Το Netflix δεν παιζει με firefox στο KDE Neon

H snap εκδοση ειναι ιδια με την οχι-snap εκδοση του firefox?

Εγω που βλεπω καθε μερα Netflix στον firefox σε arch+dwm, τα τελευταια 2 χρονια, δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα και δε ξερω, ουτε μπορω να αντιληφθω, πως μπορει ο windows manager ή το full-desktop να επηρεαζουν κατι που αφορα εναν browser. Και δεν ειναι ο,τι επηρεαζουν τη λειτουργια της Φλογαλεπους, αλλα τη λειτουργια ενος συγκεκριμενου site που ειναι ουσισατικα ενας video player. Προφανως σχετιζεται με το plugin που στηριζεται το netflix.
Αλλα παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι οι περισσοτερες περιπτωσεις ειναι με KDE. Πως επηρεαζει το KDE το συγκεκριμενο plugin?

κι εγω εχω cinnamon mint βρηκα εναν τροπο να εχω και περιβαλλον kde plasma. Πως; Απλα μεσα απο τον εγκαταστατη του min cinnamon βρισκεις την εφαρμογη kde (full) και πατας ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. (αν εχεις καλο ιντερνετ την κατεβαζεις (και εχει εγκατασταθει ). Πατας ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ σε βγαζει σε ενα μικρο μενου με τον κωδικο σου που πρεπει να βαλεις στην ασπρη κουκιδα διαλεγεις KDE kai εντερ και σε βαζει στο περιβαλλον kde plasma, Απο κει και περα ξερεις .