SSH: Ρύθμιση να τρέχει μόνο όταν χρειάζεται

Είδαμε στο

πως μια υπηρεσία μπορεί να ρυθμιστεί να τρέχει όταν χρειάζεται μόνο. Μια υποψήφια τέτοια υπηρεσία είναι η υπηρεσία ssh. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν το χρειαζόμαστε να τρέχει και να δαπανά πόρους, μιας και -μεταξύ μας- θα μπούμε συνήθως μια φορά την εβδομάδα.

Στο παρόν άρθρο θα δείξω πως

Προσοχή : όταν πειράζουμε ένα απομακρυσμένο μηχάνημα και ειδικά το ssh θα πρέπει να βεβαιωθούμε πως δεν θα κάνουμε καμία πατάτα! Δοκιμάστε το με δική σας ευθύνη.

Θα πρέπει να κάνουμε δυο πράγματα: Να απενεργοποιήσουμε το service και να ενεργοποιήσουμε το socket

sudo systemctl disable ssh.service
sudo systemcrl enable ssh.scoket
sudo systemcrl start ssh.socket

# Ouch
sudo systemctl stop ssh.service

systemctl status ssh.service
systemctl status ssh.socket

Προσοχή : όταν πειράζουμε ένα απομακρυσμένο μηχάνημα και ειδικά το ssh θα πρέπει να βεβαιωθούμε πως δεν θα κάνουμε καμία πατάτα! Δοκιμάστε το με δική σας ευθύνη.

Ο δαίμονας του πληκτρολογίου πρόσθεσε ένα «r». Η σωστή εντολή είναι **systemctl**. Επίσης, εντολές που απλά παρουσιάζουν αποτελέσματα χωρίς να εκτελούν κάποια αλλαγή, όπως το systemctl status εδώ, δε χρειάζονται το sudo για να τρέξουν και καλό θα ήταν να το αποφεύγουμε.

2 «Μου αρέσει»

Έχεις 100% δίκιο. Ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι μάλλον χούι, όχι δαίμονας… :grin: Και σε ένα άλλο ποστ σου πριν λίγες μέρες είχες προσθέσει ένα r στο systemctl…

2 «Μου αρέσει»