Θεμα με το ip μου σε site

καλησπερα εχω ενα θεμα με το ip μου σε ενα σαιτ τορρεντ εχω linux mint οι ρυθμισεις που δινουν ειναι για mac-windows μπορει καποιος να με βοηθησει

Βάλε τους dns τις google και για ipv4 και για ipv6
https://developers.google.com/speed/public-dns/docs/using

Γιατι torrent site σου ζηταει IP; Η καλητερα γιατι σου ζηταει να αλλαξεις την IP σου;

Μηπως μηλαει για Proxy ή VPN;

Update #1: Ποιο ειναι το βημα 1 για το οποιο σου μηλαει; Γιατι αν χρησιμοποιει στο βημα 1 την εντολη ipconfig τοτε μαλλον μιλαει για την εσωτερικη σου IP και αυτο ολο ειναι απλα ενα tutorial για να κανεις την εσωτερικη σου IP (δηλαδη την IP που σου δινει ο ρουτερ σου) σταθερη (δηλαδη να μην αλλαζει καθε φορα που σβηνεις και αναβεις τον υπολογιστη).

καλημερα δεν γνωριζω παλια δεν ειχα θεματα τωρα μου ζηταει να βαλω τους ιπ στην παραπανω εικονα τα βαζω και δεν μου ανοιγει καν τα σαιτ να μπω στο ιντερνετ

Μιλάμε για torrent site που προσπελαύνεις μέσω ίντερνετ (και όχι μέσω κάποιου μεγάλου ασύρματου δικτύου - πχ awmn κτλ), ε?

Προφανώς κάτι λένε λάθος ή κάτι αντιλαμβάνεσαι λάθος.

Το τι local ip (192.168.x.x) έχει ο υπολογιστής σου είναι ντιπ irrelevant με το πώς συνδέεσαι με το torrent site.

Πιθανώς παίζει ρόλο το τι dns server χρησιμοποιείς για τη σύνδεσή σου (με την έννοια ότι ο isp σου μπορεί να μπλοκάρει κάποιες ip από κάποια torrent sites). Γι αυτόν το λόγο καλό είναι να δοκιμάσεις τις εξής ip για dns server: 1.1.1.1, 8.8.8.8

Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες για το πρόβλημά σου. Δεν μπορείς να συνδεθείς καν στο site να το κάνεις browse? Δεν μπορείς να κατεβάσεις torrents? Δεν μπορείς να κάνεις seed?

στο greek team οταν κανεις upload-download σου δινουν μπονους μου ειπαν οτι λογο οτι ειμαι connectable off δεν μπορω να κατεβαζω η να ανεβαζω με την μεγιστη ταχυτητα θελει

πως το κανω φιλε μου GNUTechie? την εσωτερικη μου ip σταθερο?

Για να τα εξηγησουμε μερικα πραγματα απο την αρχη.

Αυτο που ανεφερα ειναι οτι ισως οι οδηγειες που σου δινουν ειναι κομματι απο την διαδικασια που συνηθως κανουμε για να ορισουμε μια εσωτερικη IP σαν σταθερη. Δεν λεω οτι πρεπει.

Δεν ξερω τι ακριβως εννοουν τα παιδια με το “connectable off”. Δεν ξερω επισεις τι ακριβως bonus σου δινουν μιας και οι ταχυτητες στα torrents στηριζονται παντα στο ποσοι κανουν seed και σε τι upload ταχυτητες εχουν οι υπολογιστες αυτων που κανουν seed ενα torrent.

Θα ελεγα οτι ισως θα επρεπε να ξαναρωτησεις τα παιδια στο Greek Team και να τους ρωτησεις γιατι θελουν να ορισεις σταθερη εσωτερικη IP διευθυνση. Υποψιαζομαι οτι μπορει να θελουν να κανεις port-forward τα ports του Bittorrent αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Ρωτα τους και πες μας τι σου ειπαν για να προχωρησουμε.

Σε ρώτησαν ποιον provider έχεις???

Οι IP που εμφανίζονται στον οδηγό είναι ενδεικτικές! Ανάλογα με το δίκτυο σας θα πρέπει να τις προσαρμόσετε και να βάλετε τις σωστές για το δικό σας δίκτυο. Όχι ότι ακριβώς λέει ο οδηγός! Αν π.χ. ο ρούτερ σας δίνει δίκτυο στο 10.10.1.xx τότε σε αυτό το δίκτυο θα δώσετε IP. To σημαντικό είναι να έχετε σταθερή IP στο pc και να μην αλλάζει ώστε να μπορείτε να κάνετε port forward στο ρούτερ σας σε αυτή την IP και στο port που δηλώσατε στον client σας! Αν σε command prompt τρέξετε το ipconfig /all μπορείτε να δείτε ποια σας δίνει και αυτή να βάλετε ως σταθερή από τις ιδιότητες δικτύου. Το σημαντικό είναι το σταθερή και όχι το ποια είναι!! αυτο μου εγραψαν.τι εντολη δινω για να δω τι ιπ εχω ?

sudo ip address

Με λίγα λόγια το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να ανοίξεις μία θύρα (ένα port), για να δέχεσαι incoming connections προς τον torrent client σου. Οπότε φαίνεσαι ως μη connectable, με αποτέλεσμα να ελαττώνεται η “αποτελεσματικότητα” της σύνδεσής σου.

Δύο πράγματα πρέπει να κάνεις:

  1. Να “ανοίξεις” ένα port στο router σου και να επιτρέπεις incoming connections σε αυτήν.
  2. Να προωθείς τα incoming δεδομένα που φτάνουν σε αυτό το port στον υπολογιστή σου στον οποίο τρέχεις τον torrent client.

Για να πετύχεις το 2, η ip του υπολογιστή που τρέχει τον torrent client σου πρέπει να είναι πάντα η ίδια, άρα καλό είναι να δίνεις σε εκείνον τον υπολογιστή static ip και να μην παίρνεις ip από τον dhcp server του δικτύου σου.

Βοήθεια για την όλη διαδικασία και περισσότερες εξηγήσεις μπορείς να δεις εδώ (στην αριστερή στήλη του site έχει αρκετά guides και how tos). Ή να ψάξεις στον γκούγκλη κάτι του τύπου “my-router-name-model how to port forward”.

Για το Port-forward εχω φτιαξει εδω ενα αρθρο:

Ριξε μια ματια για να δεις τι περιπου παιζει.

το Torrent σου με ποιες θυρες δουλευει (αυτο θα το δεις απο τις ριθμησεις του προγραμματος που χρησιμοποιεις για να κατεβασεις Torrents).

Ελπιζω να μην σε μπερδεψαμε. Πες μας αν κολλησεις πουθενα για να βοηθησουμε παραπερα