Timeshift και system updates

Λοιπόν , μετα απο μερικά “εξουθενωτικά” test :stuck_out_tongue: , ξεκινούσε (ενα αρχειο .iso των 2,5GΒ) απο 45 ΜΒ/s περίπου και έπεφτε λίγο πριν το τέλος στα 9 ΜΒ/s μεταφοράς. Αλλά κατα τα άλλα δεν έβγαζε πρόβλημα, σου παραθέτω και τμημα απο το LOG .

Ερωτηση: δεν γίνεται να πάρω και να κανω , απλή αντιγραφή, ενα παλιό “timeshift” απο τον δίσκο στο USB και να τελειωνω; ή δεν θα δουλέψει αυτο , όταν και αν το χρειαστω;

Τα snapshots που παίρνει το timeshift είναι incremental. Που σημαίνει ότι κάθε νέο snapshot βασίζεται στα προηγούμενα με hardlinks και αντιγράφει μόνο τα νέα αρχεία ή τα αλλαγμένα. Εφόσον αντιγράψεις ΟΛΟΝ τον φάκελο timeshift σε εξωτερικό μέσο, προφανώς με δικαιώματα root, και διατηρώντας τα δικαιώματα των αρχείων, αυτό που σκέφτεσαι θα δουλέψει μια χαρά.

Πάντως εγώ κάνω χειροκίνητο rsync σε εξωτερικό δίσκο μέσω USB3 κανονικά και απροβλημάτιστα.

Παρακαλώ δώσε στοιχεία για το στικάκι που χρησιμοποιείς και με την εφαρμογή DISKS τρέξε και ένα benchmark να δούμε τι επιδόσεις έχει. Αν είναι πολύ αργό, είναι λογικό να περιμένεις πολλές ώρες για να γίνει snapshot του συστήματός σου που αποτελείται από δεκάδες χιλιάδες μικρά και μεγάλα αρχεία.

Όχι, τα snapshoots είναι hard links. Άρα αν κάνεις αντίγραφο τα παίρνεις όλα και μπορείς να κάνεις επαναφορά με το χέρι και ένα απλό rsync.

Δεν σε κατάλαβα. Θες να πεις ότι δεν χρειάζεται να αντιγράψει όλον τον φάκελο timeshift?

Ναι, τα snapshoots είναι φταιγμένα με hard links.

Πηγή

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδή αν κάνεις copy ένα hardlink σε εξωτερικό μέσο, αντιγράφεται το αρχείο;

Και αυτή είναι η διαφορά τους από τα soft links (αντίστοιχα τα shortcuts των Windows). Τα Windows δεν έχουν κάτι αντίστοιχο με τα hard links[*].

[*] Στην πραγματικότητα το ntfs τα υποστηρίζει, αλλά δεν σου δίνει κάποιο εμφανές εργαλείο για να φτιάξεις, τουλάχιστον με γραφικό τρόπο .

2 «Μου αρέσει»

θα πρότεινες να γίνουν με ενα tar ολα αυτα μαζί (ο φάκελος του timeshift) στο USB εξωτερικό δίσκο ενώ δημιουργούνται;
(το έκανα παλιά και δούλευε πολύ καλά , το έβαζα σε idle στιγμες , και είπα να πω την εμπειρία μου, μπας και για κάποιο λόγο χάνει τώρα πλέον)

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Σήμερα ήρθε στα updates των mint applets, φρέσκο φρέσκο!!!

Λύθηκε το πρόβλημα!!! χεχε… Δεν ξέρω στις άλλες διανομές με ποιο τρόπο θα έρθει και αν έχει έρθει…

3 «Μου αρέσει»