Συχνές αποσυνδέσεις απο το ασύρματο δίκτυο

Καλημέρα και απο μένα στο forum.

Εχω ένα παλιό Notebook MSI U100 με lubuntu 18.10 (kernel 4.18)
H ασύρματη καρτα δικτύου είναι Realtek RTL8187 με driver rtl818

Όταν το notebook συνδέεται στο ασυρματο δικτυο κάνει συχνές αποσυνδέσεις,
χωρίς να συνδέεται ξανά αυτόματα.
Για να συνδεθώ πρέπει να κάνω επανεκκίνηση.
Το dmesg έχει

deauthenticating from ΧΧΧΧ  by local choice (Reason 3=DEAUTH_LEAVING) 

Δες αν το wpa_supplicant.service είναι enabled ή disabled.

Αυτό το βλέπεις δίνοτας

sudo systemctl status wpa_supplicant.service

και βλέποντας τη γραμμή που ξεκινάει με Loaded:

Αν είναι enabled τότε δίνεις

sudo systemctl disable --now wpa_supplicant.service

κάνεις reboot και βλέπεις αν το πρόβλημα λύθηκε.

Καλώς ήρθες @kosmos890 στην παρέα μας.

Έχω το ίδιο netbook με Arch Linux 32. Επίσης έχω τον 4.19 πυρήνα. Δεν έχω το πρόβλημα των συχνών αποσυνδέσεων αλλά μερικές φορές αν αποσυνδεθώ δεν επανασυνδέεται μέχρις ότου κάνω restart.

Από ότι είδα εδώ κάποιος έχει ανάλογο πρόβλημα.

Δοκίμασε να κλείσεις το wpa_supplicant

sudo killall wpa_supplicant
1 «Μου αρέσει»

@tsapi, @billniakas Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Εκανα disable την υπηρεσια wpa_supplicant και επανεκκίνησα το notebook.
Στο systemctl η υπηρεσία wpa_supplicant είναι disabled και active.
Mε systemctl stop σταμάτησα την υπηρεσία wpa_supplicant και η ασύρματη κάρτα δικτύου δεν βλέπει κανένα δικτυο. (Η nmcli dev wifi δεν εμφανίζει κάποιο δίκτυο)
Αρά η wpa_supplicant πρέπει να είναι πάντα ενεργή

@billniakas
Νόμιζα πως ήμουν ο μόνος που ασχολούνταν με ενα τόσο παλιό μηχάνημα.
To arch μου είναι εντελώς άγνωστο (και διανομές βασισμένες σε arch).

1 «Μου αρέσει»

:rofl:

Η διανομή γενικά δεν έχει σημασία για τέτοια προβλήματα*, το πρώτο πράγμα που σκέφτεται κάποιος είναι ο πυρήνας, αλλά σε παλιό μηχάνημα χλωμό να θέλει νεώτερο πυρήνα. Οπότε μάλλον έχει αρχίσει να τα παίζει η κάρτα δικτύου σιγά-σιγά.

Σε τόσο παλιά μηχανήματα νιώθω καλύτερα με διανομές που βασίζονται απευθείας στο debian, πχ bunsenlabs. Θα προτιμούσα debian (ή κάτι άμεσα κοντά του) και επίσης πυρήνα 4.19 όχι γιατί είναι νεώτερος σε αυτήν την περίπτωση, αλλά επειδή είναι LTS.

*Για την ακρίβεια η διανομή έχει σημασία μόνο για την διαχείριση τού λογισμικού και για τις όποιες έτοιμες ρυθμίσεις ή άλλες επιλογές. Για τίποτα άλλο. Από πλευράς συστήματος είναι πολύ περισσότερο διαφορετικό το να έχεις πχ systemd ή όχι από το να έχεις Arch ή Ubuntu.

1 «Μου αρέσει»

Παλαιότερα είχα και εγώ πολλές αποσυνδέσεις στο ασύρματο (γινόταν συνωστισμός στο κανάλι ) , άλλαξα κανάλι και όλα μια χαρά. Τα ποιο πολλά ρούτερ από το εργοστάσιο εκπέμπουν στο 1 ή 6 ή 11 , θα σου πρότεινα το 13. Δες ποιο κανάλι είναι καλλίτερο για εσένα με το linssid .

1 «Μου αρέσει»

@panoszv Ευχαριστώ για την απάντηση
Πράγματι τα περισσότερα router εκπέμπουν στο 1, 6, 11.
Αλλάξα το καναλι μου στο 13
Υπάρχει καποιο κριτήριο στο linssid με το οποίο επιλέγεις το κατάλληλο κανάλι;
(Εκτός απο τον συνωστισμό, το κανάλι 13 χρησιμοποιείται μόνο από εμένα)

Υπαρχουν κεντρικα καναλια τα οποια οταν ρυθμιστουν ανεβαζουν το bandwidth χρησιμοποιοντας διπλανα καναλια. Το 6 πχ μπορει να παρει ευρος απο το 5 για αυξηση bandwidth. Αυτα βεβαια ειναι αρκετα γενικα για τη λειτουργια των δικτυων και αφορα σιγουρα τη 2.4Ghz band αν και νομιζω οτι αντιστοιχη εκδοχη υπαρχει και στα 5Ghz.

Το 13 καναλι νομιζω δεν ειναι παγκοσμιο. Νομιζω οτι απο το 1 εως το 11 ειναι τα καναλια που εχουν παγκοσμια αποδοχη. Μεχρι το 13 χρησιμοποιουνται απο ασια και ευρωπη αν θυμαμαι καλα.

Ενα παρομοιο προβλημα που ειχα με ενα dell 410 ηταν οι συνεχεις αποσυνδεσεις ανεξαρτητως αν ημουν σε windows η linux. Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα οτι το εν λογω λαπτοπ ηταν αμερικανικο και ειχε ασυμβατοτητα με αρκετα καναλια του ρουτερ. Ειχα βρει αν θυμαμαι καλα το 2 και το 7 που ηταν σταθερα, αλλα για να μην εχω προβλημα οταν το επαιρνα μαζι μου αλλαξα την καρτα wifi και τελειωσε εκει το θεμα

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις και με ενα live usb να δεις αν εχεις το ιδιο θεμα

Γενικά μία πολύ καλή εφαρμογή για δοκιμές της ποιότητας του ασύρματου, αν υπάρχει smartphone είναι το WifiAnalyzer (open-source) που υπάρχει και στο playstore. Με αυτήν μπορείς να δεις πως δεις πως παίζουν τα υπόλοιπα δίκτυα και να προσαρμόσεις το δικό σου ανάλογα, ώστε να αποφύγεις τις πολλές παρεμβολές.

4 «Μου αρέσει»

Εξ όσων ξέρω, όχι. H υπηρεσία wpa_supplicant πρέπει να είναι disabled (δηλαδή να μην ξεκινάει αυτόματα) και από εκεί και πέρα την καλεί (“την κάνει active”) όποτε χρειάζεται ο networkmanager. Δεν πρέπει δηλαδή να την σταματήσεις όταν τη βλέπεις active - απλά να κάνεις disable το service αν είναι enabled (έτσι ώστε να μην ξεκινάει μόνη της σε κάθε μπουτάρισμα).
Mε το wpa_supplicant service disabled, δοκίμασε να κάνεις reboot, μην πειράξεις το service και δες αν τα disconnects σταμάτησαν.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν

Τελικά όπως είπε ο @panoszv επρέπε να ορίσω στο router μου το κανάλι 13.
Δοκίμασα και άλλα ελεύθερα κανάλια αλλά είχα αποσύνδεση.
Επίσης με το κανάλι 13 έχω καλύτερη ταχύτητα (μέτρηση με το iperf).

1 «Μου αρέσει»

Αυτή είναι η δύναμη που έχει ένα φόρουμ (κοινότητα) να βοηθάει ο ένας τον άλλον.
Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημά σου , καλή συνέχεια …

1 «Μου αρέσει»