Θέμα με μικρόφωνο creative hs-720 v2 σε pop os

Καλημέρα παιδιά, χρησιμοποιοώ σε vm μέσω vmware pop os 20.10. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν λειτουργεί το μικρόφωνο. Τα ακουστικά είναι κομπλέ. Σε windows τα ακουστικά λειτουργούν κανονικά

Καλοσωρισες στο forum @orewhite

Για δειξε μας λιγο τι λεει το sound preferences για το μικροφωνο… το αναγνωριζει; Εχει συγαση; τι ακριβως δεν δουλευει στο μικροφωνο;

Για δες και το controller στο καλωδιο μηπως και εχει κλεισει κατα συμπτωση το διακοπτακη του μικροφωνου… καμια φορα γινονται και αυτα.

1 «Μου αρέσει»

Τα έχω τσεκάρει αυτά… Το διακοπτάκι ανοικτό είναι. Σίγαση δεν έχει σε καμία περίπτωση

Screenshot from 2021-12-09 11-23-56

Φαίνεται σαν να μην υπάρχει μικρόφωνο. Μιλάω και δεν αλληλεπιδρά.

Τα ακουστικά είναι USB?

1 «Μου αρέσει»

σωστά με usb συνδέονται connected κανονικά στο vm, έχω δοικιμάσει και άλλες θύρες, δεν αλλάζει κάτι…

Στο Input κομματι το βλεπει… υποθετω οτι δεν κουνιεται η μπαρα οταν μιλας στο μικροφωνο

Για δες αν το πακετο alsa-utils ειναι εγκατεστημενο (και αν δεν ειναι εγκατεστησε το) και τρεξε:

alsamixer

και δες αν το μικροφωνο του hs-720 εχει σηγαση. Αν εχει βγαλε την σηγαση και αφου βγεις απο το alsamixer τρεξε στο τερματικο: sudo alsactl store

Για να κρατησεις τις ρυθμησεις και να μην τις χασεις μετα την επομενη επανεκκινηση.

Δοκιμασε το και πες μας αν σου δουλεψε.

Ήταν εγκατεστημένο, το έκανα όπως είπες δεν άλλαξε κάτι.

Το screenshot διχνει την ενσωματομενη καρτα… για δες με το F6 εαν σου διχνει κατι για Creative HS720 ή USB Audio

Έχεις δίκιο συγγνώμη, με f6 μου βγαλε το hs-720 αλλά δεν φαίνεται μικρόφωνο!

Με το F4 θα δεις και το μικροφωνο. Δες αν ειναι mute Αν ειναι πατα το m για να το αλλαξεις και τσεκαρε να δεις αν δουλευει

Φούλ ήταν :frowning:

οκ… βγες απο το alsamixer και ξαναμπες με την εξης εντολη:

alsamixer -c0

πατα το F6 διαλεξε την HS-720 v2 πατα το F4 για το μικροφωνο και δες αν τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια και με πριν. Αν τωρα ειναι mute πατα το m και ξανατσεκαρε.

Στο Linux συνηθως εχεις δυο υποσυστηματα ηχου. το ενα ειναι το PulseAudio και το αλλο ειναι το ALSA. Με το alsamixer -c0 βλεπεις τις ρυθμισεις του ALSA που συνηθως για USB Audio εχει αλλη διαχειρηση απο το PulseAudio.

Δοκιμασε το alsamixer -c0 για το HS720v2 και πες μας αν σου δουλεψε.

τα ίδια ακριβώς φαίνονται πάλι δεν είναι mute. Και πάλι δεν τρέχει…

Μήπως το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι είναι εικονική μηχανή και χρειάζεται να κάνεις κάποιες τροποποιήσεις στο vmware για να δει την συσκευή και σαν μικρόφωνο (USB passthrough)?
Δεν έχω εμπειρία με vmware, αλλά σε virtualbox χρειάζεται κάποιες αλλαγές στα settings για να δεις ακόμα και flash usb drive στο guest μηχάνημα.

έχω δοκιμάσει τα πάντα και από εκεί… Δεν πειράζει, απλά δεν θα μιλάω με το συγκεκριμένο vm :slightly_smiling_face:

Έχεις άλλα vm, με άλλες διανομές που δουλεύει το μικρόφωνο?

είχα ένα mac στο οποίο δουλευε, τώρα μόνο το pop. Στο συγκεκριμένο pc