Sparky linux σε laptop hp 630

εγκατέστησα σε ένα λαπτοπ που εχω εφεδρικο το sparky xfce 64 bit και σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου.
η εγκατάσταση έγινε κανονικά χωρίς προβλήματα.
το wifi αναγνωριστηκε αμέσως.το μονο που δεν δουλεψε αμέσως ήταν το κουμπι prt sc που το εφτιαξα με μιά συντόμευση πληκτρολογιου.
τεσταρα και την διαρκεια της μπαταρίας .
με συνεχόμενη περιήγηση η μπαταρία κράτησε ακριβώς 2 ωρες.
παρακολούθησα μια ταινία online 720p και η μπαταρία τελείωσε σε μιάμιση ωρα.
η θερμοκρασία στην παρακολούθηση της ταινίας ήταν από 65 ως 70 βαθμοί.
Ενδεικτικά στην περιήγηση η σελίδα μου στο facebook άνοιγε σε 5 με 6 δευτερόλεπτα.
h φωτο επιφανειας εργασιας ειναι δικια μου απο ηλιοβασιλεμα στην χαλκιδικη.

3 «Μου αρέσει»

Το sparky από κάθε πρακτική άποψη είναι debian, και νομίζω έχει καταφέρει σε μεγάλο βαθμό τον σκοπό να είναι ένα εύκολο debian.

Όποιος τυχαίνει να τα έχει δοκιμάσει και τα δύο ή δεν βαριέται να το κάνει θα είχε ενδιαφέρον μια σύγκριση ανάμεσα σε bunsenlabs και sparky minimal gui.

οντως.
εμενα μου αρεσουν και τα δυο, μαλλον προτιμω το sparky, εχει πιο ενδιαφερον εργαλεια κατα τη γνωμη μου, αλλά δεν τα εχω δει σε τοσο βαθος ωστε να πω περισσοτερα και δεν ξερω αν χρειαζεται να πει καποιος περισσοτερα

Επιπλεον υποστηρζει 32 bit υπολογιστες (ειπαμε debian). Δεν εχω χρησιμοποισει bunsenlabs αλλα ουτε και σπαρκυ σε minimal - xfce χρησιμοποιω σε netbook 10ετιας με 2GB μνημη και ssd δισκο. Περα οτι ανεστησε το πτωμα (απο αυτο γραφω τωρα) ειναι ταχυτατο σταθεροτατο, και οτι μπορει να κανει το κανει καλα. Παλαιοτερα στο ιδιο νετβοοκ ειχα δοκιμασει manjaro που ηταν το ιδιο γρηγορο αλλα το εχασα στην πρωτη αναβαθμιση. Εχω δοκιμσει και ΜΧ17 καθως και ΜΧ18 που οποτε εγραφα μια εξισωση στο λιμπρε εκλεινε και επρεπε να κανω ανακτιση του εγγραφου.

Όταν χρησιμοποιείς browser τι γίνεται ; Ποιο browser έχει το sparky? (5 -6 δευτερόλεπτα για το φόρτωμα fb δεν μοιάζει πολύ)

Από προεπιλογή firefox.

ειναι πολυ γρηγορο το σερφαρισμα. σε 5 δευτ. ενδεικτικα ανοιγει το φβ. οι αλλες σελιδες αστραπιαια θα ελεγα. ο περιηγητης με το πατημα του κουμπιου ανοιγει αμεσως.

Sparky Linux 20.02 βασισμένο σε Debian Testing!

Ανέβασα σήμερα ένα βίντεο για το νέο Sparky Linux 20.02, semi-rolling διανομή, σε LXQt. Μου άρεσε πάρα πολύ! Την έχει δοκιμάσει κανείς;

6 «Μου αρέσει»