Το πρόβλημα του έτους 2038!

Το έτος 2038, θα υπάρξει ένα πρόβλημα κυρίως στα ενσωματωμένα συστήματα και στα 32-bit λειτουργικά αντίστοιχο με το πρόβλημα που λέγανε (αν θυμάστε) για το 2000(Y2Κ), αν δεν παρθούν κάποια μέτρα.
Το πρόβλημα είναι το εξής :
Ο χρόνος-ώρα σε αρκετά ψηφιακά συστήματα ξεκινάει από τις 0:00:00 UTC στις 1 Ιανουαρίου 1970 και αποθηκεύεται σε έναν προσημασμένο ακέραιο αριθμό 32 bit, έτσι η μεγαλύτερη τιμή που μπορεί να πάρει η συγκεκριμένη μεταβλητή είναι 2^31-1 = 2,147,483,647 δευτερόλεπα. Με αυτό βλέπουμε ότι η τελευταία ημερομηνία που μπορεί να αποθηκευτεί πριν αλλάξει το πρόσημο του ακεραίου από + σε - (και γίνουν όλα μπάχαλο :stuck_out_tongue_closed_eyes:) είναι η 03:14:07 την Τρίτη, 19 Ιανουαρίου 2038.
Τα συστήματα που αποθηκεύουν την τιμή του χρόνου σε 64 bit δεν θα έχουν πρόβλημα. Το Linux συγκεκριμένα χρησιμοποιούσε 64-bit τιμή μόνο για τα 64-bit συστήματα, αλλά πλέον από τον πυρήνα 5.6 διορθώνεται και στα 32-bit τα οποία θα αποθηκεύουν την τιμή του χρόνου σε 64-bit και αυτά.
Μην αγχώνεστε λοιπόν για εκείνο το Acer Netbook με τον Atom επεξεργαστή που δεν κρατάει η μπαταρία ούτε δευτερόλεπτο χωρίς το καλώδιο, ο θείος Linus φρόντισε γι’ αυτό…

8 «Μου αρέσει»

ε τώρα αν ακόμα και το 2038 ασχολούμαστε με 32 bit , τότε τι να πω :joy:

6 «Μου αρέσει»

Το παραπανω απο Wikipedia. Φυσικα υπαρχουν ακομη οργανισμοι που τρεχουν τις εφαρμογες τους σε παλια συστηματα, οπως το OS/2 το MS-DOS, και ολες οι εκδοσεις των windows. Τα περισσοτερα δεν τα μαθαινουμε γιατι ειναι inhouse στις εταιρειες, αλλα το OS/2 warp 4 πχ εχει πιαστει σε επανεκκινηση ATM στην Αυστραλια. Δεν ειναι θεμα κοστους η αλλαγη του λειτουργικου ακριβως, αλλα συνηθως αυτοι που τρεχουν παλια λειτουργικα εχουν και ασυμβατο εξειδικευμενο υλικο με τα καινουρια λειτουργικα. Πολλες φορες και custom απο εταιρειες που εχουν κλεισει. Εχουν ακουστει πολλα για αεροπορικες εταιρειες που τρεχαν ειδικες εκδοσεις των Windows 3.x η για εταιρειες που ακομη εχουν εφαρμογες MS-DOS.

Οταν μια εταιρεια μεγαλου μεγεθους επιλεγει τα λογισμικα της, συνηθως τα παντρευεται για χρονια, η ακομη και για δεκαετιες

και φυσικα μην ξεχναμε ολα τα διαστημοπλοια και τους δορυφορους που το λειτουργικο τους συστημα ειναι οτι υπαρχει τη στιγμη που φευγουν, και μενει το ιδιο μεχρι να κλεισουν διακοπτες

1 «Μου αρέσει»

Εδω δεν ξέρουμε αν θα την βγαλουμε καθαρη το 2020 :stuck_out_tongue: Κανω λίγο χιουμορ, πολυ ενδιαφέρων αρθρο!!

4 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον, είχε την πλάκα του αυτό και δεν το γνώριζα.
Ωραίος! Thanks για την είδηση! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»