Software Βιβλιοθήκης

Καλησπέρα,

Θα ηθελα αν εχετε να προτεινετε καποιο software οργανωσης βιβλιοθηκης.

Θα ηταν χρησιμο εκτος απο την καταγραφη των βιβλιων(που θα ηθελα να γινεται αντληση μεσω του isbn του βιβλιου απο το ιντερνετ) να εχει και λειτουργιες χρεωσης βιβλιων σε μελη κτλ. Καλο ειναι να ειναι ευκολοχρηστο.

Απευθύνεται σε σχολειο στο οποιο γενικα εχω δωσει καποια παλια laptop και εχω εγκαταστησει διανομες στηριζομενες σε ubuntu. Θα ηθελα να εχει και deb για την εγκατασταση.

Ειχα δοκιμασει παλιοτερα 2-3 στο ιδιο σχολειο σε ubuntu 12.04 αλλα δεν τα θυμαμαι.

Αν μου δωσετε καποιες λυσεις πρωτα θα τις δοκιμασω ο ιδιος για να ξερω οτι δουλευουν σε αυτο που θελουν να κανουν οι δασκαλες.

Αν υπαρχει και καποια δωρεαν online πλατφορμα θα την κοιταζα, αν και με σκεπτικισμο.

Βεβαια googlara αλλα ισως καποιος απο εσας να εχει καλυτερο χερι στο googling η ακομη καλυτερα να χρησιμοποιει ο ιδιος κατι αντιστοιχο.

  • αν εχει και ελληνικα, τοτε ακομη καλύτερα!

Ευχαριστω

1 «Μου αρέσει»

Από τα καλύτερα καθώς χρησιμοποιείται και από πάρα πολλά εκπαιδευτικά και μη ιδρύματα, για ψηφιακό αποθετήριο (βιβλία, βίντεο, περιοδικά, ηχογραφήσεις κτλπ) είναι το dspace, ρίξε μια ματιά εδώ :
https://duraspace.org/dspace/

1 «Μου αρέσει»

Πριν 10 χρόνια το είχαμε δει με ένα φίλο και είχαμε καταλήξει στο Koha (που τότε ήταν φριχτά δύσκολο να στηθεί). Έχω ακούσει καλά λόγια και για το Evergreen.

Πριν ψάξεις στο παρακάτω για λύσεις, έχε υπόψη σου τα παρακάτω

  • Επέλεξε κάτι που να κάνει εγκατάσταση σε docker αν υπάρχει

  • Δεν θέλεις το καλύτερο πρόγραμμα. Θέλεις αντίθετα το χειρότερο, αυτό με τα λιγότερα χαρακτηριστικά.

2 «Μου αρέσει»

Μπορούν να μαζευτούν όλα τα σχολεία και να κάνουν μία κοινή συνδρομή στο openΑΒΕΚΤ
Περίπου 300€ είναι το κόστος ετήσιος
α) είναι όλα στο cloud
β) έχεις πρόσβαση από παντού
γ) δημιουργείς μέλη για δανεισμούς
δ) έχεις εικόνα που ακριβώς είναι το κάθε βιβλίο
ε) μπορείς να δημιουργήσεις ξεχωριστή ενότητα για κάθε σχολείο οπότε έχεις μια μεγάλη ενιαία βιβλιοθήκη
Και πολλά άλλα…

2 «Μου αρέσει»

@Maras Το dspace, φαινεται μεν δυνατο, αλλα παντου αναφερει οτι ειναι για digital content. Θα το κοιταξω βεβαια πιο καλα.

@Asfodelus μου εδωσες δουλεια για 5 μερες!!! Θα ελεγα οτι δε με νοιαζει αν καποιο ειναι δυσκολο στο στησιμο, αλλα θα ξημεροβραδιαστουμε στο σχολειο!!

@Argi , δυστηχως μιλαμε για ελληνικο δημοσιο σχολειο, κι οπως ανεφερα παραπανω εκανα οπως και καποιοι αλλοι, δωρεα καποια παλια laptop. Μιλαμε ακομη και για ελλειψη χαρτιου… Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να δωσουν καποια χρηματα, εκτος και αν γινοταν απο τις σχολικες επιτροπες…
Παρ ολα αυτα ειναι μια καλη προταση.

1 «Μου αρέσει»

Πρώτα στο δικό σου μηχάνημα με την ηρεμία σου, πάνω σε ένα καθαρό vm και θα κρατάς σημειώσεις. Σκέψου επίσης την λύση κάποιου φτηνού hosting σε cloud.

2 «Μου αρέσει»

Είναι δοκιμασμένο και είναι η καλύτερη επιλογή, πίστεψε με δεν είναι τίποτα για μια σχολική επιτροπή… Και θα έχουν πρόσβαση όλα τα σχόλεια και όλοι οι μαθητές… Το dspace είναι ακατάλληλο για κάτι τέτοιο…

Το κακο ειναι οτι ουτε δασκαλος ειμαι, ουτε γονεας και απλα τους κανω καποια πραγματα φιλικα.

Οποτε αν μπορουν να κανουν κατι με τη σχολικη επιτροπη, θα ειναι μονο οι δασκαλοι, αν και εδω να σημειωσω οτι λογω ελειψης χρηματων τα μελανια τα φερνουν οι γονεις για τους εκτυπωτες

1 «Μου αρέσει»

Απλά πράγματα, ξεχνάμε τα λάπτοπ, παίρνουμε αρχαίους υπολογιστές 30 ετών με ms-dos. Φτιάχνουμε την βάση δεδομένων όπως την θέλουμε σε gwbasic :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

Αν υπαρχει καποιο απ αυτα με apache και mysql θα τους τα βαλω εγω σε καποιον απο τους σερβερ μου ωστε να εχουν προσβαση απο παντου

1 «Μου αρέσει»

Το Koha υπαρχει στο Docker Hub
https://hub.docker.com/r/digibib/koha

Πραγμα που το κανει ευκολοτερο στην εγκατασταση του (για το setup δεν ξερω το πρωτοειδα το ´12 - '13 οταν προσπαθουσαμε να το κανουμε intergration με λογισμικο για βιβλιοθηκες στην εταιρια που δουλευα).

Προφανώς ο δήμος τα έχει κάνει μαντάρα. Στην περιοχή μου τα σχολεία δεν έχουν τέτοια προβλήματα, αρχικά στην κρίση υπήρχε θέμα αλλά εδώ και χρόνια όλα είναι μια χαρά. Πριν μπλέξεις με ατελείωτο πρήξιμο και προσωπικά δεδομένα πρότεινε τους ως σχολική επιτροπή αν δεν έχουν τα χρήματα να στείλουν μια επιστολή σε μεγάλες επιχειρήσεις της περιοχής τους ώστε να αναλάβουν το κόστος ή ακόμη και να τους δωρίσουν Η/Υ…

Στην περιοχή μου (συνολικός πληθυσμός 11.000) τα τελευταία 2 χρόνια επιχειρήσεις τους έχουν δωρίσει 40-50 καινούργιους υπολογιστές και άλλους τόσους έστειλε και το υπουργείο…

Τσίμπα έναν μπούσουλα

Επίσης τσέκαρε και το VuFind

3 «Μου αρέσει»

βλέπω δεν έχει προτείνει κανείς το calibre.

Το Calibre είναι για την οργάνωση μιας ψηφιακής και προσωπικής βιβλιοθήκης και την σύνδεση της με κάποιο ebook reader. Δεν κάνει για μια βιβλιοθήκη με υλικά βιβλία, πόσο μάλλον για μια δανειστική.

1 «Μου αρέσει»