Στατιστικά λειτουργικών και διανομών

καλα τα λες δε διαφωνω.

αυτο ομως ειναι καπως αστειο, ας το πω ετσι, γιατι η νουμερο ενα διανομη στο distrowatch γραφει origin → greece, usa :grinning:
βεβαια αυτο οφειλεται στον anticapitalista που ειναι βρετανος οπως λεχθηκε και πριν, αλλά καπως ειναι αστειο.

3 «Μου αρέσει»

Παντως στο distrowatch οι μονες ελληνικες διανομες που αναφερονται αν το βαλεις με βαση τη χωρα, ειναι το knoppel?!? (που το θυμηθηκαν??) και το byzantineos!!! (οσο ζεις μαθαινεις τελικα!!!) που λεει οτι παιζει χωρις σκληρο δισκο… Βεβαια και οι δυο ειναι ανενεργες

1 «Μου αρέσει»

Ειναι και το antix στο νουμερο 12 αυτη τη στιγμη. Αυτο ειναι σκετο greece. Αλλά και παλι ο anticapitalista ειναι υπευθυνος για αυτο.

2 «Μου αρέσει»

Ήρθαν στο μαγαζί φίλης να βάλουν σύστημα παραγγελιοληψίας με ασύρματα ταμπλετ και γενικά τελευταίας τεχνολογίας, έφεραν και PC, με φωνάζει «έλα», μου λέει, «δε ξέρω τι κάνει αυτός» και πάω και της έχει περάσει ΧΡ. Τον ρωτάω αν συνδέεται στο ίντερνετ, «φυσικά», μου λέει, «είναι μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας», και καθώς γελούσαμε και ρωτώντας τον αν ξέρει κανένα άλλο καλό αστείο μπαίνω μπροστά του και απενεργοποιώ την ethernet.
Το κράτος δεν σε αφήνει να βάλεις δικό σου λειτουργικό θα πρέπει να στο περάσει δηλωμένη εταιρία με δικό της λογισμικό το οποίο είναι εγκεκριμένο από το κράτος.
Άλλη μια κρατική πληγή, viva la elladistan.

2 «Μου αρέσει»

Υπάρχει κάτι στην Ελλάδα, που κάνει το Linux δημοφηλές. Αυτό όμως δεν μεταφράζετε σε ενεργή συμμετοχή. Και όχι δεν είναι η οικονομική κατάσταση. Είμαστε και πρέπει να είμαστε ακόμα στις χώρες με τα μεγαλύτερα ποσοστά χρήσης μη Internet Explore εδώ και δεκαετίες. Δεν έχω μελετήσει τα τελευταία στοιχεία, αλλά μια πρώτη εικόνα

Πρώτη φορά ακούω αυτά που λες και έχω απορίες, γιατί ξέρω ότι δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να περάσεις παλιά windows αφού δεν τα πουλάει η microsoft.

1 «Μου αρέσει»

Το κρατος θελει πιστοποιημενο τεχνικο για τον φορολογικο μηχανισμο η την ταμειακη μηχανη. Αν τυχον θελεις να βαλεις δικο σου προγραμμα σε windows 98 - me - linux - bsd φυσικα και μπορεις αλλα πρεπει ο πιστοποιημενος τεχνικος της εταιρειας που αγορασες τον φορολογικο να βαλει τη σφραγιδα του στο βιβλιαρακι που θα πας στην εφορια.

Για τα xp να πω οτι υπαρχουν πολλα παλια προγραμματα που για διαφορους λογους δεν μπορουν να περασουν σε συγχρονα windows. Μικρες εταιρειες που ο κωδικας εχει μεγαλωσει πολυ και με προγραμματιστες ανω των 50-60 ειναι πολυ δυσκολο να περασουν σε windows 7-8-10.

Οι εγκαταστασεις γινονται η με καρτελακια refurbished η εχουν κρατησει και αγορασει αρκετα καρτελακια οταν μαθανε οτι θα σταματησει η υποστηριξη. Ετσι κι αλλιως μιλαμε για μια αναπτυξη πελατολογιου σε μικρες εταιρειες της ταξης των 10-15 πελατων το χρονο.

1 «Μου αρέσει»

Σε αυτές τις περιπτώσεις εμπειρικά το wine όχι μόνο δουλεύει αλλά είναι μάλλον η καλύτερη λύση για την υποστήριξη legacy λογισμικού. (αν δουλεύει στο wine ξέρεις ότι θα δουλεύει για πάντα)

Και θα πεισεις εναν 60χρονο που εχει μια εταιρεια λογισμικου να παει το προγραμμα σε wine? Πως θα το κανεις αυτο? Εδω σου λεει οτι το linux ειναι επικινδυνο χωρις καν να εχει ανοιξει ενα desktop να το δει.

Τυχαινει να ειχα παλιοτερα παρε δωσε με τετοιου τυπου εταιρειες γι αυτο ξερω τι παιζει.

Σε καποιον εκανα την προταση να φτιαξει driver τυπου Β για το dollibar και να χρησιμοποιησει ενα module POS. Το dollibar λογω του οτι παιζει web μπορει πολυ ευκολα να γινει cloud αλλα και σε εναν υπολογιστη με apache εγκαθιστατε ευκολα και γρηγορα ανεξαρτητος πλατφορμας.

Και του εδωσα τη λυση να ξεκινησει υποστηριξη στο dollibar. Και χρηματα θα εβγαζε και ευχαριστημενους πελατες θα ειχε και οι αναβαθμισεις θα ηταν γρηγορες και και και…

Η απαντηση του ηταν οτι ειναι προτιμοτερο να εχει το δικο του κωδικα για ασφαλεια, γιατι στο opensource μπορει καποιος να βαλει exploit. Επομενως του ειναι προτιμοτερο να βαζει windows xp. Δεν μπορεις να μιλησεις σε τετοιους τυπους…

1 «Μου αρέσει»

έλα όμως που πουλάνε τα συστήματα παραγγελιοληψίας με γνήσια XP και 7άρια, άντε βγάλε άκρη

1 «Μου αρέσει»

Πώς σύγκρινες με τις άλλες χώρες; Έκανες έρευνα για την κάθε μια χωριστά ή έχει κάποιο τρόπο στο gs.statcounter που δεν τον βρήκα;

Διακρίνω ρατσιστικά σχόλια εναντίον 60-άρηδων εδώ μέσα από κάποιους όψιμους ξερόλες. Η ηλιθιότητα δεν είναι θέμα ηλικίας. Ούτε φυσικά είναι ηλίθιος κάποιος που για να κάνει τη δουλειά του αναγκάζεται να χρησιμοποιεί XP. Ούτε το wine είναι λύση ούτε οι εικονικές μηχανές. Όσο για το linux στην Ελλάδα σας ενημερώνω ότι πολλά σχολικά εργαστήρια πληροφορικής τρέχουν ubuntu. Άρα αρκετά παιδιά έρχονται σε επαφή με αυτό. Σε κάποια μάλιστα τους αρέσει. Με πολλά προγράμματα να τρέχουν στο cloud δεν έχει νόημα το λειτουργικό για κάποιους. Άρα γιατι όχι linux. και στην Ελλάδα έχουμε πολλούς παλιούς υπολογιστές και δεν αντέχουν 10-άρια. Αυτές είναι αιτίες χρήσης linux κατά τη γνώμη μου.

3 «Μου αρέσει»

Τα σχετικά μεγάλα ποσοστά χρήσης ελεύθερου λογισμικού στην Ελλάδα (που περιλαμβάνει και προγράμματα όπως το Firefox στα Windows) είναι ένα φαινόμενο με βάθος δεκαετιών και δεν μπορεί να αποδοθεί στην πρόσφατη οικονομική κατάσταση.

Το να τρέχεις έναν υπολογιστή με Windows XP σήμερα όμως είναι μεγάλη ηλιθιότητα. Τρέχεις ένα γεμάτο τρύπες λογισμικό που έχει πάψει να αναπτύσσετε πάνω από δεκαετία δεν έχει την παραμικρή υποστήριξη εδώ και 5+ χρόνια. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις μπορεί να υπάρχει κάποιος οδηγός και λογισμικό για μια συσκευή όπως ένας τόρνος που είσαι αναγκασμένος στην χρήση τους, αλλά πόσες είναι αυτές;

Τα παλιά μηχανήματα επίσης δεν είναι πρόβλημα. Με λιγότερο από 100€ αγοράζεις ένα πολύ καλύτερο μεταχειρισμένο μηχάνημα, για να μην αναφέρω λύσεις τύπου Rapberry. Τα Windows 10 ειναι πολύ ποιο ελαφριά από τις προηγούμενες εκδόσεις. Όσο για το μηχάνημα που έτρεχε Windows XP κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και ανακύκλωσε το.

Εξαρτάται τι θες να κάνεις. Πχ να συνδέεσαι στο ίντερνετ με XP, ναι είναι μεγάλη ηλιθιότητα.

Το δικό μου θέμα δεν είναι ότι δεν χρησιμοποιούμε λίνουξ, χρησιμοποιούμε και μάλιστα σύμφωνα με όλα τα στοιχεία περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον. Το δικό μου θέμα είναι ότι αυτό θα μπορούσε να είναι πολύ πιο οργανωμένο και να το αντιμετωπίσουμε ως πλεονέκτημα. Αυτό δεν έχει γίνει και είναι ένα είδος ευκαιρίας για την Ελλάδα.

1 «Μου αρέσει»

Να εξηγήσω για να μην παρεξηγηθώ: δεν έχω XP ούτε καν 7. Έχω 10 (γνήσια) και δεν τα χρησιμοποιώ. Αν όμως είχα ένα μαγαζί που δεν έχω και είχα αγοράσει το τάδε πρόγραμμα για τιμολόγηση και αποθήκη μαζί με τον εξοπλισμό γιατί θα έπρεπε να το αλλάξω και σε τι. Προφανώς ένα τέτοιο μηχάνημα ενδεχομένως δεν θα χρησιμοποιούταν για να κατεβάζω ταινίες από το ιντερνετ. Όσον αφορά τις καθαρόαιμες ελληνικές διανομές δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι παραπάνω από κάποιες “μεγάλες” διανομές. Το πρόβλημα είναι ότι σαν κράτος δεν έχουμε μια εθνική στρατηγική στο θέμα linux ή έστω του ανοικτού λογισμικού. Για να γράψει ένας υπάλληλος ένα διαβιβαστικό χρησιμοποιεί word π.χ. πράγμα τελείως ηλίθιο.

1 «Μου αρέσει»

Μααααα… Δεν υπάρχουν κράτη - υπάρχει η Αγορά…

2 «Μου αρέσει»

Τα XP δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να χρησιμοποιούνται ούτε για να μπαίνεις στο linux-user.gr
Για να δουλεύεις κάποιο παλιό περιφεριακό/πρόγραμμα είναι οκ (αν και θα πρέπει να υπάρχει σχέδιο για το μέλλον). Επίσης για ρετρό χρήση (παιχνίδια κλπ) είναι οκ.

Παρατήρηση πρώτη.

  • Δεν έχω βάλει εγώ στον τίτλο την αναφορά στις ελληνικές διανομές.
    Έχει μπει, κατά την προσωπική μου γνώμη κακώς, από διαχειριστή.

Και το όλο θέμα με τις διανομές τοποθετείται γενικά εντελώς λάθος. Οι διανομές είναι γενικά απίστευτα αδιάφορο θέμα. Δεν είναι διαφορετικά λειτουργικά, δεν είναι τεχνολογική καινοτομία. Κατηγοριοποιούνται γενικά με βάση το λογισμικό διαχείρισης λογισμικού, το οποίο είναι απλώς αυτό, δηλαδή ένα απλό αδιάφορ εργαλείο (ουσιαστική τεχνική διαφορά είναι αν χρησιμοποιείται systemd ή όχι). Είναι εξαιρετικά χρήσιμο αλλά δεν είναι καν αναγκαίο να έχει κάποιος εργαλείο για διαχείριση λογισμικού! Βρίσκω αφόρητα άσχετη την συζήτηση για ελληνικές διανομές.

Επίσης λέω πχ για προσέλκυση τεχνογνωσίας. Τι σχέση έχει αυτό με τον καμμένο που θα πάει σαμοθράκη και θα ψάχνει να κάνει φορμάτ για χαρτζιλίκι. Προσέλκυση σημαίνει προφανώς ότι υπάρχει δουλειά και θα προτιμηθεί η Ελλάδα ως τόπος.

Το βασικό μου σημείο στην αρχική ανάρτηση είναι ότι ουσιαστικά έχουμε πρακτικά μόνο τρεισήμισι λειτουργικά για desktop (windows, mac, λίνουξ και chromeOS).

Το ποσοστό τού λίνουξ μπορεί να είναι μικρό αλλά δεν είναι καθόλου αμελητέο. Αμελητέα όμως είναι όλα τα άλλα μετά το chromeos.

Σε mobile τείνουμε επίσης στα 3 (android, ios, kaios) πάλι θα μπορούσαμε να πούμε 2.5 αφού το kaios/android έχουν ίδιο πυρήνα linux.

2 «Μου αρέσει»

Ένα είναι σίγουρο: Απολαμβάνω τη συζήτηση μαζί σας και χαίρομαι που είμαι μέλος αυτής της παρέας. lucinos: Έχεις απόλυτο δίκιο για την τεχνογνωσία που αναφέρεις. Μια τέτοια πρωτοβουλία και κατεύθυνση θα έπρεπε να ξεκινήσει από τα Πανεπιστήμια κατά τη γνώμη μου και οργανωμένα και με συνείδηση του τι θέλουμε με τη συμπαράσταση της πολιτείας. Αλλά όπως είπε και ο tsapi όλα διαφεντεύονται από την …Αγορά …

2 «Μου αρέσει»

Πήγε να γίνει μια προσπάθεια γύρω στο 2012-2014, όμως τα αντανακλαστικά της Microsoft ήταν άμεσα, εκβίασε όλους τούς Δήμους ότι θα προβεί σε ελέγχους άμεσα, εκείνο το διάστημα δαπανήθηκαν πολλά χρήματα από το Ελληνικό δημόσιο και παράλληλα δώρισε πάνω από 100.000 άδειες χρήσης για διάφορα προϊόντα της στα πανεπιστήμια με την προϋπόθεση να έχει την αποκλειστικότητα άσχετα αν πχ το LibreOffice είναι δωρεάν, αν προσθέσουμε και πιθανό χρηματισμό από υψηλόβαθμο στέλεχος της Microsoft (νομίζω είχε έρθει ο ίδιος ο bill) προς πολιτικούς… Έδεσε το γλυκό…

3 «Μου αρέσει»

Μού θύμισες αυτό:

2 «Μου αρέσει»