Τι καφέ πίνετε;

(Φραπέ, Εσπρέσσο, Γαλλικό, Ελληνικό)

2 «Μου αρέσει»

Φραπέ προς το παρόν.

6 «Μου αρέσει»

Ελληνικό και φραπέ στο βουνό ή στην θάλασσα.

1 «Μου αρέσει»

νες το χειμωνα και φραπε το καλοκαιρι.

Φραπε στο σπιτι και φρεντο εσπρεσσο εξω.Ντεκαφεινε παντα

1 «Μου αρέσει»

Γενικά μπορώ να πιω απ’ όλους αρκεί να είναι σκέτοι (να νιώθεις την γεύση ρε παιδί μου… αλλιώς πίναμε και γάλα κακάο).

Το χειμώνα κατά κόρον γαλλικό στην δουλειά που έχουμε καφετιέρα, και το καλοκαίρι φραπέ ή κανένα φρέντο εσπρέσσο έξω.

Το χειμώνα άμα λάχει να πιω έναν καφέ με τη μάνα μου που της αρέσει ο ελληνικός, θα πιω και εγώ έναν και μάλιστα ευχάριστα.

2 «Μου αρέσει»

Ελληνικο το πρωι παντα! Μετα φρεντο καπουτσινο απο το ψηλοτερο βουνο του κοσμου και στη διαρκεια της μερας οτι βρω στο δρομο μου.

Καφέ? Παλιά, πολλούς, αχτύπητους…
Τώρα, τσάι, μαύρο και σιδερίτη (ελληνικό βουνίσιο), άντε και κανένα χαμομήλι στα μεγάλα κέφια!
Sorry αν εκτροχιάζω το θέμα! :stuck_out_tongue:

4 «Μου αρέσει»

Δεν είσαι μόνος.

Πράσινο τσάι το απόγευμα (σκέτο). Το πρωί μόνο νερό… άντε καμία Κυριακή πρωί κανένα decaf espresso americano.

Από μία ηλικία και μετά αρχίζεις και κόβεις τα πάντα!

2 «Μου αρέσει»

Ένα καφέ Νες με καφέ το πρωί, και καφέδες νες χωρίς καφέ στην συνέχεια. Αυτά τα διαολουτσίνια δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ μου. Παλιά έπινα και αρκετό mate[1], αλλά χάλασε η πίπα μου (Bombilla) και μου έκανε και το στόμα γαλότσα.

Update: Βλέπω κλικ, άρα είναι αρκετά άγνωστο το Mate δοκιμάστε το. Επίσης είναι οικονομικό. Προσθέτεις συνεχώς νερό στο ποτήρι και τα πρωινά φύλλα κρατάνε μέχρι το βράδυ.

[1] Από εκεί πήρε το όνομα το ομώνυμο γραφικό περιβάλλον. Η συνήθεια ήταν παλαιότερη.

5 «Μου αρέσει»

Γάλα με κακάο και μέλι το πρωί μαζί με την τυρόπιτα. Μετά όπως ο @Maras
Καφέ ποτέ…

4 «Μου αρέσει»

Μην μπερδευτεις καμια φορα και φας τυροπιτα με μιλκο!!

2 «Μου αρέσει»

Α ναι σωστά, αυτό χρειάζεται διευκρίνηση, όχι μίλκο γιατί… ξέρετε :grinning: , θα πρέπει εσπευσμένα μετά να πας τουαλέτα να πληρώσεις το επιτόκιο στην κυβέρνηση :grinning:

4 «Μου αρέσει»

Μου αρέσουν όλοι οι καφέδες…
μαζί με την ζάχαρη που καταναλώνω…
Αλλά κάποιες φορές που θέλω έτσι…κάτι γλυκό πίνω σοκολάτα μέτρια προς το γλυκό. Δεν θέλω να υπερβάλω κι όλας… :baby:

Βλέπω αρκετά κλικ οπότε είναι αρκετά άγνωστο το Mate.

Θέλεις ένα πολύ φτηνό καλαμάκι. Το ίδιο το Mate είναι εύκολο να βρεθεί, το πουλάνε όπου πουλάνε τσάγια και μπαχαρικά φτηνά. [Και δεν πουλάνε καλαμάκια, και με κοιτάνε σαν χάνοι όταν τα ζητάω, δεν ξέρουν τι πουλάνε και το αντιμετωπίζουν σαν τσάι].

Το πρωί βάζεις λίγα φύλλα σε ένα ποτήρι και προσθέτεις καυτό (όχι βραστό) νερό. Στην συνέχεια προσθέτεις νερό όσες φορές θέλεις και χρησιμοποιείς τα ίδια φύλλα μέχρι το βράδυ, κάτι που το κάνει ακόμα πιο οικονομικό.

Έχει ωραία γεύση και είναι κάτι ανάμεσα σε τσάι και καφέ. Δοκιμάστε το.

4 «Μου αρέσει»

Καπουτσίνο ή εσπρέσσο χωρίς ζάχαρη και το καλοκαίρι την κρύα εκδοχή τους :)

1 «Μου αρέσει»

5 posts were merged into an existing topic: Περί anime, manga και media εξ’ ανατολάς

  • φίλτρου (caf or decaf)
  • orzo = καφές κριθαριού ή ο καφές των φτωχών κατά τους ιταλούς
  • ελληνικό-τούρκικο
  • americano espresso

όλοι μαύροι και άραχνοι, σκέτοι, με αυτή τη σειρά προτίμησης

προτείνω αν δεν έχετε δει ήδη (όχι με σειρά προτίμησης - όχι όλα με γκοθούδες όπως το είπε @getimiskon αλλά του ευρύτερου στυλ) τα εξής: Black Butler, Ergo Proxy, Vampire Hunter D & Vampire Hunter D: Bloodlust, Trinity Blood, Berserk, Shiki, Serial Experiments Lain, Castlevania, Tokyo Ghoul, Hellsing & Hellsing Ultimate

3 «Μου αρέσει»

Να ρωτήσω ;
Το πράσινο τσάι ή το mate το πίνετε λόγο γεύσης ή για λόγους υγείας , ευεξίας ;

Kαι για τα δύο, και αν και σε γεύση υπάρχουν και καλλίτερα τσάγια και αν και υπάρχουν και άλλα υγιεινά τσάγια πχ με rooibos , το πράσινο τσάι τα συνδυάζει καλά και το βρίσκεις και εύκολα.

Εμένα μου θυμίζει αψέντι αυτό το καλαμάκι :smiley:

Ναι ναι ξέρω τα καλαμάκια θυμίζουν και άλλα πράματα οκ…

1 «Μου αρέσει»