Σταματάει η έκδοση του Linux Journal

25 χρόνια μετά το πρώτο του τεύχος σταματάει οριστικά η έκδοση του Linux Journal :frowning_face: του πρώτου (και καλύτερου) περιοδικού για το Linux.

https://www.linuxjournal.com/content/linux-journal-ceases-publication-awkward-goodbye

Το πρώτο τεύχος είχε βγει τον Μάρτιο του 1994. Η έντυπη έκδοση του είχε σταματήσει το Σεπτέμβριο του 2011.

Είναι ένα τέλος εποχής. Τα τεύχη σύντομα θα ανέβουν στο Internet archive και τουλάχιστον δεν θα χαθούν.

Από μια σύμπτωση της τύχης σταματά και το περιοδικό MSDN.Δεν ζούμε σε εποχές που να αντέχουν εξειδικευμένα περιοδικά.

Damn you, Millenials!

7 «Μου αρέσει»

Εάν το μέλλον είναι να κλείνουν γνωστά καλά εξειδικευμένα περιοδικά και ιστοσελίδες και να υπάρχουν μόνο biased “ενημερωτικές” ιστοσελίδες από fanboys για fanboys, τότε την πατήσαμε…

1 «Μου αρέσει»

Γιατί έτσι ρε γαμώτο ; Πολύ κρίμα!
Προσωπικά όσα τεύχη έβρισκα ( τυχαία ) από οποιοδήποτε τέτοιο περιοδικό στην Ελλάδα τα έπαιρνα αμέσως!
( Δυστυχώς δεν τα έβρισκες εύκολα - προσωπικά τα περισσότερα τα έχω από το εξωτερικό )

Πολύ κρίμα, πραγματικά αυτό σηματοδοτεί το τέλος μιας αγαπημένης εποχής που δεν θέλω να φύγει! Αποχαυνωθήκαμε με τα websites… :confused:

Όταν πάντως ανεβούν τα τεύχη στο Internet archive, όποιος το δει ας μας ενημερώσει και εμάς. Έστω να τα έχουμε σαν συλλογή στο σκληρό μας. :confused:

1 «Μου αρέσει»

Συγχωρέστε μου το necrobumping αλλά για όσους δεν το πήραν είδηση, το Linux Journal λειτουργεί ξανά, υπό νέα διεύθυνση (Slashdot Media, κάτοχος του Slashdot και του SourceForge, μεταξύ άλλων). Σίγουρα δε θα είναι «όπως παλιά» αλλά τουλάχιστον εξακολουθεί να υπάρχει.

4 «Μου αρέσει»