Τι παιχνίδια παίζουν οι λινουξάδες;

Ti είδους παιχνίδια παίζουν τελικά οι λινουξάδες; Για μερικούς όπως και του λόγου μου η ίδια η χρήση του λίνουξ, η δοκιμή, το στήσιμο μιας νέας διανομής είναι ψυχαγωγία και διασκέδαση :wink:

Τι παιχνίδια παίζεται αυτόν τον καιρό;

1 «Μου αρέσει»

Εγώ αυτή την περίοδο ασχολούμαι με το Satellite Reign, ένα game που έχει βρεί το κουμπί μου, ότι καλύτερο για το βράδυ πριν τον ύπνο…χαλαρωτικό :wink:

4 «Μου αρέσει»

Κυρίως Darkest Dungeon

Και κατά καιρούς για χαλάρωμα και επιστροφή στη φύση Stardew Valley, πιο πολύ για το modding

4 «Μου αρέσει»

όταν έχω χρόνο

όταν βαριέμαι τα υπόλοιπα μπαίνω ως ζόμπι και κάνω την ζωή των άλλων δύσκολη :stuck_out_tongue_winking_eye:

έπαιζα ως πιτσιρικάς επαγγελματικά οπότε έχει μείνει συνήθεια

επίσης επαγγελματικά, μπαίνω που και που για την νοσταλγία, το CS:GO δεν μου αρέσει καθόλου

5 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω αν με πιάνει η κατηγορία, γιατί παιχνίδια παίζω στον σταθερό μου, που έχει windows. Κυρίως παίζω RPG και είμαι της παλιά σχολής (Planescape:Torment, Fallout 2 , Icewind Dale κτλπ). Αυτήν την περίοδο όμως χαλαρώνω με Grim Dawn και έχω αγοράσει το Atom RPG, ένα ρώσικο στα χνάρια του Fallout 1-2.

3 «Μου αρέσει»

Δεν παίζω πολλά παιχνίδια τον τελευταίο καιρό. Τελευταία έπαιζα πολύ osu! (και το έχω εγκαταστήσει στο Linux με το Wine, αλλά ποτέ δεν καταφέρνω να ρυθμίσω το ποντίκι μου ακριβώς στα μέτρα μου) και μερικά visual novels. τίποτα ενδιαφέρον…

Προτιμώ να χρησιμοποιώ το Linux για να χαλαρώνω εκεί. Εάν ήθελα παιχνίδια, θα χρησιμοποιούσα τα Windows :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Τον τελευταίο καιρό παίζω πολύ το Stellaris ένα sci-fi strategy της paradox που παιζει και native σε Linux. Γενικά είμαι φαν των strategy, των shooters αλλά και του Football Manager παρόλο που μας έγραψε φέτος η SI και το παιχνίδι δεν βγήκε σε Linux.

2 «Μου αρέσει»

Μην κολλάτε στο λειτουργικό, πείτε τις επιλογές σας όπου και αν παίζεται…όταν βλέπετε μια ταινία, έχει σημασία που την βλέπετε; :wink:

1 «Μου αρέσει»

War Thunder και τα μυαλά στο blender

2 «Μου αρέσει»

Μη μου πεις! Όποτε παιζω καποιο παιχνίδι που ειναι και σπάνια πλεον λόγω σχολης/δουλειας είναι το war thunder!! Ήμουν έτοιμος να το γράψω

2 «Μου αρέσει»

FlightGear
Kerbal Space Program
War Thunder
Minecraft

Και τα τέσσερα κυκλοφορούν επίσημα και σε linux. Επίσης, age of empires, αλλά σε windows.

Για να αρχίσω παιχνίδι πρέπει να κυκλοφορεί σε λίνουξ, αλλιώς δεν θα ασχοληθώ.

6 «Μου αρέσει»

Το αγαπημένο μου και ταυτόχρονα μισητό μου παιχνίδι (the grind is real), άλλαξε engine & έβγαλε νέο expansion. Οπότε μάλλον καλοκαιριάτικα θα φαρμάρω gear.
Αν θέλετε να το δοκιμάσετε, παρακαλώ κάντε το από εδώ. Θα αλληλοβοηθηθούμε με credit και exp boosters. IGN: G4b1t

Hearts of iron 4, crusader kings 2, europa universalis 4, cities skylines, surviving mars. Με άλλα λόγια Paradox και είναι καλό. Στα windows δεν έχει πτώση στην ποιότητα τρέχει όπως στα Linux.

3 «Μου αρέσει»

Μου θύμησες ένα καλό παιχνιδάκι που λιώναμε lan τα καλοκαίρια και είχα εντελώς ξεχάσει. Stronghold Crusader από Firefly Studios το οποίο πλέον έχει εξελιχθεί σε Stronghold Warlords. Thanks.

2 «Μου αρέσει»

Αν και browser game, Railnation !!!

Edit by admin: Remove credentials from image

2 «Μου αρέσει»

Όχι πολύ gaming πλέον, αν και πρόσφατα προχωράω κουτσά στραβά το Eliza (της zachtronics παρακαλώ!)
https://www.gog.com/game/eliza

1 «Μου αρέσει»

Για όποιον ενδιαφέρει αυτή την στιγμή το DiRT Rally είναι δωρεάν στο Steam για όσους το πάρουν μέχρι τις 16 Σεπτεμβρίου 2019.

https://store.steampowered.com/app/310560/DiRT_Rally/

EDIT: στην επεξεργασία φέρνει την προεπισκόπηση από Steam, μόλις αποθηκεύσω όμως βαράει :thinking:

Edit by @Asfodelus : Πράγματι, το onebox δεν δουλεύει πάντα. Αν προσθέσεις ένα κενό πριν θα το δείξει σαν απλό URL

2 «Μου αρέσει»

Gabriel Knight 2 - The Beast Within

Για μένα το καλύτερο --οριακά από το 1ο-- παιχνίδι της σειράς.

4 «Μου αρέσει»

Golden axe - msdos!!!
New zealand story 1&2 - arcade!!!
Xain’d sleena - arcade!!!
Ξυλινο ποδοσφαιρακι με χαλασμενους παικτες ωρες ατελειωτες!!!
Μπιλιαρδο - μονο γαλλικο!!!
Phantasmagoria - msdos!!!
jazz jack rabbit - msdos!!!
Ugh! - msdos!!!
Mortal kombat 2&3 - msdos
Tyrian - msdos!!!
Turrican 2 - msdos!!!
warcraft 2 - msdos!!!
settlers 2 - msdos!!!
Pang 3 - arcade!!!
fatal racing - msdos!!!
transport tycoon - msdos!!!
pizza tycoon - msdos!!!
Αυτα και αλλα πολλα τα παιζω ακομη. Δεν εχω περασει στα καινουρια παιχνιδια ουτε πιστευω οτι θα γινει… ειμαι λιγο retro!
Και αν και στο ιντερνετ λενε τα βρισκεις ολα εχω χασει ενα παιχνιδι που θα ηθελα να το βρω ολοκληρο μιας και εχω παιξει μονο το shareware και λεγετε “3d ball of defiance” . Για καποιο λογο εχει εξαφανιστει απο παντου παροτι δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο!

Μικρος ειχα ολα τα cd week που ειχαν arj τα παιχνιδια σε 1.44mb. Δηλαδη ενα παιχνιδι 144mb ηταν 100 αρχεια!! και για να παιξεις επρεπε να το κανεις arj στο δισκο (ποιο rar και κουραφεξαλα; arj ηταν τοτε το must) κτλ κτλ… για να μαθαινουν οι νεοι και να θυμουνται οι παλιοι!!!

(απο τα καινουρια με εχει εντυπωσιασει το swordigo σε android)

4 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω αν είναι ολόκληρο ή το sw που αναφέρεις αλλά εδώ θέλω να πιστεύω πως είναι ίσως αυτό που ψάχνεις.

2 «Μου αρέσει»