Το στέκι των retro-gamers

Σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το νήμα στη περίπτωση που υπάρχουν κι άλλοι φίλοι που νοσταλγούν τις παλιές gaming κονσόλες. Στις μέρες μας φαίνεται να γίνεται μία αναβίωση αυτών, σε σημείο που η Nintendo ξεκίνησε να λανσάρει μία σειρά μικροσκοπικών κλόνων των θρυλικών NES και SNES, ενώ παράλληλα διάφοροι μόντερς πουλάνε έτοιμα κιτάκια για να Raspberry Pi με σκοπό την εγκατάσταση RetroPie ή Lakka.

Θα ξεκινήσω λοιπόν, ποστάροντας ένα βιντεάκι που έφτιαξα εχθές, στο οποίο δείχνω μερικές από τις handheld συσκευές που έχω, δίνοντας έμφαση στην οθόνη τους, και συγκεκριμένα για GameBoy παιχνίδια.

8 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Μιας που είδα το νήμα, να κάνω μια κάπως άσχετη ερώτηση. Την χρυσή εποχή των Coin-OP υπήρχε ένα μηχάνημα με πολλά παιχνίδια (πάνω από 20). Ένα από αυτά τα παιχνίδια λεγόταν “People”, ήταν πανοραμικό και είχες έναν τύπο που έτρεχε σε κάτι δάση (???). Θυμάμαι ότι το έπαιζα συχνά, αλλά δεν μπόρεσα να βρω ποιο είναι, ούτε μπορώ να θυμηθώ άλλες λεπτομέρειες. Υπάρχει περίπτωση κάποιος να το έχει στο νου του;

Μας βάζεις να φανερώνουμε ηλικίες τώρα :wink:
Ένας τύπος που έτρεχε σε δάση το 1987, ήταν ετούτος :

Δεν θυμάμαι παιχνίδι με τίτλο “people” εκείνη την εποχή.

2 «Μου αρέσει»

Πάντως και σε αυτήν την λίστα δεν υπάρχει τίτλος “People” :

Η κάμερα ήταν από πάνω, οπότε δεν είναι αυτό. Γενικά το έψαξα και δεν μπόρεσα να βρω, οπότε δεν ξέρω αν μόνο στην Ελλάδα είχε έρθει με τέτοιο όνομα. Υπάρχει πιθανότητα βέβαια να μην θυμάμαι σωστά το όνομα, αλλά σίγουρα θυμάμαι έναν φίλο που το έλεγε “πέοπλε” !!

Κάποιες σκέψεις πάνω στο emulation…

1 «Μου αρέσει»