Τι είναι το Asahi Linux ;

Οι νέοι χρήστες δεν έχουν ιδέα για τον κατακερματισμό (πέρα από το “δεν ξέρω τι να δοκιμάσω” που λύνεται εύκολα…) και δεν αποτελεί - από την δική μου εμπειρία με νέους χρήστες - ποτέ λόγο για να δοκιμάσουν ή όχι το λειτουργικό.
Επίσης, το να μπορεί να τρέξει καλά (αν τελικά γίνει αυτό) το linux σε μια νέα πλατφόρμα δεν μπορεί να είναι αρνητικό για την διάδοση, εξ’ ορισμού.

ΟΚ, είναι πάντα ευχάριστο να γνωρίζω ανθρώπους που έχουν αυτή την -λανθασμένη κατά τη γνώμη μου- άποψη :stuck_out_tongue:

Χαίρομαι ιδιαίτερα που κάποιοι θέλουν να κάνουν μια νέα πλατφόρμα να δουλέψει με linux, τα κίνητρά τους από τη στιγμή που ο κώδικας είναι α) σωστά αδειοδοτημένος και β) υπάρχει συνεργασία με το upstream μου είναι ψιλοαδιάφορα.

Φυσικα ειναι προσωπικη αποψη. Χρησιμοποιω linux σχετικα λιγα χρονια απο το 1997 -1998 και συμμετειχα καποια διαστηματα και σαν tester σε αρκετα linux project. Αυτη τη στιγμη συμμετεχω σε ενα opensource project για powerpc και φυσικα στην εταιρεια μου ολοι οι υπαλληλοι χρησιμοποιουν μονο linux οπως και ολοι οι server εχουν linux.

Οπως καταλαβαινεις εχω μια μικρη αποψη για το που θα παει το πραγμα… Τελος παντων δεν ειναι θεμα που με αφορα.

Μονο να πω για τον κατακερματισμο και τους νεους χρηστες, λογω οτι το βλεπω απ τους υπαλληλους μου. Τους εχω elementary os και ακομη που ξερουν οτι αν εχουν θεμα μπορουν να ψαξουν σε forum για ubuntu η debian κολλανε με το να ψαχνουν συγκεκριμενα λυσεις για elementary. Δεν ειναι ολοι εμπειροι χρηστες ουτε εχουν ολοι την αναγκη να γινουν εμπειροι χρηστες.

Δεκτό, απλά έχω διαφορετική άποψη ;)
Και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, δεν υπάρχει λόγος να δώσεις credentials, ούτε να υποθέσεις τι γνώσεις ή εμπειρία έχει κάθε άγνωστος με τον οποίο μιλάς online.

Αν χρησιμοποιήσουν την δουλειά που κάνουν στο Asahi για να κερδίσουν χρήματα καλά θα κάνουν. Θα υπάρχει ο κώδικας; Θα υπάρχει.
Θα υπάρχει υποστήριξη για μια πλατφόρμα που δεν υπήρχε; Θα υπάρχει.

Δίνεις παράδειγμα για κατακερματισμό αναφέροντας κάτι στο οποίο (από την πλευρά του χρήστη) δεν υπάρχει κατακερματισμός - έχουν ένα OS, που σίγουρα είχες καλούς λόγους να επιλέξεις. Δεν νομίζω πως αν είχαν οποιοδήποτε OS χρήστες χωρίς εμπειρία σε αυτό, θα δυσκολεύονταν λιγότερο. Οι περισσότεροι πάντως που φθάνουν να χρησιμοποιούν linux δεν είναι άνθρωποι που ο εργοδότης τους ήξερε αρκετά για να το επιλέξει για τον χώρο εργασίας τους.
Υπάρχει “κόστος” σε χρόνο/προσπάθεια να βρεις κάτι όταν υπάρχουν διαφορετικές διανομές; ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Αλλά δεν είναι το εμπόδιο τέτοιο ή τόσο σημαντικό όσο το βλέπω να επαναλαμβάνεται.
Βρίσκω τον “κατακερματισμό” αυτό ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του linux.

“Για κάποια άλλη συσκευή δε θα το έβλεπες έτσι”: ενδιαφέρον. Αλλά για συσκευές apple κάνεις την εξαίρεση και καταλήγεις ότι όλο αυτό δεν έχει καμία λογική και ότι γίνεται για εγωισμό.

Είμαστε κι εμείς που δε μας ενδιαφέρει κανένα brand αλλά η τεχνολογία, και αυτή είναι μια καινούργια και πολλά υποσχόμενη τεχνολογία. Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω apple silicon μοντέλο κάποια στιγμή, και θα μου άρεσε πολύ να το κάνω με το OS της επιλογής μου, μιας και το MacOS δε μού αρέσει για πολλούς λόγους (δεν είναι καν θέμα νέας συνήθειας).

Ναι οπως ειπα δεν με ενδιαφερει το θεμα. Απλα να αποκαταστησουμε καποια πραγματα. Μεχρι το 2000 ημουν συχνος επισκεπτης στη rainbow και φυσικα ηταν εποχες που η apple παρηγαγε τεχνολογια. Τεχνολογια παραγει πλεον η arm. Ο apple m1 αν θυμαμαι ειναι armv8 ενω ο snapdragon ειναι armv9. Οπως εχω πει και σε αλλο θεμα δεν ειναι το ποιος εχει τεχνολογια αλλα ποιος πουλαει φυκια. Εφοσον δεν υπαρχουν laptop με χρηση arm επεξεργαστων και αυτα τα λιγα που υπαρχουν δεν ειναι καν για σχολιασμο λογικο να βγαινει μπροστα ο “κατασκευαστης” που βλεπει παντου πελατες…

Καπου καποτε σε καποια forum, πρεπει να ηταν κοντα στο 2010-2013, εξεφρασα τη δυσαρεσκια μου που δεν βγαινουν laptop με arm επεξεργαστες (πιθανων να ηταν και σε ξενα φορουμ τεχνολογιας που συμμετεχω δεν θυμαμαι καν). Κατι παλιοmediatek χωρις καν optimization για την αλλαγη χρησης απο κινητο σε pc και με καμια υποστηριξη. Λιγο ανεβηκε η χρηση τους με τα surface και τα chromebooks αλλα σε καμια περιπτωση να προσπαθησουν να χτυπησουν τους χ86.

Αν εκανε η apple ενα καλο ειναι οτι το επιβαλει χωρις ερωτηση στους χρηστες. Αλλα μη λεμε οτι η apple παραγει τεχνολογια… Μεχρι και τους powerpc ναι, κατι φαινοταν. Μετα θεαθηναι και καλα κανει εφοσον μπορει.

Παλιός φανατικός Mac εδώ, αν και τα παράτησα την εποχή της μετάβασης σε Power PC. Ναι, εκείνη την εποχή η Apple παρήγαγε τεχνολογία. Ακόμα κλαίω και ψάχνω κάτι που να μοιάζει έστω και ελάχιστα στη Hypercard.

Αλλά σήμερα η Apple απλά μπορεί να επιβάλει τεχνολογία. Γιατί μπορεί να είχαμε το Diamond Rio απο το 1998, που έφαγε και τις μηνύσεις από την αμερικάνικη ΑΕΠΙ, αλλά η Apple με το iPod έβαλε τις δισκογραφικές στη θέση που τους άξιζε. Ποιος καινοτόμησε;

Απλά η Apple είναι σε θέση να επιβάλει τεχνολογία. Αν κάποιος άλλος πήγαινε να βγάλει υπολογιστή με τέτοιο επεξεργαστή θα τον έτρωγε η μαρμάγκα. Ο επεξεργαστής ο ίδιος δεν είναι δύσκολο να σχεδιαστεί, απλά αγοράζεις IP απο αριστερά και δεξία. Λεφτά να υπάρχουν.

1 «Μου αρέσει»

H Apple έχει ενσωματώσει από το 2008 την ταλαντούχα ομάδα της P. A. Semi στο δυναμικό της. Το έκανε για να σχεδιάσει τους δικούς της επεξεργαστές - οι βασικές σχεδιάσεις προέρχονται από την ARM προφανώς.
Εκτός Apple η μόνη σχετική εξέλιξη που γνωρίζω είναι το Thinkpad 13S της Lenovo.

Είναι εντελώς διαφορετικό το να σχεδιάζεις μια αρχιτεκτονική από το μηδέν, από το να συνδέεις IP[1]. Η Apple έχει μεγάλη πείρα στο δεύτερο και δεν ξέρω πόσα κομμάτια IP είναι δικά της.

Κάτι που δεν είναι γνωστό, το έχει ξεχάσει εγώ και το Internet, και έτσι δεν μπόρεσα να το βρω, είναι πως κάποια στιγμή η Apple, πολλά χρόνια πριν είχε σχεδιάσει μια δικιά της αρχιτεκτονική. Υπάρχουν στο Internet 2-3 άρθρα με πληροφορίες για αυτήν, ήταν ενδιαφέρουσα στο χαρτί, αλλά δε βγήκε ποτέ στην παραγωγή και αντίθετα πήγε στους Power PC.

[1] Μιας και πολλοί δεν ξέρουν, λίγες πληροφορίες: IP ή αλλιώς Intelectual Property, είναι έτοιμα κυκλώματα είτε γραμμένα σε μια ανώτερη γλώσσα προγραμματισμού όπως η Verilog/VHDL είτε σαν ας πούμε το compile της Verilog. Ναι, οι επεξεργαστές σήμερα γράφονται σε ειδικές γλώσσες προγραμματισμού. Τα IP είναι ας πούμε βιβλιοθήκες. Έτσι αν θέλεις πχ ένα ethernet ή ένα USB θα πας και θα αγοράσεις μια έτοιμη βιβλιοθήκη. Αγοράζεις ένα πυρήνα, Arm, Risc κλπ σχεδιάζεις το σύστημά και με μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια, στο στέλνουν με ACS σπίτι σου :stuck_out_tongue_closed_eyes: .

Και υπάρχουν ακόμα και Web based εργαλεία να σχεδιάσεις τη δική σου CPU: Δοκιμάστε

Και στο τέλος σου στέλνει κώδικα Verilog, ή τουλάχιστον το έκανε όταν το είχα δοκιμάσει, τώρα βλέπω θέλει Registration

Δείτε ακόμα: https://opencores.org/

1 «Μου αρέσει»