Ποια διανομή έχετε αυτήν την στιγμή...

Linux Mint 19.3 Tricia xfce 15ετία και βάλε+. κατα καιρούς δοκίμασα πάρα πολλές διανομές.

7 «Μου αρέσει»

Α μια χαρά δεν το ήξερα😂.

2 «Μου αρέσει»

@fargoment @mikaelpap καλώς ήρθατε στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»

Ξεκίνησα με Ubuntu 8 (αν θυμάμαι καλά) και μετά από ένα χρόνο σε dual boot με windows, τα πέταξα τελείως και έμεινα για κανένα χρόνο ακόμη σε ubuntu. Μετά πέρασα σε Mint 13. Mate αρχικά και μετά Cinnamon. Μέχρι πριν δύο-τρείς μήνες ήμουν με τη Mint ακολουθώντας την πορεία της. Από τη 19+ άρχισα να ψάχνομαι για κάτι άλλο, και με το που πέρασα στην 20, κρατήθηκα δέκα μέρες το πολύ. Από τότε …Debian 10.6 Cinnamon.

3 «Μου αρέσει»

Εδώ και μια 6ετία χρησιμοποιώ το arch με xfce4 τόσο στο desktop μου όσο και στο laptop της συζύγου μου.
Έχω δοκιμάσει πολλές διανομές στα 20+ χρόνια χρήσης Linux, αλλά το arch με βολεύει εκπληκτικά!

6 «Μου αρέσει»

ειναι απίστευτο αλλά το arch είναι η πιό απλή διανομή!

2 «Μου αρέσει»

Εδώ και καμιά 5ετία χρησιμοποιώ σαν κύριο OS το Linux Mint Cinnamon. Αυτή τη στιγμή έχω το 19.3 παράλληλα με το LMDE Cinnamon, επίσης έχω και το 20.1 για δοκιμή, μέχρι να έρθει η ώρα όπου θα μεταβώ σε αυτό μόνιμα. Το Linux Mint με Cinnamon είναι αυτό που μου ταιριάζει καλύτερα. Επειδή όμως μου αρέσει να δοκιμάζω, έχω φορτωμένα και τα KDE NEON, MX KDE, VOYAGER GE, MANJARO CINNAMON, MANJARO GNOME, SOLUS

7 «Μου αρέσει»

@GeorgeLG Καλώς ήρθες στην κοινότητα :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα

4 «Μου αρέσει»

2 Ubuntu 20.04
1 Ubuntu Mate 20.04
1 Kubuntu 20.10

5 «Μου αρέσει»

Πριν 3 μήνες έβαλα Mint 19.3 Cinnamon αντί για Ubuntu που είχα τα τελευταία 5 χρόνια και όλο αυτό εξαιτίας αυτού του forum που με έπεισε ότι υπαρχουν πιο απλές και αξιόλογες διανομές και αξίζουν να πειραματιστείς. Θέλω οπωσδήποτε στο μέλλον να δοκιμάσω και άλλες σύμφωνα με όλα όσα προσπαθώ να μαθαίνω μιας και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες στον προγραμματισμό.

5 «Μου αρέσει»

Linux Mint… Εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Η πλέον σταθερή, εύκολη, απροβλημάτιστη και συνεπής. Ασχολείσαι μόνο με τις εφαρμογές σου και όχι με το λειτουργικό!

8 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @eliaskas στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα! Πάντα τέτοια καλά και όμορφα. Μπράβο για τις προσπάθειες σας!

3 «Μου αρέσει»

Μιντ. Τον τελευταίο καιρό.

Αλλά θέλω να βάλω κάποια στιγμή gentoo με kde4 και να το κλειδώσω εκεί.

1 «Μου αρέσει»

Pop_Os και RebornOs σαν δεύτερη (μου αρέσει πολύ)

3 «Μου αρέσει»

Gentoo…
Διανομή για μια ζωή…
(…μέχρι να τη στήσεις!)
:rofl:

1 «Μου αρέσει»

Σταθερά Linux Mint εδώ και έξι χρόνια τουλάχιστον. Έχω δοκιμάσει πολλές άλλες σε VPC, αλλά μένω στο Mint και δεν βλέπω κανένα απολύτως λόγο να αλλάξω.

Για Home Server, Debian Stable πλέον, χωρίς GUI.

3 «Μου αρέσει»

Για μένα τουλάχιστον τώρα μένω σταθερός στο mint.
Απόλυτα σταθερό , από εφαρμογές βρίσκω ο,τι θέλω.
Εν ολίγοις είμαι πλήρης 100% με το mint.
Στο μέλλον αν μάθω περισσότερα , εξοικειωθώ καλύτερα ή αποκτήσω άλλες ανάγκες μπορεί να πάω και σε κάτι πιο περίπλοκο.
Κατά την ώρα δεν αλλάζω.

2 «Μου αρέσει»

Manjaro Kde για εμένα, linux Mint για την υπόλοιπη οικογένεια. Να υποστηρίξω τους προηγούμενους για το mint είναι ότι στην δική μου περίπτωση έπαιξαν άψογα (εν μέσω πανδημίας) webex, zoom, skype χωρίς κιχ … Στο manjaro κάτι πήγαινε στραβά.

3 «Μου αρέσει»