Θεμα επιλογης ubuntu or linux mint

καλησπερα θα ηθελα τη γνωμη σας ποιο αξιζει πιο πολυ ubuntu-mint εχω pc 10 ετων.εχω προσεξει σε θεμα update το μιντ σχεδον αναβαθμιζει driver μερα παρα μερα ενω στο ubuntu μια στις τοσο.ποιο αξιζει ?

Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι το Κλασσικό Ubuntu είναι πολύ βαρύ για τόσο παλιά μηχανήματα. Θα πρότεινα αν είναι για κάτι της οικογένειας ubuntu να πας για Ubuntu mate, Lubuntu ή κάτι ελαφρύ σχετικά.

δηλαδη να βαλω mint ειναι πιο ελαφρυ απο το ubuntu? ειχα δοκιμασει mint cinnamon μου αρεσε ειναι πιο ελαφρυ απο το ubuntu?

Είναι εξαιρετικά υποκειμενικό του τι είναι ελαφρή η όχι και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την σύνθεση του υπολογιστή.

Σε γενικές γραμμές ναι διανομές που βασίζονται σε LXDE/XFCE/Mate καταναλώνουν σε αδράνεια λειψότερη μνήμη αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά διότι προφανώς ένας υπολογιστής που δεν κάνει τίποτα είναι άχρηστος.

Λογικά θα ανοίξεις browser, κάποια εφαρμογή πολυμέσων κλπ και εκεί το σύστημα σου θα σου τραγουδήσει το «έχετε γεια βρυσούλες»

Όποτε δεν έχει σημασία το πακετάρισμα (Mint/Ubuntu) αλλά τι βολεύει εσένα και ποιο γραφικό περιβάλλον σε κάνει παραγωγικό.

2 «Μου αρέσει»

cpu x4 ,gpu amd radeon 6450 hd, ram 4gb, ssd να παω σε mate οχι cinnamon?

Ε με τέτοια χαρακτηριστικά δεν θα έχεις θέμα με Cinnamon.

Κατέβασε τα, γράψε τα σε USB και μπουταρε τα να δεις αν παίζει καλά. Αν δουλεύουν όλα όπως πρέπει κανείς εγκατάσταση

cinnamon mint το θεωρω το πιο βαρυ. το XFCE το πιο ελαφρυ

απο ubuntu σιγουρα θα διαλεγα μιντ. προσωπικη αποψη

Μία άλλη σκέψη θα ήταν και το Linux Mint Debian Edition.

Look and feel του Mint, cinnamon μια χαρά μπορείς να βάλεις φυσικά, και βασίζεται όχι στο ubuntu αλλά στο debian.

LMDE 4 Debbie εννοεις?

Ναι, ναι, αυτό ακριβώς.

https://www.linuxmint.com/download_lmde.php

To είχα επί σειρά ετών και είχα μείνει απολύτως ευχαριστημένος.

ιδιο με το cinnamon το βλεπω αξιζει?

Mπορεις να βαλεις lmde και μετα να βγαλεις το cinnamon kαι να βαλεις xfce για πιο ελαφρυ.

Εγώ πάλι θα σου έλεγα να δεις και το Manjaro με XFCE.

Δοκίμασε τα και τα 2 και κράτα οποίο σε βολεύει…εισαι του πιο παροδοσιακου desktop; βάλε cinnamon, θες κάτι πιο μοντέρνο και διαφορετικό βάλε το Ubuntu με το gnome shell… Ότι και να βάλεις από τα 2 πάντως, λίγη ακόμα μνημουλα να έβαζες δεν θα ήταν κακό, με 4giga που έχεις τωρα είσαι στο όριο για μια ομαλή χρήση.

Με μπερδεύεις λίγο…
Cinnamon είναι το desktop environment. Μπορείς να το βάλεις σε όποιο distribution θέλεις (από αυτά που συζητάμε).
LMDE και mint και ubuntu είναι 3 διαφορετικά distributions. Το LMDE και το mint το βγάζει η ίδια ομάδα (αυτή που βγάζει και το cinnamon). Έχουν το ίδιο look and feel αλλά με διαφορετική “βάση”.

1 «Μου αρέσει»

Ότι θέλεις μπορείς να βάλεις, δεν θα έχεις πρόβλημα. Επέλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο…

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το linux lite και αυτη είναι ωραία και ελαφριά διανομή και αρκετά σταθερή βασίζεται στο ubuntu ότι πρέπει για μεσαίας κατηγορίες υπολογιστές και παλαιούς!

1 «Μου αρέσει»

Καλωσήρθες @nektarios στην παρέα μας!

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ να είστε καλά!