Suspend Ubuntu 20.04 δεν επανερχεται, μαύρη οθόνη

Καλημέρα σε όλους.

Μετά από πολλά χρόνια παραμονής στα windows, αποφάσισα να επιστρέψω και να εγκαταστήσω ubuntu 20.04 .
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το suspend.
Όταν ξεκινάει ο Η/Υ από suspend mode, δεν λειτουργεί καθόλου ο δίσκος και η οθόνη παραμένει μαύρη.
Οπότε αναγκάζομαι να κάνω reset από το reset button.
Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;

ευχαριστώ.

όταν ζητάς βοήθεια για το λίνουξ να λες ότι έχεις nvidia

γιατί το λές αυτό;

νομίζω αυτό δεν είναι nvidia
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 530 (rev 06)

Εγώ πάλι νομίζω, ότι είναι χρόνιο πρόβλημα, ανεξάρτητα με το λειτουργικό. Μια το έχω σε windows, μια σε linux Mint. Μια δεν το έχω καθόλου, μια το έχω συνέχεια. Γενικά η αναμονή δημιουργεί προβλήματα.
Εγώ τώρα αντιμετωπίζω πρόβλημα στο wifi και την αναμονή.

Στους παρακάτω συνδέσμους (αγγλικά) θα βρείς πως μπορείς να εντοπίσεις προβλήματα σχετικά με το suspend.

https://wiki.ubuntu.com/DebuggingKernelSuspend

https://wiki.ubuntu.com/UnderstandingSuspend

Δεν είναι για ελαφριά ανάγνωση, αλλά χωρίς στοιχεία για το τι ακριβώς συμβαίνει, το καλύτερο που μπορείς να πάρεις είναι βουντού(*) συμβουλές.

(*) βουντού: δοκιμάζουμε στην τύχη διάφορά πράγματα που βρίσκουμε απο εδώ και απο κει και άμα δούλεψε, δούλεψε

Ok σε ευχαριστω. Θα το διαβάσω.

Interesting… Σε Windows ποτέ δεν το έχω ακούσει, ίσα-ίσα, αυτά πλέον έχουν ένα σωρό scheduled events και wake-ups που δεν το αφήνουν να κοιμηθεί!

Από τα Vista και μετά υπάρχει αρκετά έντονα το πρόβλημα. Ξέρω (υπερβολικά) πολλές περιπτώσεις σαν του φίλου πιο πάνω. Το πρόβλημα είναι πιο έντονο σε laptops, έχω δοκιμάζει άπειρες ρυθμίσεις με την διαχείριση ενέργειας, την διαχείριση συσκευών κτλπ. Σχεδόν ποτέ δεν το έχω λύσει τελείως καθώς μπορεί να επανεμφανιστεί το πρόβλημα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Εμένα στο laptop, ένα Dell 14" με i5-4ης , intel γραφικά και intel κάρτα δικτύου, μετά από αναμονή δεν ξυπνάει η κάρτα δικτύου (δείχνει αποσυνδεδεμένο και όταν επιχειρώ να συνδεθώ μου βγάζει μήνυμα “δεν είναι δυνατή η σύνδεση σε αυτό το δίκτυο”). Σε Windows πάντα έκανα επανεκκίνηση, σε Mint παλιά απλά έκλεινα και άνοιγα τον (hardware) διακόπτη από το wifi και επανερχόταν, από Mint 20.1 κάνω αναγκαστικά επανεκκίνηση.