Thunderbird alternative

εεεχμμμ… να πω μια αμαρτία: δηλώνω πολύ γοητευμένος έως ολίγο ερωτευμένος με τα thunderbird plugins! ΤΙ γίνεται εδω μέσα?!! και μόνο ότι δίνει χρώμα σε φακέλους, λογαριασμούς κτλ μου κάνει μασάζ στο μυαλό <3 <3

4 «Μου αρέσει»

εϊ μια στιγμη…
εμεις δεν τα ξερουμε αυτα :grinning: πως γινεται αυτο; :grinning:

εντωμεταξυ μολις ειδα στα αποθετηρια το πακετο webext-tbsync που στην περιγραφη λεει:

Synchronize Exchange ActiveSync accounts (contacts, tasks and
calendars) to Thunderbird, supports Office 365, Outlook.com,
Freenet, Strato, Hotmail, Kopano and other EAS compatible servers.

ισως να σου χρησιμεψει και αυτο…

2 «Μου αρέσει»

αυτό δεν είναι για pst-import αλλά για να τραβήξεις από online (πχ office365 /outlook). όμως κάνει για google-calendar sync (και για πολλά άλλα). πάντως για μόνο Gcal-sync βρήκα κ το απλούστατο “provider for google calendar” (quide, error). για import/export διάφορα χρήσιμα (όχι pst), βρήκα το ImportExportTools.

chk color addons: account colors, colored folders (with default theme), bordercolors :wink:

πάντως παίζουν παπάδες σε addons!! (κάτι που στερείται το outlook μου /2013).

ps. …“ψάχνοντας πας στην (μ)πόλη” :stuck_out_tongue:

3 «Μου αρέσει»

ναι δεν ειναι για αυτο, ειναι για τα υπολοιπα ομως :)

edit
αυτο ομως → LocalFolders :: Add-ons for Thunderbird μαλλον ειναι η λειτουργια που ηθελες να εχει. ναι;

θα το ψάξω γιατί δεν πολυκατάλαβα σε τι διαφέρει (αφού επέτρεπε και χωρίς αυτό την δημιουργία φακέλων (κι υποφακέλων) σε Local αλλά κ Account folders. όμως ευχαριστώ πάρα πολύ! :wink:

edit: ξεκίνησα δοκιμαστική χρήση ThB κ συνηθίζω (χωρίς my pst data). έως τώρα πχ δεν βρίσκω πως να πάρει html υπογραφές (αφού μέσω txt-file εμφανίζονται plain text, ενώ από doc (doc, docx, wps, rtf) παίρνει και τα “σκουπίδια”). δεν βρίσκω addon να το λύνει…

  • χρησιμοποιεί κάποιος τρόπο για html υπογραφή (εννοώ χωρίς να την μορφοποιεί χειροκίνητα κάθε φορά) ?

Λοιπόν για HTML υπογραφή:

  1. Ετοιμάζεις την υπογραφή
  2. Ανοίγεις ένα καινουριο mail στο Thunderbird και αντιγράφεις την υπογραφή στο σώμα του μυνήματος
  3. Επιλέγεις την υπογραφή και από το μενού διαλέγεις Insert και μετά HTML.
  4. Κάνεις copy το ΗΤΜL text και το αντιγράφεις στο signature text του λογαριασμού αφού πρωτα τσεκάρεις το HTML
    Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά (δεν φημίζομαι για την μεταδοτικότητά μου) :slight_smile:
4 «Μου αρέσει»

Αντρέας, χίλια ευχαριστώ φίλε! :smiley:
παίζει και με links (στην υπογραφή) και μια χαρά. μόνο που για κάποιο λόγο παίρνει καλύτερα των ms-word κώδικα (@copy-paste κείμενο υπογραφής), αντί wps (δεν δοκίμασα libre) :stuck_out_tongue:

Ενημερωτικά όταν κάνουμε paste κώδικα από αλλού(πχ ιστοσελίδα ή forum που δεν είναι σε code tags) καλό είναι να τον κάνουμε με Crtl+Shift+V για να επικολλάται χωρίς μορφοποίηση.

2 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον το Mailspring! Δεν λέω πως θα πέταγα τον Thunderbird για αυτόν, αλλά εμένα μου άρεσε το UI τουλάχιστον. Τώρα από λειτουργικότητα βέβαια που είναι το κυρίως που ζητάς από ένα e-mail client θα έπρεπε να με εντυπωσιάσει πραγματικά σε σχέση με τον Thunderbird ώστε να το κρατούσα. Μου αρέσει πάντως που έχει και άδεια χρήσης GPL! Μπράβο…! Ίσος κάποια στιγμή πράγματι να τον δοκιμάσω!
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και GPG για κρυπτογραφημένα ή ψηφιακά υπογεγραμμένα e-mails ;

Κάποια στιγμή για ένα χαζό λόγο ( επειδή μου είχανε δώσει outlook e-mail ) έπεσα στην παγίδα να το δοκιμάσω διότι όλοι έλεγαν πως είναι πιο συμβατός με τα outlook accounts. Τελικά η εμπειρία μαζί του ήταν αηδία. Μάλιστα μπέρδεψε και έκανε κάτι περίεργα με τους φακέλους… Έβαλα Thunderbird και όλα επανήλθαν, απλά, όμορφα & λειτουργικά όπως πρέπει.

Πάντως αν ενεργοποιόυσες IMAP και έβαζες tags με κανόνες φίλτρων θα δημιουργούσες μια δομή σαν και αυτήν που περιγράφεις , έτσι τα έχω σε gmail και τώρα ψάχνω λύση να τα πάρω έτσι όλα απο το gmail να τα φέρω είτε μέσω thunderbird είτε σε άλλο mail μάλλον σε προσωπικό nextcloud θα πάω… (αλλά χρειάζομαι πολύ ελέυθερο χρόνο…)

2 «Μου αρέσει»

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνεις, πάντως όντως! Έτσι και αρχίσετε και χρησιμοποιείτε τα φίλτρα του Thunderbird εκεί θα τον γουστάρετε ακόμη περισσότερο!
Ούτε GMAIL ( που σου κάνει αυτόματα διάφορες βλακείες κατηγοριοποίησης ), ούτε τίποτα.

Θα δημιουργήσετε τους φακέλους σας και έπειτα θα αρχίσετε να ορίζεται εσείς, μόνοι σας, τα δικά σας φίλτρα έτσι όπως εσείς τα θέλετε. Και τα e-mails θα καταλήγουν στους φακέλους που θέλετε και θα είναι πλήρως ξεκάθαρο για εσάς το περιεχόμενο τους!
Πραγματικά δοκιμάστε το, πιστεύω θα βρείτε πολύ αξία σε αυτό!

Ένα ακόμη ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του Thunderbird ίσος είναι τα tags, αλλά προσωπικά δεν έχω βγάλει πολύ αξία από αυτά ( όπως π.χ. με τα φίλτρα που μου έχουν σώσει πολύ χρόνο από το καθημερινό ξεσκατιάρισμα του inbox )

1 «Μου αρέσει»