Termux και Alpine LInux στο Android

@raik θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος αλλά
δεν πειράζει, το γέλιο είναι ζωή!
“This apk has coffee making abilities.”
asciicast
τα link βρίσκονται στην περιγραφή.
Ανυπομονώ για τα δικά σας asciicast στο forum.

2 «Μου αρέσει»

Δηλαδη ακομα δεν εχεις κατι ιδιαιτερο με την alpine στο termux αν καταλαβα σωστα (περα απο το ωραιο shelldio των φιλων εδω).
Το termux εμενα μου αρεσει γιατι μπορεις να τρεξεις python προγραμματακια και bash scripts.
Φυσικα ειναι και οτι πρεπει για ssh …

δες και την εντολη toilet αφου ειδες τη figlet → Colored Text with toilet | Delightly Linux

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ @raik!
Πολύ θα ήθελα να υπήρχε κάποιος τρόπος για docker στο android και γενικά για container.
Ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή με …python.
Έχω δει για παράδειγμα αναφορές για web server μέσω του termux κάτι το οποίο δεν μου φαίνεται και τόσο απλό.
Δεν μπορώ να καταλάβω, αφού δεν έχω το απαιτούμενο υπόβαθρο βέβαια, γιατί δεν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο με τα container.
Ένας λόγος που έψαξα για το alpine στο termux είναι το ότι χρησιμοποιείται πολύ για ελαφριά images στο docker.
Δεν είναι βέβαια ακόμα τόσο λειτουργικό στο android όσο στο linux αλλά για απλά πραγματάκια και για φτωχούς πόρους το θεωρώ καλή εκπαιδευτική προσπάθεια.
Ουσιαστικά όμως το termux είναι η βάση.

Δεν ξερω βεβαια τι ακριβως ψαχνεις για web server στο android, αλλά μηπως να δοκιμαζες με το flask στο termux που ειναι και ελαφρυ;
Σιγουρα παντως ειναι καλη εκπαιδευτικη προσπαθεια ολο αυτο…

1 «Μου αρέσει»

Αυτό που ψάχνω, είναι να χρησιμοποιήσω στο έπακρο αδύναμες συσκευές smartphone,
οι οποίες για καθημερινή χρήση
δεν τα πάνε καθόλου άσχημα.
Το flask το έχω χρησιμοποιήσει πολύ λίγο αλλά μου αρέσει πολύ για την απλότητα του.
Το docker ακόμα δε δουλεύει σε android, αλλά γίνομαι κουραστικός μ’ αυτό γιατί προσφέρει θαυμάσιες εφαρμογές στην καθημερινότητα μας.
Μπορεί να κάνει κάποιος μ’ αυτό τη βιβλιοθήκη του, το αρχείο του, dashboards, home assistant … και άλλα πολλά και το linux είναι το στοιχείο του.

Φαινεται πως ειναι εφικτο να τρεξεις καποιο docker σε εικονικο περιβαλλον στο termux αλλά υποθετω θα ειναι πολυ αργο, για δες εδω https://gist.github.com/oofnikj/e79aef095cd08756f7f26ed244355d62
Επισης ομως βρηκα και αυτο για προσεγγιση μεσω python https://pypi.org/project/docker/ που εχει προσφατη ημερομηνια εκδοσης. Δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο αυτα. Αν τυχων πετυχεις ικανοποιητικο αποτελεσμα, πες μας κατι, ειναι ενδιαφερον…

1 «Μου αρέσει»

Θα το δοκιμάσω @raik ευχαριστώ!

@raik απ’ ότι φαίνεται λειτουργούν και τα δύο link που ανέφερες.
Έχω φτάσει στην πηγή…αλλά στα τελευταία στάδια εγκατάστασης κάτι κάνω λάθος.
Νεότερα τις επόμενες ημέρες.
Εντωμεταξύ στάθηκα άτυχος γιατί πριν από τρεις μήνες υπήρχε ένα project στο github το οποίο έκανε ακριβώς αυτό το πράγμα.
Docker στο android με alpine.
Με το όνομα Alpine Term.

Η παλιά διεύθυνση

Η καινούργια διεύθυνση

https://gitea.warpdestination.ml/warp/alpine-term

Η ανακοίνωση

"Moving off from Github…

Recent incident with youtube-dl has shown how bad use of centralized services could be. Organizations which have a power, for example governments or ones like RIAA in youtube-dl’s case, are able to take down ANY project which they do not like…"

Γεγονός στο οποίο έχει αναφερθεί και ο @billniakas για τον ντόρο που γίνεται.

Πηγή

https://awesomeopensource.com/project/xeffyr/alpine-term

Ερώτηση

Μήπως κάποιος στο φόρουμ έχει διαθέσιμο το AlpineTerm.apk;

Εντάξει βρίσκεται εδώ:

Δεύτερο Μέρος

Εγκατάσταση του Docker στο Android με AlpineTerm.apk
asciicast
Ελάχιστες απαιτήσεις συσκευής
Επεξεργαστής: 2GHz

Πηγές:

Download AlpineTerm.apk file
Alpine Term (v15.2) : Leonid Pliushch : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

Alp!neTerm YT channel
Install Docker | CLI | Android | No Root | Alpine Term | Ultimate | Free

WMCB Tech YT channel
Installing Docker in Android using Alpine Term (No Root)

Genesys Engage. Other guides
Installation of Docker on Alpine Linux

hello-world. Docker Official Images
hello-world - Docker Hub

2 «Μου αρέσει»