελο .thunderbird και σβήσε τον.
Μετα άνοιξε τον thunderbird ξαναρυθμισε τον και θα ειναι οκ.
Ξανα πατα κοντρολ + Η να μην βλέπεις κρυφους φακέλους.

1 «Μου αρέσει»