systemd.path πρόβλημα

Καλημέρα!
Αντιμετωπίζω το εξής σενάριο / πρόβλημα:
έχω μία υπηρεσία (ας την ονομάσουμε atmos.service) την οποία θέλω να την τρέξω αφού κάνω mount ένα encrypted filesystem, καθότι το working directory της υπηρεσίας είναι μέσα σε αυτό. Έστω ότι το encrypted partition το κάνω mount στο directory /home/myuser/encr και το working directory του atmos.service είναι το /home/myuser/encr/atmos
Σκοπός μου είναι να τρέχει το atmos.service αυτόματα μόλις κάνω mount το encrypted filesystem. Για το σκοπό αυτό χρησιμοποίησα το systemd.path
Έκανα το atmos.path, το περιεχόμενο του οποίου είναι το εξής:

[Unit]
Description="Monitor the existence of atmos directory"

[Path]
PathExists=/home/myuser/encr/atmos/

[Install]
WantedBy=multi-user.target

Έκανα το αντίστοιχο service file (atmos.service).
'Εκανα enable το atmos.path
Reboot
Κάνω mount το εν λόγω encrypted partition. Τσεκάρω αν το atmos.path έκανε trigger το atmos.service: πάπαλα.
Τσεκάρω με journalctl -u το path και το service: niente
Δοκίμασα να βιάσω το atmos.path να “τρέχει” πολύ πολύ καθυστερημένα στο booting process: πάπαλα.
Αν όμως κάνω restart το atmos.path αφού κάνω mount το encrypted partition, τότε κατευθείαν το atmos.path κάνει trigger το atmos.service

WTF?? :japanese_ogre: :japanese_goblin: :skull_and_crossbones:

Δοκίμασε με ένα κανονικό service που θα έχει μέσα

[Unit]
ConditionPathExists=/home/myuser/encr/atmos/filename

Βάλε κάποιο path που να μην υπάρχει αν δεν έχει γίνει κάτι mount.

Επίσης κάποια depedencies

After=cryptsetup.target
Requires=<mount target>

Δες και : https://unix.stackexchange.com/questions/388483/delay-systemd-service-if-file-exist

Workarounds υπάρχουν αρκετά, και ήδη το αποτέλεσμα που θέλω το έχω πετύχει με εντελώς διαφορετικό τρόπο.

Το θέμα μου είναι γιατί δεν δουλεύει το systemd.path ως οφείλει. Που κάνω το λάθος? Είναι κομψότατη ως λύση και αυτήν θέλω να εφαρμόσω, αλλά προφανώς πρέπει να βρω που και τι κάνω λάθος.