Τι παιχνίδια παίζουν οι λινουξάδες;

Οπως ισως καταλαβες ηταν στοχευμενο που ανεφερα το ονομα μπας και το βρω , οχι τοσο για το παιχνιδι, αλλα πιο πολυ για το γαμωτο που απο το 2004 εως τωρα ειναι το μόνο που δεν εβρισκα. Εξαφανιστηκε μαλλον γιατι ολοι οι ηχοι ηταν “κλεμένοι” απο το warcraft αλλιως δεν βλέπω κάποιον λόγο. Θα το δω αυτο που εστειλες αν και δεν μπορω να το δοκιμασω αμεσα για να δω αν ειναι το sw λόγο του οτι παίζει σε windows 9x

1 «Μου αρέσει»

Προσπάθησα να το κατεβάσω και να το τρέξω για να μη σε βάλω σε μπελάδες αλλά τελικά δεν κατεβαίνει από τον ftp που δίνουν. Πάντως με λίγη αναζήτηση έχει πολλές σελίδες που το αναφέρουν, ίσως σταθείς τυχερός.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι τρελός fun του age of empires (πλέον δεν έχω windows), δοκίμασα το 0ad. Νομίζω αξίζει.

6 «Μου αρέσει»

Καλωσόρισες στο φόρουμ @sotcha

2 «Μου αρέσει»

Καλως σας βρήκα, παρέα :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Ωραίος!!! Age of Empires II: Age of Conquerors και Diablo II: Lord of Destruction μεγάλες αγάπες από το παρελθόν.

3 «Μου αρέσει»

Minetest FTW Μπείτε στον server mt.rbose.org θύρα 30000. Απλά ορίστε ένα username και ένα password κατά την πρώτη είσοδο, μετά μπορείτε να το χρησιμοποιείτε σε κάθε είσοδο.

Στην φωτό είναι το σπίτι μου στον server αυτό.

3 «Μου αρέσει»

Αν δεν διάβαζα το arj στο ποστ σου δεν θα το θυμόμουν πότε!
Τί ταλαιπωρία!

Θα το ξεχάσω και πάλι (ευτυχώς) αλλα ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @nicksiv στην παρέα μας :hugs:

Εγώ δεν παίζω γενικά παιχνίδια. Παρ’ όλα αυτά, μικρή έπαιζα φανατικά το sims. Τώρα παίζω Assassin’s Creed. Όλος ο Ιούλιος έφυγε με το Odyssey (ps4). Τώρα λογικά το άλλο καλοκαίρι πάλι :smile:

3 «Μου αρέσει»

Δεν έχω πολύ χρόνο, αλλά όταν έχω…μόνο cm 01/02 και έχω φτάσει στη σεζόν 2069. Προσπαθώ να δω πότε θα κάνει game over.

Μερακλής! Ειδικά New Zealand Story έλιωνα κάποτε σε Amstrad 6128.

Φτιάχνω παιχνίδια :sunglasses:
Αν είχα laptop με GPU.

Και εγώ μόνο minetest παιζω :grinning: :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Αυτόν τον καιρό(αλλά όχι συχνά) παίζω το Assassin’s creed odyssey. Αρκετά συχνά παίζω επίσης ένα παιχνίδι λέξεων που είχα πριν χρόνια φτιάξει για android και κάποια στιγμή το μετέφερα(με αρκετές αλλαγές) σε python και pyqt5. Πριν λίγο καιρό μάλιστα το ανέβασα σε γειτονικό φόρουμ, οπότε μιας και το συγκεκριμένο θέμα μου το θύμησε, βάζω το link και εδώ, μήπως και ενδιαφέρει κανέναν:


Να σημειώσω εδώ, ότι δεν είμαι προγραμματιστής, ασχολούμαι περιστασιακά ως χόμπι και ότι γνώσεις έχω είναι από διάφορα tutorials και πηγές στο διαδίκτυο.
Για όποιον θελήσει να το δοκιμάσει, χρειάζονται python3, pyqt5 και pygame. Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο, τουλάχιστον σε ubuntu και βασισμένα σε αυτό, όπως το pop os, το οποίο χρησιμοποιώ τελευταία. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εγκατάστασης, απλά αποσυμπιέζετε το zip και τρέχετε το “lexilexi.py”, το οποίο ίσως να χρειαστεί να γίνει εκτελέσιμο.
1 «Μου αρέσει»

Σε λίνουξ το παίζεις? Πώς? Προβλήματα έχεις?

Περισσότερο:
Civilization V
Civilization VI
Λιγότερο:
Europa Universalis IV
Και τα τρία σε linux

3 «Μου αρέσει»

Εκγατεστημένα αυτή τη στιγμή σε Windows VM:
Playerunknown’s Battlegrounds (PUBG)
Escape From Tarkov (EFT)
Battlefield V (BFV)
Elite Dangerous (ED)
Assetto Corsa (AC)
ANNO 1404 Venice

Στο wish list όταν πέσει η τιμή:
Age Of Empires (AOE)
Assassin’s Creed: Odyssey (AC:O)
Cold Waters (CW)

1 «Μου αρέσει»

Με wine και dxvk. Βέβαια, με τις τελευταίες εκδόσεις το wine(από 5.6 και μετά) μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού το παιχνίδι κρασάρει, οπότε το παίζω με wine 5.5, το οποίο το εγκατέστησα μέσω του lutris. Υπάρχει βέβαια ένα πρόβλημα με την ανάλυση της οθόνης, το οποίο λύνεται με τη χρήση virtual desktop για το εκτελέσιμο του παιχνιδιού στο winecfg και την εναλλαγή σε “borderless windowed” αντί “fullscreen” από τις ρυθμίσεις οθόνης του παιχνιδιού.

Έχω παίξει λίγο την δωρεάν έκδοση, αυτή που θεωρητικά σε μαθαίνει ιστορία. Με Lutris δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είχε κάτι θέματα με διαλόγους, αλλά μάλλον είχαν να κάνουν με bugs παρά με την υποστήριξη.

image

Διάδοχος του Totan Anihilation (για όσους το γνωρίζετε)
Παίζει κανονικά σε Linux μέσω Steam (proton)
Βασικά δεν παίζει απλά κανονικά, παίζει καλύτερα από τα windows 10, μια που στα 10άρια, λόγω μάλλον ασυμβατότητας με τα Win 7 για τα οποία κυκλοφόρησε ο τίτλος, παγώνει η εικόνα κατά διαστήματα, πρέπει να βγεις στο desktop με alt+ctrl+del και μετά να ξαναμπείς με alt+tab. Είναι σπαστικό. Στο Linux παίζει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

2 «Μου αρέσει»