Sysglance: Πληροφορίες κατάστασης συστήματος

Χρησιμοποιώντας συχνά εντολές τερματικού για να αντλώ πληροφορίες για ένα Linux σύστημα, είτε για να δω την σύνθεσή του, είτε για να δω από που μπορεί να εμφανίζεται κάποιο πρόβλημα (π.χ. κατάσταση δικτύου κλπ) κατέληξα στο ότι είναι καλύτερα φτιάξω ένα script ώστε να μαζέψω τις βασικότερες εντολές σε μια εφαρμογή.

Έτσι, γεννήθηκε το Sysglance. Με το Sysglance μπορείτε να πάρετε μια συνολική αναφορά σχετικά με το σύστημα στο οποίο το τρέχετε. Δεν έχει παραμέτρους (προς το παρόν) οπότε απλά το τρέχετε στο τερματικό, όπως θα δούμε παρακάτω, και αυτό παράγει μια αναφορά με διάφορες πληροφορίες για το linux σύστημά σας.

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο.

11 «Μου αρέσει»

μια ωραια ιδεα επισης (νομιζω) που ειχα ακουσει μια φορα, ηταν να βαλεις στο conky να δειχνει τις τελευταιες αναφορες απο το αρχειο /var/log/syslog ετσι ωστε να βλεπεις γρηγορα αν υπαρχει καποιο προβλημα

Ενδιαφερον.

Που αναφερουμε bugs? Νομιζω βρηκα ενα.

<ασχετο>@cerebrux Εχεις καλυψει καθολου την διαδικασια της δημιουργειας ενος AppImage? Αν ναι εχεις καποιο link? Αν οχι μπορεις να ανοιξεις ενα καινουργιο νημα με το πως το δημιουργησες; Ευχαριστω.</ασχετο>

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ. Νομίζω ξέρω το bug, και το είδα όταν το έτρεξα στο Debian. Αν μπορείς σε παρακαλώ άνοιξε ένα issue https://github.com/Utappia/sysglance/issues

Σχετικά με το AppImage, δώσε μου μερικές μέρες και θα ετοιμάσω κάτι με την πρώτη ευκαιρία.

Μολις σου ανοιξα ενα Issue. Δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο bug αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι συγκεκριμενο για το Debian… εκτως και αν δεν παρατηρησα το bug που εχεις ηδη βρει λογω του προχωρημενου της ωρας.

Να σαι καλα. Ευχαριστω.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ. Δεν είναι το ίδιο :slight_smile:
Αυτό που είδα είναι σε έναν Debian server που έχω δεν εμφάνιζε τα logs από την τελευταία εκκίνηση του συστήματος.
Δεν είχα χρόνο όμως να το ψάξω και ίσως απλά δεν είχε κάτι να δείξει.
Μόλις βρω χρόνο θα το μελετήσω.
Εσένα σου εμφάνισε τίποτα ;

Αν μιλαμε για τα αποτελεσματα του dmesg τοτε δεν θα στα δειξει εκτως εαν το τρεξεις με το sudo ή απευθειας απο το root. Εχει αλλαξει η συμπεριφορα του dmesg απο το Stretch και μετα.

Για να μπορεσει ο καθε χρηστης να μπορει να τρεξει το dmesg κανονικα… αυτο εδω το αρθρο θα βοηθησει πιστευω:

Μιλαει για το πως μπορουμε να κλειδωσουμε τους απλους χρηστες ετσι ωστε παντα να το τρεχουν με sudo ή απο το κανονικο root account. Ενα 0 αντι για 1 στην αναλογη εντολη και μετα ενα sudo sysctl -p για να ανανεωθει το /etc/sysctl.conf στην μνημη και παιζουμε μπαλα.

Οκ κατάλαβα, όποτε καλύτερα η εφαρμογή πριν τρέξει να ζητάει credential για sudo.

Εκτως εαν θες να πεις στο χρηστη… “Due to security restrictions dmesg results are only available when Sysglance is running with elevated privileges” ή κατι τετοιο.

1 «Μου αρέσει»

Από την μια είναι σωστή η προσέγγιση σου απο την άλλη σκεπτόμενος ποια κατηγορία χρηστών θα το χρησιμοποιεί (χρήστες : Power Users/ Sysadmins ) είμαι σίγουρος ότι ξέρουν από τερματικό και είναι δεύτερη φύση το sudo. Επίσης το να τρέχει κάποιος την εφαρμογή και να μην ξέρει τι να κάνει την πληροφορία που του παρέχεται δεν έχει νόημα (όπως πχ ξέρει ο Sysadmin).

Επομένως τείνω ότι καλύτερα να τρέχει ως sudo η εφαρμογή μιας και στο μέλλον θα προσθέσω και κάποια επιπλέον στοιχεία που απαιτούν sudo (πχ smart status του δίσκου)

1 «Μου αρέσει»

Μολις δοκιμασα την τελευταια εκδοση… οι αλλαγες δουλευουν. Και οι δυο γραφικες μου καρτες εμφανιζονται (ενημερωσα το bug σχετικα) και πριν το εκτελεσουμε ζηταει sudo.

Οποτε για την ωρα εισαι οκ.

2 «Μου αρέσει»