Σώθηκε άλλο ένα PC χάρη στο Linux και χαρίζεται σε όποια οικογένεια το έχει ανάγκη (σε Ηράκλειο Κρήτης)

Άλλαξε την μπαταρία της μητρικής.
Update BIOS.
Change ACPI mode to S1.
Πιθανόν να φταίει ο πυρήνας που ψάχνει uefi και δεν υπάρχει, δοκίμασε ένα πιο παλιό.
Θα ψάξω και εγώ να βρω λύσεις.

1 «Μου αρέσει»

@ManVal υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να είναι το τροφοδοτικό, παλιότερα είχα παρόμοιο πρόβλημα, άλλαξα το τροφοδοτικό και όλα κομπλέ…

2 «Μου αρέσει»

Η μπαταρία όντος θέλει άλλαγμα, αλλά δεν είχα άλλη για να την δοκιμάσω. Θα την αλλάξω τις επόμενες μέρες.
Update BIOS δεν δοκίμασα. Υπάρχει μια ποιο νέα έκδοση “Version 0903 2010/07/30” στο site P5N-MX - Support από την ‘0802’ που έχει το motherboard… ελπίζω να μην χρειάζεται δισκέτα για να το περάσω!
Το ACPI mode το έκανα S1, δεν το δοκίμασα με S2. By default είναι S1&S2.

Τι εννοείς πυρήνας? Το kernel 5.4.0-70 του ZorinOS? Αν υπήρχε πρόβλημα με τον πυρήνα δε νομίζω ούτε εγκατάσταση να έκανε.

Και εγώ αυτό φοβάμαι, αλλά άντε να βρεις τόσο παλιό τροφοδοτικό.

Μπορεί όμως να είναι πρόβλημα στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Μία φορά που πήγε να κολλήσει με πέταξε στην login page, φάνηκε σαν να ξαναφορτώσε το Xorg, και άλλη μια φορά πάγωσε πρώτα το desktop και οι 2 εφαρμογές που είχα ανοίξει αλλά η task bak και το menu δούλευε, αλλά κόλλησαν και αυτά μετά από 1 λεπτό χωρίς να προλάβω να κάνω reboot.

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο που είδατε τους πυκνωτές !!! Έχω αλλάξει 2 φορές τροφοδοτικό σε ακόμη παλιότερα μηχανήματα από αυτό. Θα βρείτε εύκολα τροφοδοτικό ακόμη και για υπολογιστές 15ετίας. Το αρσενικό βύσμα του καινούριου τροφοδοτικού που συνδέεται πάνω στη μητρική ήταν σαφώς μεγαλύτερο (είχε περισσότερες θέσεις) από το αντίστοιχο θηλυκό της μητρικής και νόμιζα ότι δεν θα έμπαινε αλλά, μπορούσε να συνδεθεί μέρος αυτού πάνω στη μητρική κι όλα πήγαν καλά !
Καλή επιτυχία !

Το πρόβλημα τελικά ήταν η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.
Η διάγνωση έγινε μέσω Windows! Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην αντιμετώπιση προβλημάτων μέσω Linux αλλά έχω 21+ χρόνια εμπειρία στα Windows. Εγκατέστησα μια Trial έκδοση των Windows 10 Home με επιτυχία (έκανε 3-4 ώρες η εγκατάσταση !!!).


Τα Windows 10 ανταποκρίθηκαν πολλή καλά και δεν παρουσίαζαν κανένα “πάγωμα” όπως στο Linux, αλλά… δεν είχαν βάλει τον driver της Nvidia με αποτέλεσμα η ανάλυση της οθόνης να ήταν 1280 x 1024. Επίσημα, δεν υπάρχουν drivers για την GeForce 7050 που έχει ενσωματωμένο το motherboard για Windows 10, αλλά κατάφερα και τους έβαλα τους drivers για Windows 7/8… και εκεί αρχίσαν τα προβλήματα. Δεν έβγαλε κάποια BSOD αλλά “έσπαγαν” τα χρώματα, δεν μπορούσα να κάνω επανεκκίνηση (δεν εμφανιζόταν σωστά το menu) και διάφορα άλλα.

Ένας γνωστός μου μου έδωσε μια ASUS ENGT440/DI/1GD5 1GB και μετά την εγκατάσταση των default Windows 10 drivers μέσω των Windows Update τα Windows δουλέψαν μια χαρά.

Έβγαλα τον δίσκο με τα Windows 10 και έβαλα αυτόν που είχα εγκαταστήσει το Zorin OS και εδώ και 30 λεπτά το μηχάνημα δουλεύει στο full χωρίς πρόβλημα και στο Zorin OS.

Συμπέρασμα: Λόγω εμπειρίας μου η αντιμετώπιση τεχνικών προβλημάτων στα Windows είναι πολλή καλύτερη. Μέχρι να φτάσω στο παραπάνω συμπέρασμα (το πρόβλημα στην κάρτα γραφικών) χρησιμοποίησα διάφορα utillities που υπάρχουν για Windows στα οποία δεν γνωρίζω να υπάρχουν κάποια αντίστοιχα σε Linux, όπως το BlueScreenView της Nirsoft Blue screen of death (STOP error) information in dump files. (nirsoft.net) το οποίο με βοήθησε στην αρχή όταν στην προσπάθεια να αναβαθμίσω, χωρίς επιτυχία, το BIOS με το Asus EZ Update των Windows είχα αρκετά BSOD. Επίσης μπορώ και κατανοώ καλύτερα τα errors στον event viewer των Windows από ότι τα logs στο Linux. Αν μπορέσει κάποιος να φτιάξει ένα πρόγραμμα που να αναλύσει τα logs του linux και να σε βοηθάει να εντοπίσεις πιθανά προβλήματα θα ήταν πολύτιμο και στους έμπειρους αλλά και τους νέους χρήστες του linux.

Το PC θα δοθεί σε αυτόν που μου έδωσε την κάρτα γραφικών και με την σειρά του, μαζί με μια παλιά δικά του οθόνη, θα το δοθεί σε μια πολύτεκνη οικογένεια που μένει στην γειτονιά του… αλλά με Windows 10 Home!

ΣΗΜ: Δεν είδα σημαντική διαφορά στην απόδοση των Windows 10 σε σχέση με το Zorin OS, ειδικά μετά που εγκαταστάθηκε η κάρτα γραφικών. Τελικά, μήπως αυτό που λέγετε ότι η απόδοση του Linux σε παλιότερη μηχανήματα είναι καλύτερη από των Windows, είναι ένας μύθος?

4 «Μου αρέσει»

@ManVal σημασία έχει να βοηθηθεί μια οικογένεια και όχι το λειτούργημα σύστημα!!! Σχετικά με την απόδοση Windows vs linux σε παλιά μηχανήματα, έχει να κάνει με την συμβατότητα στο hardware (πχ nvdia) και φυσικά με την διάρκεια χρήσης του λειτουργικού. Τα Windows έχουν την τάση μέρα με τη μέρα να γίνονται όλο και πιο αργά…

2 «Μου αρέσει»

Μπράβο Μανώλη, χάρηκα που έλυσες το πρόβλημα.

Σίγουρα… 1 με 2 μεγάλα updates το Windows να κάνει θα γίνει το pagefile.sys τεράστιο και θα “σέρνεται”.
Το κακό ότι ο απλός ο κόσμος δεν έχει συνηθίσει το Linux, σε 3 εγκαταστάσεις που έχω κάνει σε παλιά μηχανήματα μετά από 1 με 2 μήνες με φωνάζουν να τους το αλλάξω και να τους βάλω Windows!

Το καλό με τους υπολογιστές είναι ότι δεν βαριέσαι ποτέ. Και όπως έλεγε και ο σοφός Σόλωνας “Γηράσκω δ’ αιεί πολλά διδασκόμενος”!

2 «Μου αρέσει»

Σε μηχανήματα που δεν παίρνουν άνετα τα Windows 10 αρνούμαι να τους βάλω win τους ενημερώνω για το Linux τους τονίζω τις διαφορές και μετά η απόφαση είναι δική τους. Τους βάζω Linux ή μπορούν να πάνε σε έναν τεχνικό να τους βάλει win 98, XP, 7, 10 και ότι άλλο τραβάει η ψυχή τους :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Ναι, καλό είναι. Αλλά άντε να βγάλεις άκρη.
Το ποιο καλό που έχω βρει είναι το gnome-logs που υπάρχει by default στο Ubuntu.

  1. Σου ξεχωρίζει τα logs σε κατηγορίες και συνήθως το πρόβλημα βρίσκετε στο Important.
  2. Σου γράφει δίπλα σε κάθε error την ώρα που καταγράφηκε
  3. Δεν σου τα εμφανίζει όλα by default (ώστε να “χάσεις την μπάλα”) αλλά βάζει με το πιο πρόσφατο time range και μπορείς από το βελάκι να δεις και παλιότερα logs
  4. Πατώντας σε κάποια εγγραφή βλέπεις περισσότερες πληροφορίες

Σε άλλες non-gnome διανομές το κάνεις εγκατάσταση με sudo apt-get install gnome-logs.
Κάτι παρόμοιο αν μπορεί να φτιάξει κάποιος που να τρέχει στο terminal (να μην χρειάζεται το GUI), όπως πχ το htop ή το glances.

1 «Μου αρέσει»