Συμμετοχη σε ομάδα συνομιλίας του facebook χωρίς κάμερα

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα έχω Linux Arch και μου συμβαίνει το εξής όταν ο πιτσιρικάς πάει από τον υπολογιστή μου να κάνει μάθημα μέσο ομάδας Facebook και κάνει κλήσει ο δάσκαλος με κάμερα επειδή δεν έχω κάμερα στο pc μου δεν τον αφήνει να μπει ενώ με τα “παράθυρα” μπορούσε να μπει μόνο με φωνή υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω?

Έχεις δοκιμάσει άλλον browser;

να πω την αλήθεια όχι με Opera είμαι

Αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, επειδή είναι online δε βρίσκω λόγο να σε περιορίζει το λειτουργικό,

μου γράφει στο μήνυμα ότι δεν έχω κάμερα και δεν μπορεί να προχώρηση την κλήση

Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση στην κάμερα ή στο μικρόφωνό σας
Η κάμερα ή το μικρόφωνο δεν έχει συνδεθεί ή δεν υποστηρίζεται. Για προτάσεις αντιμετώπισης προβλημάτων και πληροφορίες σχετικά με τα προγράμματα περιήγησης που υποστηρίζονται, επισκεφτείτε το Κέντρο βοήθειας.

Τώρα δοκίμασα από Mint και παίζει. Προφανώς δεν αναγνωρίζει το μικρόφωνο σου.

με ποιον brawser εάν επιτρέπετε

Ένας τρόπος είναι να φτιάξεις μια ψεύτικη κάμερα.

sudo apt install v4l2loopback-dkms v4l2loopback-utils

Στην συνέχεια προσθέτεις την κάμερα στο σύστημα με την εντολή

sudo modprobe v4l2loopback  devices=1 exclusive_caps=1 video_nr=5 card_label="Dummy Camera"

Αυτό θα φτιάξει την κάμερα /dev/video5 και μπορείς να την δεις με την εντολή

v4l2-ctl --list-devices 
sudo v4l2-ctl --device=/dev/video5 --all 

Τώρα θέλουμε κάποιο βίντεο (dummy.avi) να παίζει σε loop για να το δείχνει η κάμερα

ffmpeg -re -stream_loop -1 -i dummy.avi -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p -f v4l2 /dev/video5`

Το δοκίμασα με το cheese και παίζει μια χαρά. Δεν ξέρω αν θα έχει πρόβλημα με το μικρόφωνο, και ίσως θέλει κάποια μαγικά με το gstreamer που δεν κατέχω καλά

2 «Μου αρέσει»

Εγώ χρησιμοποιώ vivaldi, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα σου Είναι ότι δεν αναγνωρίζει το Arch το μικρόφωνο σου.

Εάν δεν μου κάνουν ομαδική σε προσωπική κλήση δουλεύει μια χαρά

Δοκιμασες με guvcview ? Επειδη κι εγω ειμαι σε μια τηλεκπαιδευση και η πλατφορμα συνδεσης ειναι η bigbluebutton στην οποια με Manjaro εχω συνδεση και μικροφωνο και καμερα.Εγω εχω παρατηρησει απ την “δικη μας” πλατφορμα οτι δεν διαθετουν επαρκη ταχυτητα συνδεσης και παρουσιαζονται πολλα προβληματα στην επικοινωνια με διακοπες .

Καλημέρα το μάθημα γίνεται μέσο ομαδικής βίντεο κλήσεις στο facebook όταν πάει να απαντήσει δεν μπορεί να μπει με φωνή όπως το έκανε με τα “παράθυρα” (δεν θέλει να βάλει κάμερα). Επίσεις όταν εγώ κάνω κλήσεις προσωπικές όχι σε ομάδα μπορώ να της κάνω. Παράδειγμα η δασκάλα φτιάχνει μια ομάδα στο ΦΒ και καλεί τα παιδιά με βίντεο κλήση. Να αναφέρω ότι ο πιτσιρικάς έχει τα κράκεν ακουστικά με μικρόφωνο τα οποία έχει αναγνωρίσει το Manjaro.

Οπως το αναφερεις θα ελεγα ισως επειδη το φβ ειναι πολυ βαρυ και βαραινει οσο περισσοτερο το χρησημοποιεις ισως κατναλωνει πολους πορους απο το συστημα σου και αν ειναι συγχρονως 2 -3 στο ιντερνετ χειροτερευει η κατασταση.Απ την αλλη με τα Win το οτι δεν εχεις προβλημα ειναι κατι που θελει καποιον ποιο εμπειρο σε τετοια θεματα.Δοκιμασε να συνδεθει μονο ο μικρος και να ειναι μονος στο ιντερνετ γαι να αποκλεισεις το θεμα την ταχυτητας.Μεχρι εδω μπορω να βοηθησω.

Θα το δοκιμάσω και θα σου απαντήσω εάν έφτιαξε το πρόβλημα