Τι καφέ πίνετε;

Μην μπερδευτεις καμια φορα και φας τυροπιτα με μιλκο!!

2 «Μου αρέσει»

Α ναι σωστά, αυτό χρειάζεται διευκρίνηση, όχι μίλκο γιατί… ξέρετε :grinning: , θα πρέπει εσπευσμένα μετά να πας τουαλέτα να πληρώσεις το επιτόκιο στην κυβέρνηση :grinning:

4 «Μου αρέσει»

Μου αρέσουν όλοι οι καφέδες…
μαζί με την ζάχαρη που καταναλώνω…
Αλλά κάποιες φορές που θέλω έτσι…κάτι γλυκό πίνω σοκολάτα μέτρια προς το γλυκό. Δεν θέλω να υπερβάλω κι όλας… :baby:

Βλέπω αρκετά κλικ οπότε είναι αρκετά άγνωστο το Mate.

Θέλεις ένα πολύ φτηνό καλαμάκι. Το ίδιο το Mate είναι εύκολο να βρεθεί, το πουλάνε όπου πουλάνε τσάγια και μπαχαρικά φτηνά. [Και δεν πουλάνε καλαμάκια, και με κοιτάνε σαν χάνοι όταν τα ζητάω, δεν ξέρουν τι πουλάνε και το αντιμετωπίζουν σαν τσάι].

Το πρωί βάζεις λίγα φύλλα σε ένα ποτήρι και προσθέτεις καυτό (όχι βραστό) νερό. Στην συνέχεια προσθέτεις νερό όσες φορές θέλεις και χρησιμοποιείς τα ίδια φύλλα μέχρι το βράδυ, κάτι που το κάνει ακόμα πιο οικονομικό.

Έχει ωραία γεύση και είναι κάτι ανάμεσα σε τσάι και καφέ. Δοκιμάστε το.

4 «Μου αρέσει»

Καπουτσίνο ή εσπρέσσο χωρίς ζάχαρη και το καλοκαίρι την κρύα εκδοχή τους :)

1 «Μου αρέσει»

5 posts were merged into an existing topic: Περί anime, manga και media εξ’ ανατολάς

  • φίλτρου (caf or decaf)
  • orzo = καφές κριθαριού ή ο καφές των φτωχών κατά τους ιταλούς
  • ελληνικό-τούρκικο
  • americano espresso

όλοι μαύροι και άραχνοι, σκέτοι, με αυτή τη σειρά προτίμησης

προτείνω αν δεν έχετε δει ήδη (όχι με σειρά προτίμησης - όχι όλα με γκοθούδες όπως το είπε @getimiskon αλλά του ευρύτερου στυλ) τα εξής: Black Butler, Ergo Proxy, Vampire Hunter D & Vampire Hunter D: Bloodlust, Trinity Blood, Berserk, Shiki, Serial Experiments Lain, Castlevania, Tokyo Ghoul, Hellsing & Hellsing Ultimate

3 «Μου αρέσει»

Να ρωτήσω ;
Το πράσινο τσάι ή το mate το πίνετε λόγο γεύσης ή για λόγους υγείας , ευεξίας ;

Kαι για τα δύο, και αν και σε γεύση υπάρχουν και καλλίτερα τσάγια και αν και υπάρχουν και άλλα υγιεινά τσάγια πχ με rooibos , το πράσινο τσάι τα συνδυάζει καλά και το βρίσκεις και εύκολα.

Εμένα μου θυμίζει αψέντι αυτό το καλαμάκι :smiley:

Ναι ναι ξέρω τα καλαμάκια θυμίζουν και άλλα πράματα οκ…

1 «Μου αρέσει»

Απο γαλλικό decaf εχεις να προτείνεις κάτι; Εναν δυό που είχα δοκιμάσει δεν μου είχαν αρέσει…

1 «Μου αρέσει»

δυστυχώς δεν έχω να προτείνω. παίρνω έναν χύμα decaf από ένα τοπικό μαγαζάκι εδώ, δεν αγοράζω συσκευασμένο καφέ :coffee: (μου αρέσει να παίρνω φρέσκο-κομμένο αλλά και να μην παίρνω τρόφιμα τυλιγμένα σε σκουπίδια όσο γίνεται) έχω δοκιμάσει και έξω και συσκευασμένους αλλά πάει καιρός για να θυμάμαι brand :thinking: sorry

2 «Μου αρέσει»

Κατάλαβα, θα τα δοκίμαζα από περιέργεια αλλά δεν ακολουθώ το μάρκετινγκ των Άγγλων για το green tea κτλ. Στην χώρα μας ευδοκιμεί σχεδόν το 50% των φαρμακευτικών φυτών του πλανήτη, στην Νότια Ελλαδα περίπου 3000 βότανα αν θυμάμαι καλά των οποίων τα 120 από αυτά είναι υπό την μελέτη του παγκόσμιου οργανισμού φαρμάκων. Δεν προβλέπω να βαρεθώ τα δικά μας στο φαγητό στις σαλάτες ή τα ροφήματα τους.

1 «Μου αρέσει»

E δεν προτείνεις και κάποιο;
Εγώ πάντως έχω κάνει και ντουζάκι με χαμομήλι (με ντουζιέρα για κάμπιγκ). Μια χαρά ήταν, αφήνει και μυρωδιά χαμομήλι στο δέρμα…

1 «Μου αρέσει»

πολλά είναι γνωστά, στο φαγητό άνηθος, βασιλικός, μάραθος, σταμναγκάθι, Θυμάρι, ρίγανη, κρ. Κοζάνης, μαστίχα Χίου κτλ.

ροφήματα, βαλσαμόχορτο, δίκταμο, μαντζουράνα, τίλιο, τσάι του βουνού, φασκόμηλο, φλισκούνι κτλ.

5 «Μου αρέσει»

Espresso Lavazza σκέτο, ζεστό χειμώνα καλοκαίρι.

To φλισκούνι προσέχουμε να μη το δώσουμε σε έγκυο να πιει.

1 «Μου αρέσει»

Γενικά τα αποξηραμένα βότανα σε ρόφημα θέλουν προσοχή, όλες οι χημικές ουσίες που περιέχονται σε αυτά έχουν φαρμακευτική δράση.
Ο καθαρά φιλολογικός όρος “φυτικά” άρα ακίνδυνο είναι λανθασμένος και πολλές φορές επικίνδυνος.

3 «Μου αρέσει»

φρεντο καπουτσινο το καλοκαιρι

φιλτρου χωρις γαλα το χειμωνα

1 «Μου αρέσει»

Οσο ημουν στη σχολη επινα φραπεδες καραβισιους καθε μερα, 3-4 την ημερα. Πλεον, τσαγακι μαυρο σκετο γιατι μας πιανουν κατι ταχυκαρδιες σε οποιαδηποτε μορφη καφεινης. Ουτε δειγμα σε ενεργειακα ποτα, ουτε καν καραμελες :disappointed_relieved:

4 «Μου αρέσει»

Διπλό αμερικάνο αυτή τη στιγμή!!!
Ελληνικός ο αγαπημένος μου.
Φραπέ όταν δεν μπορώ να βρω σωστό φρέντο εσπρέσσο το καλοκαίρι.
Με το μαύρο τσάι (συγκεκριμένα Κεϋλάνης) έφτιαξε το στομάχι μου ένα καλοκαίρι που το είχα παρακάνει με τους ελληνικούς.
Κατακαλόκαιρο με 40 βαθμούς και ζεστό τσάι σε γυάλινο νεροπότηρο
σαν τους βεδουίνους :camel:

1 «Μου αρέσει»