Slackware64 kernel compile , UEFI and Grub

Download kernel # Κατέβασμα πυρήνα

wget https://cdn.kernel.org/pub/linux/kernel/v5.x/linux-5.16.12.tar.xz

Extract kernel # Αποσυμπίεση πυρήνα

tar -xvpf linux-5.16.12.tar.xz
cd /usr/src/linux-5.16.12

Copy the config file of the current kernel # Αντιγραφή του ήδη υπάρχων config αρχείου

zcat /proc/config.gz > .config

blacklist keys # Απενεργοποιούμε την επιβεβαίωση των κλειδιών

nano .config
#CONFIG_SYSTEM_TRUSTED_KEYS
#CONFIG_SYSTEM_TRUSTED_KEYRING
#CONFIG_SYSTEM_REVOCATION_KEYS

(optional) If you want to have a “more personal and generic” config # (Αν θέλουμε) δίνουμε όνομα στον πυρήνα μας

make menuconfig

Press Enter on General set up---->
------------------------------------------------------------->( ) Local version - append to kernel release
Write here your kernel`s name, then save and exit if you dont need more configuration.

Kernel and modules compile # Μεταγλώτηση πυρήνα και μονάδων

make -j

---------now you need to be root for all the other commands---------

Modules installation # Εγκατάσταση μονάδων

#make modules_install

(optional) If you want take a look of your modules # Αν θέλουμε να τις δούμε βρίσκονται εδώ

ls /lib/modules/5.16.12mykernel

or whatever name you gave to kernel # το όνομα του πυρήνα αλλά ζει μ αυτό που δώσατε

Copy the generated bzImage to the system boot directory and some others (optional) also
Αντιγραφή του πυρήνα στο /boot και του System.map

cp arch/x86_64/boot/bzImage /boot/vmlinuz-5.16.12mykernel
cp System.map /boot/System.map-5.16.12mykernel
cd /boot && rm System.map
ln -s System.map-5.16.12mykernel System.map

Now run # Εκτελούμε

/usr/share/mkinitrd/mkinitrd_command_generator.sh -k 5.16.12mykernel

It will be something like this # θα πάρουμε αποτέλεσμα κάπως έτσι

take the last line and run it again # παίρνουμε την τελευταία γραμμή του mkinitrd και την εκτελούμε

mkinitrd -c -k 5.16.12mykernel -f ext4 -r /dev/sda3 -m jbd2:mbcache:crc32c_intel:crc32c_generic:ext4 -u -o /boot/initrd.gz

it will be like this # θα πάρουμε κάτι αντοίστιχο

Update Grub # ενημέρωση του Grub

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

now you can #επανεκκίνηση

reboot

You may find your 5.16.10mykernel on Grub`s menu and enjoy it!
Ο πυρήνα είναι στο μενού του Grub τελευταίος , καλή τύχη!

4 «Μου αρέσει»

Ωραίος! Καλό είναι να υπάρχει καταγεγραμμένο για μελλοντική αναφορά! Merci!
EDIT : Προς τους διαχειριστές, καλό θα ήταν να δημιουργηθεί κατηγορία SlackWare στις διανομές, τώρα που υπάρχουν άρθρα.

1 «Μου αρέσει»

Στο site προσανατολιζόμαστε σε μια όσον το δυνατόν επίπεδη δομή και προτιμάμε την χρήση των tags. Υπάρχουν σήμερα λιγότερες υποκατηγορίες από τότε που ξεκίνησε, όχι περισσότερες. Οι χρήστες που έχουν το απαραίτητο επίπεδο πρόσβασης μπορούν – και πρέπει να – βοηθούν προσθέτοντας ή αφαιρώντας τα κατάλληλα tags στις δημοσιεύσεις. Έτσι δημιουργείτε μια αυτοοργάνωση του περιεχομένου, καθώς κάτι μπορεί να ανήκει σε πολλές “κατηγορίες” ταυτόχρονα.

Θέλω να πω γιατί έγραψα αυτόν το οδηγό και γιατί στα Αγγλικά επίσης (παρόλο που αυτό με δυσκολεύει)
Δεν υπάρχει κανένας οδηγός στο internet για kernel compile σε 64bit slackware με grub και uefi…
Και εντάξει , οι παραδοσιακοί χρήστες slackware δεν έχουν καμία ανάγκη για οδηγό και γνωρίζουν να κάνουν την δουλειά τους ασφαλώς πολύ καλύτερα από μένα και από αυτόν τον οδηγό. Ένας νέος χρήστης όμως που θέλει να παίξει… δεν μπορεί! θα κολήσει και είναι κρίμα.

2 «Μου αρέσει»

Σεβαστό, αλλά είναι κρίμα να μην έχεις κατηγορία για την πιο παλιά εν ζωή διανομή. Θα έπρεπε να υπάρχει δίπλα στο Debian… Μπορεί να ενωθεί το Ubuntu με το Debian, και να δημιουργηθεί χώρος για το Slackware.

1 «Μου αρέσει»

Προσωπικά συμφωνώ, αλλά θα υπήρχε άραγε ενδιαφέρον… Από μένα πάντως στον βαθμό που μου “πέφτει λόγος” +1

2 «Μου αρέσει»

Και να μην υπάρχει, πως θα δημιουργηθεί?

2 «Μου αρέσει»